Jesteś tutaj

Przeżyjmy to jeszcze raz, czyli „podsumowanie” 3. ŚFN

Wiemy, że od 3. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE minęło już trochę czasu, a my powoli zaczynamy już myśleć o jego czwartej edycji, ale chcielibyśmy jeszcze raz wrócić do tego, co w połowie stycznia miało miejsce w Teatrze Śląskim oraz w Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

Nie będzie to podsumowanie w ścisłym tego słowa znaczeniu – opracowanie o takim charakterze dostępne jest tutaj. Nie ma potrzeby szczegółowego opisywania przebiegu ŚFN punkt po punkcie (programu), a to, co przygotowaliśmy dla festiwalowej publiczności zapowiadaliśmy obszernie i z wyprzedzeniem. Uważamy jednak, że warto zwrócić uwagę na kilka elementów 3. ŚFN, które sprawdziły się wyjątkowo dobrze, a także przytoczyć kilka – jak to się mówi – twardych liczb, ponieważ dane te w dobitny sposób ilustrują, jakim sukcesem była kolejna edycja największego w Polsce wydarzenia popularyzującego naukę spośród tych, które odbywają się w jednym miejscu i pod dachem.

W kwietniu zeszłego roku przedstawiciele Komitetu Organizacyjnego ŚFN gościnnie uczestniczyli w Göteborgu na tamtejszym festiwalu nauki (Vetenskapsfestivalen Göteborg). Mieli wówczas okazję uczestniczyć m.in. w uroczystej inauguracji w teatrze, która dodawała całemu przedsięwzięciu niedający się do końca uchwycić, ale bardzo pozytywy pierwiastek. Dlatego też zależało nam bardzo, aby w podobnym stylu rozpocząć 3. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE, tym bardziej przecież, że już podczas poprzedniej edycji naszym partnerem był Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego. Wydaje się, że inauguracja w zaplanowanym przez nas kształcie spełniła pokładane w niej nadzieje, począwszy od utworzenia napisu „3. ŚFN KATOWICE” (z wykorzystaniem metody sortowania bąbelkowego i przy akompaniamencie Tako rzecze Zaratustra Richarda Straussa), poprzez muzyczno-wizualny projekt CallTrane M04/HG4 prof. Mariana Oslislo z katowickiej ASP (łączący muzykę jazzową, kaligrafię artystyczną oraz poezję), a skończywszy na rozmowie z głównym gościem specjalnym ŚFN – astronautką NASA Nicole Stott.

Goście specjalni tej edycji generalnie okazali się ogromną siłą wydarzenia i cieszymy się niezmiernie z faktu, że tym razem do Katowic przyjechało ich aż ponad trzydzieścioro. Bez wątpienia warto było być na wystąpieniach wszystkich gości specjalnych i faktycznie większość z nich cieszyła się sporym lub ogromnym zainteresowaniem festiwalowej publiczności, a nasi „ludzie z gwiazd” – Nicole Stott oraz Mirosław Hermaszewski – okazali się prawdziwymi gwiazdami ŚFN: spotkania z nimi – czy to na scenie głównej, czy to w strefie kosmicznej – gromadziły nieprzebrane tłumy. Nie ma w tym nic dziwnego, a pan Mirosław jako pierwszy i wciąż jak dotąd jedyny Polak w przestrzeni kosmicznej zasłużenie cieszy się szacunkiem i atencją widzów i słuchaczy.

Już od zakończenia poprzedniej odsłony ŚFN szukaliśmy takiego – potencjalnie nowego – elementu programu, który łączyłby w sobie naukową jakość merytoryczną oraz pewną efektowność, coś, co zrobiłoby „wrażenie” na festiwalowej publiczności. W tym względzie zainspirowaliśmy się pokazami naukowymi Uniwersytetu Lund, które również nasza delegacja miała okazję zobaczyć podczas wizyty szkoleniowej w Szwecji. Grupa pasjonatów fizyki podbiła serca uczestników 3. ŚFN KATOWICE nie tylko efektownymi pokazami fizycznymi i wieńczącym ich występy spektakularnym laserowym show, ale także niespożytymi siłami, entuzjazmem i poczuciem humoru. Limit miejsc na zdecydowaną większość pokazów wyczerpał się błyskawicznie, a goście ze Szwecji, szczerze będący pod wrażeniem, tego co u nas zobaczyli, już zapowiedzieli, że chętnie przygotują z myślą o śląskiej publiczności nowy program.

Kiedy analizowaliśmy 2. edycję ŚFN, zgodnie stwierdziliśmy, że chociaż priorytetem musi być dla nas nowoczesne i przejrzyste przedstawienie zawartości festiwalu w internecie, to potrzebne jest również coś, co każdy odwiedzający będzie miał pod ręką i znajdzie w nim wszystkie najważniejsze informacje. Dlatego też przygotowaliśmy specjalny drukowany dodatek festiwalowy, w którym zawarliśmy zdecydowaną większość programu, opisy stref specjalnych, krótkie biogramy gości specjalnych oraz mapę przestrzeni w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Część liczącego 100 tysięcy egzemplarzy nakładu została 11 stycznia dołączona do piątkowych wydań „Dziennika Zachodniego” i „Gazety Wyborczej”, a część była rozdawana odwiedzającym festiwal już na terenie MCK-u. Wiemy, że taka forma przewodnika po festiwalu znacznie ułatwiła poruszanie się zarówno po rozległej przestrzeni, jak i po niezwykle różnorodnym i bogatym programie festiwalu.

Skoro jesteśmy już przy organizacji przestrzeni, to nie można nie wspomnieć o pewnej modyfikacji, która odmieniła oblicze okolic wejścia do MCK-u od strony „Spodka”. Dzięki usytuowaniu tam tzw. sceny dolnej, na której praktycznie przez cały czas trwania festiwalu odbywała się przede wszystkim występy artystyczne, również i tamta część obiektu tętniła życiem. 

Konsekwentne wzmacnianie marki Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE zaowocowało jeszcze większym niż dotychczas zainteresowaniem mediów. W przygotowanej dla nich strefie festiwal relacjonowały na żywo Radio Katowice, Radio Piekary, Radio Bielsko, Radio Egida oraz „Dziennik Zachodni”, a Nicole Stott udzieliła m.in. wywiadu w programie „Dzień dobry TVN”.

Zapowiadaliśmy, że chcemy zaprezentować także kilka „twardych liczb” ilustrujących rozmach i rozwój ŚFN. Niektóre statystyki są istotne wyłącznie dla nas i niespecjalnie będą interesować Was, Drodzy Czytelnicy, ale innymi na pewno przyjemnie jest się podzielić. Poniżej zatem „dwa łyki statystyki”:
•    18 – instytucji i organów objęło patronat honorowy nad ŚFN (w tym aż 5 ministerstw)
•    33 – godziny trwały łącznie spotkania z naukowcami na dwóch Przystankach Nauka
•    79 – wydarzeń odbyło się na 3 scenach: głównej, audytoryjnej oraz dolnej (artystycznej)
•    w programie ŚFN znalazło się 116 wykładów, 142 warsztaty oraz 199 stanowisk pokazowych, a we wszystkich tych aktywnościach wzięło udział 250 prelegentów i 1 400 wystawców
•    450 – osób uczestniczyło w uroczystej inauguracji w Teatrze Śląskim (a 600 kolejnych oglądało transmisję online)
•    517 – grup zorganizowanych zapisało się na ŚFN (co łącznie dało liczbę 13 570 zapisanych uczniów)
•    1 600 – odwiedzających wzięło udział w pokazach laserowego show naukowego
•    8 235 – osób łącznie obejrzało festiwalowe transmisje online
•    według szacunków dokonanych wspólnie z obsługą MCK-u obiekt odwiedziło przez dwa dni ok. 35 000 osób

I jeszcze kilka wskaźników medialnych:
•    odbiorcy w mediach społecznościowych (Google, Instagram, Twitter) – 1 381 828 
•    odbiorcy postów na Facebooku – 347 491 
•    odbiorcy informacji o wydarzeniu na Facebooku – 342 400
•    odsłony strony www.slaskifestiwalnauki.pl (w okresie od 01.12.2018 do 15.01.2019) – 207 766
•    wyświetlenia Instagrama ŚFN (w okresie od 06.01 do 12.01.2019) – 35 097
•    wyświetlenia materiałów na YouTube – 13 506

3. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE był dla nas pięknym, emocjonującym i inspirującym czasem. Zrobimy wszystko, aby masę wykreowanej w ten sposób pozytywnej energii przekuć w jeszcze lepszą czwartą edycję ŚFN w 2020 roku!

Polski
Główna grafika: 

Nazwa użytkownika