Czołowi przedstawiciele polskiej i zagranicznej nauki, badacze prowadzący międzynarodowe projekty, autorzy licznych inicjatyw popularyzujących naukę. Ogłaszamy kolejne nazwiska gości specjalnych, którzy już w grudniu odwiedzą Międzynarodowe Centrum Kongresowe, by podczas 8. edycji ŚFN poprowadzić fascynujące spotkania, wykłady i warsztaty. Zaproszone osoby podzielą się swoją pasją i doświadczeniem, a także przybliżą wiedzę z różnych dziedzin nauki.

Goście polscy, z którymi będziemy mogli porozmawiać na 8. ŚFN, to m.in.:

     dr inż. Adam Mirek – doktor inżynierii biomedycznej, jeden z czołowych popularyzatorów nauki w Polsce. Autor książek „Bebechy, czyli ciało człowieka pod lupą” (Mądra Książka Roku 2023 dla dzieci) i „Glutologia”. Prowadzi aktywną działalność w mediach społecznościowych, programach telewizyjnych i podcastach, gdzie kreatywnie i z humorem dzieli się wiedzą z różnych dziedzin nauki.

     dr hab. Agata Chomiczewska – doktor habilitowana nauk fizycznych, profesor Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy (IFPiLM) w Warszawie. Jest kierownikiem Zakładu Badań Plazmy Termojądrowej oraz Laboratorium Badań Plazmy Metodami Spektroskopowymi w IFPiLM. Należy również do międzynarodowego zespołu naukowców, który w ostatnich latach osiągnął przełom w dziedzinie syntezy jądrowej podczas eksperymentów na największym na świecie tokamaku JET w Wielkiej Brytanii, ustanawiając światowy rekord energetyczny.

     dr Anna Fogtman – członkini Zespołu Medycyny Kosmicznej w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Kieruje operacjami ochrony radiologicznej w ESA w Kolonii oraz odpowiada za zabezpieczanie lotów astronautek i astronautów ESA na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Współpracuje m.in. z zespołem SciSpacE, w ramach którego zajmuje się koordynacją badań naukowych nad wpływem promieniowania kosmicznego na ciało człowieka.

     Helena Ciechowska – absolwentka Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, doktorantka w Szkole Doktorskiej GeoPlanet w Instytucie Geofizyki PAN. Od 2020 roku pracuje jako fizyk w Centrum Badań Kosmicznych PAN. Jej zainteresowania badawcze skupiają się wokół prognozowania pogody kosmicznej oraz badania jonosfery przy użyciu radioteleskopu LOFAR.

     dr Karol Dudek-Różycki – doktor nauk chemicznych, pracownik Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz jednego z krakowskich liceów. Pełni funkcję przewodniczącego Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych oraz doradcy metodycznego ds. chemii szkół ponadpodstawowych w Krakowie i powiecie krakowskim. Jako egzaminator maturalny oraz rzeczoznawca MEN ds. podręczników tworzy repetytoria oraz zbiory zadań i opracowań dla uczniów i nauczycieli.

     Maciej Myśliwiec – właściciel Space Agency, specjalista w zakresie komunikacji. Posiada niemal 20-letnie doświadczenie w pracy z sektorem technologii, kosmosu oraz światem nauki, dzięki czemu dostarcza pełne spektrum usług konsultingowych (m.in. media i public relations, marketing, science&business relations, projektowanie kursów oraz badanie rynku). Wspiera ponadto studentów STEM w ich karierze, znajdując im możliwości współpracy z biznesem, ubiegania się o granty badawcze i budowania własnych start-upów.

     dr Michael Morys-Twarowski – doktor historii, absolwent prawa i amerykanistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest autorem ponad 100 publikacji naukowych oraz wielu książek historycznych (m.in. „Polskie Imperium”, „Dzieje Księstwa Cieszyńskiego”, „Barbarica”). Pracował również nad tworzeniem broszur z opisem tła historycznego dołączonych do gier „Kozacy 3” i „Blitzkrieg 3” oraz scenariusza spaghetti westernu, który znalazł się w finale konkursu Script Pro.

     dr inż. Natalia Schmidt-Polończyk – adiunktka na Akademii Górniczo-Hutniczej, mówczyni TEDx, naukowczyni na liście 100 Kobiet Roku 2023 Forbes Women. Jest autorką pierwszych w Polsce badań ewakuacji ludzi z rzeczywistych tuneli drogowych w warunkach zadymienia. Pełni także funkcję Prezeski Fundacji „Odważne w Nauce”, której flagowym projektem jest inicjatywa „Naukowczynie w szkole”.

     dr inż. Natalia Wendler – doktor nauk fizycznych, adiunkt w Zakładzie Badań Plazmy Termojądrowej w Instytucie Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy w Warszawie. W ramach konsorcjum EUROfusion angażuje się w badania dotyczące zanieczyszczeń plazmy na wielu międzynarodowych urządzeniach eksperymentalnych zlokalizowanych m.in. w Anglii, Niemczech, Szwajcarii czy Japonii. Razem z dr hab. Agatą Chomiczewską należy do międzynarodowego zespołu naukowców, który ustanowił światowy rekord energetyczny w dziedzinie syntezy jądrowej, prowadząc eksperymenty na największym na świecie tokamaku JET w Wielkiej Brytanii.

Z kolei wśród gości zagranicznych na 8. ŚFN pojawi się m.in.:

     prof. Lewis Dartnell – astrobiolog, popularyzator nauki, profesor University of Westminster. Przez wiele lat był pracownikiem naukowym Brytyjskiej Agencji Kosmicznej, a także Centrum Nauk Planetarnych przy University College London oraz Centrum Badań Kosmicznych przy University of Leicester. W ramach swojej pracy badawczej zgłębia tajemnice astrobiologii oraz kieruje poszukiwaniami życia mikrobiologicznego na Marsie.

Więcej informacji o gościach specjalnych, którzy pojawią się na 8. Śląskim Festiwalu Nauki KATOWICE, znajdziecie w zakładce „Goście 8. ŚFN” na naszej stronie internetowej.

Zachęcamy do obserwowania naszych mediów społecznościowych oraz zapisania się do Supernovej – newslettera Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE oraz Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, aby być na bieżąco z najważniejszymi informacjami!

8. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE odbędzie się w dniach 7–9 grudnia i będzie zwieńczeniem całego roku obchodów przyznania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024.

Edycja