Wszystkie miłośniczki i wszystkich miłośników książek zapraszamy do inspirującej przestrzeni słowa – Kawiarni Literackiej, jednej z nowości 8. edycji Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice. Na uczestników czekać będą angażujące spotkania z literaturą, w tym rozmowy z nagradzanymi pisarkami i pisarzami – prawdziwymi ekspertami w swoich dziedzinach! Zaproszeni goście opowiedzą o procesie tworzenia książek, podzielą się doświadczeniem zdobytym w pracy reporterskiej, a także przybliżą aktualne tematy dotyczące naszego regionu i lokalnego dziedzictwa.
Przedsięwzięcie organizowane jest w ramach współpracy ŚFN z festiwalami literackimi – Aglo Festiwalem, Festiwalem Przestrzeń Słowa Biblioteki Śląskiej oraz Festiwalem Słowa im. Jerzego Pilcha „Granatowe Góry”. Każdy z nich otrzymał własną scenę, której programy będą kolejno realizowane przez wszystkie trzy festiwalowe dni na Górnym Placu Restauracyjnym w Międzynarodowym Centrum Kongresowym:
● Scena Aglo Festiwal,
● Scena Przestrzeń Słowa Biblioteki Śląskiej,
● Scena Festiwalu Słowa „Granatowe Góry”
Na scenach Kawiarni Literackiej będziemy mogli wysłuchać niesamowitych gości specjalnych, wśród których znaleźli się m.in.:
● Tymon Tymański – multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor i pisarz. Zasłynął jako odnowiciel polskiego jazzu, a zarazem twórca yassu – osobnego stylu z muzyce łączącego jazz, folk, punk rock oraz muzykę improwizowaną. Był członkiem takich zespołów jak Miłość, Kury, Masło czy The Users. W 2002 roku założył grupę Tymon & The Transistors. Za swoją książkę „Sclavus” otrzymał nominację do Nagrody Literackiej „Nike” 2022.
● Agata Romaniuk – pisarka, reporterka, z wykształcenia socjolożka. Zdobyła tytuł doktora nauk społecznych w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Autorka m.in. serii książek detektywistycznych dla dzieci „Kocia Szajka” oraz reportażu „Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu”. Absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu.
● Leszek Jodliński – historyk sztuki, politolog, menedżer kultury, autor i wydawca. Ekspert rad muzeów w dziedzinie promocji kultury w Polsce, Republice Czeskiej i Niemczech. Przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora Muzeów: w Gliwicach (2003–2008), Śląskiego w Katowicach (2008–2013) oraz Górnośląskiego w Bytomiu (2016–2019). Jest laureatem m.in. nagrody Śląska Rzecz (2011) za współtworzenie trasy zwiedzania w Muzeum Śląskim dla osób niewidomych i niedowidzących.
● Katarzyna Lazar – menadżerka kultury, od 2006 roku związana z Bytomskim Centrum Kultury, gdzie zajmuje się pozyskiwaniem dotacji i środków zewnętrznych na realizację wydarzeń artystycznych i edukacyjnych. Jako koordynatorka krajowych i zagranicznych projektów jest pomysłodawczynią licznych inicjatyw, m.in. „BAŚKI – Becekowej Autorskiej Świetlicy Kobiecej Aktywności”, „Dobrze Mi Tu. Dni Kultury Wrażliwej” i „Naj Naj Festiwalu”.
● Anna Dudzińska – dziennikarka radiowej Trójki, współpracująca również z „Raportem o stanie świata” Dariusza Rosiaka. Autorka nagradzanych reportaży i audycji dokumentalnych, za które otrzymała m.in. Prix Italia (wraz z Anną Sekudewicz) i Nagrodę im Ryszarda Kapuścińskiego. Wraz z Fundacją „Pismo” stworzyła audioserial dokumentalny „Saamowie. Wyrzut sumienia Skandynawii”. Po przyjeździe ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, gdzie przez cztery lata była korespondentką Polskiego Radia, napisała także książkę „Dubaj. Miasto innych ludzi” (Marginesy 2022).
● Marcin Musiał – literaturoznawca, bloger, działacz społeczny na rzecz praw mniejszości. Autor projektu ustawy o uznaniu języka śląskiego językiem regionalnym oraz współautor książki „Kiedy umrze ślōnsko godka”. Ponadto jest przewodniczącym stowarzyszenia Wspaniałomyślny Śląsk, twórcą projektu Silesiateka, a także pomysłodawcą i organizatorem Małego Festiwalu Wielkiej Literatury, który promuje śląską kulturę.
● Kuba Benedyczak – dziennikarz specjalizujący się w Rosji i sprawach międzynarodowych. Pracuje w redakcji zagranicznej TVP Info oraz współpracuje z Trójką i Nową Europą Wschodnią. Odbył wiele podróży do Rosji i po obszarze postsowieckim. Jego teksty ukazywały się na Onecie, w „Polityce”, „Rzeczpospolitej”, „Gazecie Wyborczej” i Magazynie TVN24.
● Monika Glosowitz – badaczka literatury, działaczka społeczna, adiunktka w Instytucie Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego. Autorka książki „Maszynerie afektywne. Literackie strategie emancypacji w najnowszej polskiej poezji kobiet”, za którą otrzymała Poznańską Nagrodę Literacką – Stypendium im. Stanisława Barańczaka (2020). Obecnie kieruje projektem badawczym „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych”, w ramach którego redagowała publikację „Opowieści kobiet z rodzin górniczych”.
● Małgorzata Kamińska-Gola – doktor nauk społecznych, od ponad 25 lat działa w obszarze kultury i mediów. Współtwórczyni licznych publikacji naukowych i kuratorka wystaw, w tym o charakterze historycznym (m.in. Powstania Śląskie, Kresy Południowo-Wschodnie). Jest dyrektorką Bytomskiego Centrum Kultury, pomysłodawczynią Bytomskiego Festiwalu dla Dzieci i Młodzieży BECEK CZYTA oraz współorganizatorką Aglo Festiwalu.
● Ewa Winnicka – reporterka, autorka wielu książek, m.in. „Londyńczycy”, „Angole”, „Greenpoint. Kroniki Małej Polski”, „Miasteczko Panna Maria. Ślązacy na Dzikim Zachodzie”. Jest ponadto twórczynią serialu dokumentalnego „Greenpoint Tales” w TVP World.
● Beata Piecha-van Schagen – doktor historii, pracuje w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. Kierowniczka i uczestniczka projektów badawczych, m.in. „Narracje górnicze z terenu Zabrza” (Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu 2016), „Mów mi huto!” (Muzeum Hutnictwa w Chorzowie 2020). Jest ponadto koordynatorką działań związanych z wpisaniem Barbórki górników węgla kamiennego na Górnym Śląsku (2018) oraz Dnia Hutnika i tradycji hutniczych (2024) na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
● Arkadiusz Gola – fotograf, kurator, absolwent i pedagog Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Zawodowo związany z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu i „Dziennikiem Zachodnim”.
● Zbigniew Rokita – reporter, redaktor, dramaturg, specjalizujący się w problematyce międzynarodowej i Górnego Śląska. Jest autorem książek reporterskich: „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”, „Odrzania. Podróż po ziemiach odzyskanych” oraz „Królowie strzelców”.
● Karolina Pospiszil-Hofmańska – doktor, badaczka literatur mniejszościowych i regionalnych, tłumaczka z języka czeskiego. W swoich badaniach skupia się przede wszystkim na współczesnej literaturze górnośląskiej oraz jej wymiarze transkulturowym. Od 2024 roku kieruje grantem „Wspólnototwórcza moc tekstu. Literatura górnośląska 1989–2023”, w którym bada górnośląskie pole literackie. Od 2024 jest członkinią Rady Języka Śląska.
Obecnie trwają rejestracje na 8. ŚFN Katowice! Aby wziąć udział w Festiwalu, należy zarejestrować się na wydarzenie i pobrać bezpłatną wejściówkę (indywidualną lub dla grupy zorganizowanej). Bezpłatna wejściówka pozwala na skorzystanie z większości aktywności podczas Festiwalu. Uwaga! Wybrane sceny, warsztaty i część wykładów objęte są dodatkowymi zapisami z uwagi na konieczność wprowadzenia limitu miejsc.
Formularze rejestracyjne można znaleźć w zakładce „Zarejestruj się na 8. ŚFN” na stronie internetowej Festiwalu. Z kolei informacje o aktywnościach, które odbędą się w ramach 8. Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice, są dostępne w zakładce „Program Festiwalu”.
Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej, mediów społecznościowych oraz wydarzenia na Facebooku, a także do subskrybowania Supernovej – newslettera Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice oraz Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, aby być na bieżąco!
8. Śląski Festiwal Nauki Katowice odbędzie się w dniach 7–9 grudnia i będzie zwieńczeniem całego roku obchodów przyznania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024.