Wielkimi krokami zbliża się 8. edycja Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice! Z tej okazji prezentujemy sylwetki kolejnych znakomitych gości specjalnych, którzy już w grudniu poprowadzą dla Was szereg aktywności.
Wybitne naukowczynie i wybitni naukowcy spotkają się z festiwalową publicznością podczas wielu inspirujących wykładów i warsztatów. W ich trakcie m.in. opowiedzą o tajemnicach fizyki i informatyki, a także przybliżą nowe technologie oraz łączące się z nimi nowe media i sposoby opowiadania o świecie. Na wszystkich chętnych czekają również fascynujące relacje z podróży odbytych przez gości specjalnych, jak również bliskie spotkania z psychologią, na których zaprezentowane zostaną praktyczne sposoby radzenia sobie ze stresem.
Wśród gości polskich znaleźli się m.in.:
● dr n. społ. Marta Banout – psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, psycholożka, doktorka nauk społecznych w dyscyplinie psychologia, certyfikowana terapeutka i superwizorka Terapii Simontonowskiej, edukatorka seksualna. W ramach swojej działalności prowadzi warsztaty psychoedukacyjne (nt. komunikacji, higieny zdrowia psychicznego, stresu i profilaktyki zdrowotnej). Członkini Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej oraz Kolektywu Instytutu Dobrej Śmierci.
● prof. Andrzej Dragan – profesor fizyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz National University of Singapore. Prowadzi grupę badawczą zajmującą się łączeniem teorii względności z teorią kwantową. Autor fotografii i krótkich filmów dla Netflixa, HBO, Channel 4, Sky TV, PlayStation, Converse, Energizer oraz Xbox. Otrzymał wiele nagród, w tym nominację do Złotego Lwa na festiwalu reklamowym w Cannes.
● prof. UAM dr hab. Jacek Pyżalski – profesor na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest inicjatorem, kierownikiem i realizatorem ponad 60 projektów badawczych o zasięgu krajowym i międzynarodowym, w tym prestiżowych programów, m.in. EU Kids Online oraz Lights4Violence (Horyzont 2020). Autor licznych publikacji, w tym pierwszej polskiej monografii naukowej o cyberprzemocy.
● prof. dr hab. Jan Chodkiewicz – doktor habilitowany psychologii, profesor Uniwersytetu Łódzkiego, psycholog kliniczny, certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, specjalista psychoterapii uzależnień. Członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej oraz Polskiego Towarzystwa Badań nad Uzależnieniami. Jest cenionym autorem oraz współautorem wielu artykułów naukowych, publikacji i książek.
● dr hab. Jerzy Grębosz – fizyk jądrowy, autor bestsellerowych książek informatycznych. Podróżnik zafascynowany odkrywaniem świata, do którego zainspirowały go przygodowe książki (w tym seria o przygodach Tomka Wilmowskiego autorstwa Alfreda Szklarskiego). W czasie swoich podróży odkrywał tajemnice francuskich, angielskich i szkockich zamków; natura odkrywcy skierowała go także do Grecji, Włoch, Hiszpanii czy Indii oraz dalszych rejonów świata.
● Nikodem Ryś – psycholog i psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, edukator. Prowadzi indywidualne i grupowe procesy terapeutyczne oraz warsztaty i webinary, w ramach których skupia się na praktyce i wykorzystaniu poznanych umiejętności. Jest również autorem edukacyjnego kanału na YouTubie Psychologia w kadrze oraz samopomocowej książki „Poradnik obsługi umysłu”.
● Rafał Charłampowicz – tester, konsultant i instruktor, od ponad 20 lat zajmuje się zawodowo technologiami asystującymi i dostępnością cyfrową. Pracuje w australijskiej firmie AccessibilityOz oraz Credit Agricole Bank Polska. Szczególnie interesuje się pomocami w orientacji przestrzennej (od detektorów przeszkód po roboty) i rozwiązaniami technicznymi ułatwiającymi niewidomym dostęp do sztuki i rozrywki.
Z kolei spośród gości zagranicznych na 8. ŚFN pojawią się m.in.:
● Fran Scott – naukowczyni, prezenterka. Notowana w rankingu „The Progress 1000” najbardziej wpływowych osób w Londynie. Wykorzystuje swoją wiedzę, aby bawić i ekscytować publiczność na scenie i ekranie – największą popularność przyniósł jej show „Absolute Genius with Dick and Dom” transmitowany na kanale CBBC. Prowadzone przez nią programy otrzymały liczne wyróżnienia, w tym cztery nominacje do nagrody BAFTA, nominację do nagrody JAPAN i nagrodę RTS.
● prof. Derrick de Kerckhove – jeden z najbardziej znaczących badaczy na świecie w dziedzinie nowych mediów, relacji społeczeństwa, kultury i technologii (STS). Wieloletni dyrektor McLuhan Center for Culture and Technology założonego przez Marshalla McLuhana na University of Toronto. Obecnie, z pomocą Small Language Model „Derrick”, rozwija projekt Personal Cognitive Capital, który zaprezentuje na 8. ŚFN.
● prof. Jeff Forshaw – profesor fizyki cząstek elementarnych na Uniwersytecie w Manchesterze. Jest autorem ponad 100 publikacji naukowych i czterech książek popularnonaukowych (napisanych wspólnie z prof. Brianem Coxem). W 1999 roku otrzymał Maxwell Medal za wkład w fizykę teoretyczną, a w 2013 – Kelvin Medal za wkład w publiczne rozumienie nauki.
Więcej informacji o gościach specjalnych, którzy pojawią się na 8. Śląskim Festiwalu Nauki Katowice, znajdziecie w zakładce „Goście 8. ŚFN” na naszej stronie internetowej.
Zachęcamy do zaobserwowania wydarzenia na Facebooku, śledzenia naszych mediów społecznościowych oraz zapisania się do Supernovej – newslettera Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice oraz Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, aby być na bieżąco z najważniejszymi informacjami!
8. Śląski Festiwal Nauki Katowice odbędzie się w dniach 7–9 grudnia i będzie zwieńczeniem całego roku obchodów przyznania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024.