Uczestnicy 8. edycji Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice będą mogli wziąć udział w różnorodnych aktywnościach prezentowanych na ponad 20 scenach tematycznych. Jedną z nich jest Scena Pulsar, którą organizujemy wspólnie z tygodnikiem „Polityka”. Już 7 i 8 grudnia (sobota i niedziela) pojawią się na niej dziennikarki i dziennikarze portalu, a także naukowczynie i naukowcy z lokalnych uczelni, którzy przybliżą wiedzę, ciekawostki i najnowsze odkrycia z różnych dziedzin nauki.

Pulsar to portal popularnonaukowy tygodnika „Polityka”, który na swoich łamach prezentuje treści własne, a także miesięczników „Scientific American” oraz „Wiedza i Życie”. Jest kuratorem wiedzy, przewodnikiem po krajobrazie współczesnej nauki oraz niszczycielem mitów i fałszywych mniemań. Chce również być nosicielem mądrej nadziei.

Spotkania na Scenie Pulsar poprowadzą Karol Jałochowski (fizyk, dziennikarz, szef działu naukowego „Polityki”, redaktor naczelny pulsara) oraz Katarzyna Czarnecka (kulturoznawczyni, dziennikarka, wicenaczelna pulsara).

Wśród wyjątkowych gości, którzy pojawią się na Scenie Pulsar podczas 8. ŚFN, znaleźli się m.in.:

    ● dr Agnieszka Skorupa – psycholog, badacz, wykładowca, adiunkt na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W ramach swojej pracy badawczej analizuje zachowania człowieka w sytuacjach ekstremalnych. Na Scenie Pulsar weźmie udział w spotkaniu pt. „Bladawce w kosmosie – czy człowiek nadaje się do dalekich podróży”.

    ● Marcin Skrzypek – redaktor, publicysta, aktywista, autor pulsara. Prowadzi Forum Kultury Przestrzeni w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN”. Popularyzuje również ideę „miasta dla ludzi”. Na Scenie Pulsar weźmie udział w spotkaniu pt. „Ścieżki pożądania – jak projektować miasta do życia”.

    ● Dagmara Bożek – polarniczka, absolwentka polonistyki oraz kultury Rosji i narodów sąsiednich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pisarka, autorka m.in. książki „Henryk Arctowski. W świecie myśli”. Na Scenie Pulsar, wspólnie z Katarzyną Dąbkowską, weźmie udział w spotkaniu pt. „Henryk Arctowski, idealista, pacyfista, polarnik niezwyczajny”.

    ● Katarzyna Dąbkowska – reżyserka filmów dokumentalnych. Napisała książki „Między światami”, „Niebo bez gwiazd” oraz „Bieg Kukuczki”, jest także współautorką publikacji „Henryk Arctowski. W świecie myśli”. Na Scenie Pulsar, wspólnie z Dagmarą Bożek, weźmie udział w spotkaniu pt. „Henryk Arctowski, idealista, pacyfista, polarnik niezwyczajny”.

    ● prof. Michał Bejger – astrofizyk, badacz gwiazd neutronowych i czarnych dziur. Jest profesorem w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika (CAMK) w Warszawie. Na Scenie Pulsar weźmie udział w spotkaniu pt. „Jak się surfuje na falach grawitacyjnych”.

    ● Piotr Nawalkowski – prezes stowarzyszenia Polaris, pasjonat astronomii. Jest założycielem i koordynatorem Programu Ciemne Niebo oraz członkiem Komitetu Naukowego Ogólnopolskiej Konferencji nt. Zanieczyszczenia Światłem. Na Scenie Pulsar weźmie udział w spotkaniu pt. „Ciemność ma wartość – o rezerwatach ciemnego nieba”.

    ● Marta Alicja Trzeciak – lekarka weterynarii, dziennikarka, popularyzatorka nauki i fact-checkerka (Stowarzyszenie Demagog), autorka pulsara. Jest również autorką książek popularnonaukowych. Na Scenie Pulsar weźmie udział w spotkaniu pt. „Samice ludzkie i nieludzkie – niedoceniane i niezbadane”.

    ● Tomasz Tarnawski – inżynier-biomedyk, badacz w dziedzinie nanotechnologii w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, autor pulsara. Jest aktywnym członkiem Polskiego Stowarzyszenia Transhumanistycznego. Na Scenie Pulsar weźmie udział w spotkaniu pt. „Nanoboty, mikroboty – atakują czy ratują?”.

    ● dr hab. Anna Muszewska – mykolożka i bioinformatyczka, profesorka Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, szefowa tamtejszej Pracowni Bioinformatyki Grzybów. Na Scenie Pulsar weźmie udział w spotkaniu pt. „Pasożyty, wszystkojady – grzyby to fascynujący, obcy świat”.

    ● dr Mateusz Kostecki – neurobiolog, badacz w Pracowni Neurobiologii Emocji Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN, autor pulsara. Na Scenie Pulsar weźmie udział w spotkaniu pt. „Największe błędy w myśleniu o mózgu”.

    ● Kamil Janicki – historyk, popularyzator polskiej historii. Jest autorem wielu książek, m.in. „Cywilizacja Słowian. Prawdziwa historia największego ludu Europy”, a także redaktorem naczelnym magazynu „WielkaHISTORIA.pl”. Na Scenie Pulsar weźmie udział w spotkaniu pt.  „Turbosłowianie – mity i prawda o naszych przodkach”.

    ● dr hab. Agata Starosta – badaczka grzybów, biolożka molekularna, profesorka Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie, na którym kieruje tamtejszą Pracownią Translatomiki. Na Scenie Pulsar weźmie udział w spotkaniu pt. „To bakterie rządzą człowiekiem, nie człowiek nimi”.

    ● prof. Szymon Malinowski – fizyk atmosfery, dyrektor Instytutu Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego, szef Komitetu ds. Kryzysu Klimatycznego przy Prezydium PAN, popularyzator wiedzy o klimacie. Na Scenie Pulsar, razem z dr hab. Martą Tomczok weźmie udział w debacie interdyscyplinarnej pt. „I uczynisz sobie ziemię poddaną, czyli kontrowersje wokół geoinżynierii”.

    ● dr hab. Marta Tomczok – historyczka literatury, krytyczka, profesor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W ramach pracy naukowej bada kulturowe konteksty Zagłady, historii środowiskowej węgla i przemysłu. Na Scenie Pulsar, razem z prof. Szymonem Malinowskim weźmie udział w debacie interdyscyplinarnej pt. „I uczynisz sobie ziemię poddaną, czyli kontrowersje wokół geoinżynierii”.

„Polityka”, „Wiedza i Życie”, „Świat Nauki” oraz pulsar są partnerami strategicznymi i głównymi patronami medialnymi 8. Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice.

Obecnie trwają rejestracje na 8. ŚFN Katowice! Aby wziąć udział w Festiwalu, należy zarejestrować się na wydarzenie i pobrać bezpłatną wejściówkę (indywidualną lub dla grupy zorganizowanej). Bezpłatna wejściówka pozwala na skorzystanie z większości aktywności podczas Festiwalu. Uwaga! Wybrane sceny, warsztaty i część wykładów objęte są dodatkowymi zapisami z uwagi na konieczność wprowadzenia limitu miejsc. 

Formularze rejestracyjne można znaleźć w zakładce „Zarejestruj się na 8. ŚFN” na stronie internetowej Festiwalu. Z kolei informacje o aktywnościach, które odbędą się w ramach 8. Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice, są dostępne w zakładce „Program Festiwalu”.

Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej, mediów społecznościowych oraz wydarzenia na Facebooku, a także do zasubskrybowania Supernovej – newslettera Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice oraz Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, aby być na bieżąco!

8. Śląski Festiwal Nauki Katowice odbędzie się w dniach 7–9 grudnia i będzie zwieńczeniem całego roku obchodów przyznania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024.

Edycja