Ideą Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE jest przekazywanie odbiorcom ciekawych i angażujących, a przy tym rzetelnych i jakościowych treści. Nad wyznaczaniem kierunku rozwoju wydarzenia, wartością merytoryczną aktywności oraz festiwalową przestrzenią czuwa Rada programowa Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE.
Do zadań Rady programowej należy wskazywanie, w jaką stronę powinien zmierzać rozwój ŚFN i jakie tematy warto podejmować podczas Festiwalu, wyznaczanie najważniejszych kierunków działań opartych na trendach związanych z rozwojem nauki i komunikacji naukowej, a także ocena zgłoszeń napływających w trakcie naboru, opieka nad strefami, scenami i obszarami ŚFN – w tym planowanie i koordynacja odbywających się w nich wydarzeń – oraz proponowanie osób ze świata nauki, które warto zaprosić na Festiwal jako gości specjalnych.
W skład Rady programowej Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE wchodzi 30 członkiń i członków. Wśród nich znaleźli się przedstawicielki i przedstawiciele wszystkich uczelni współorganizujących ŚFN – rektorzy i prorektorzy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Politechniki Śląskiej, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademii Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki w Katowicach, Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie oraz Politechniki Częstochowskiej – jak również koordynatorki i koordynatorzy merytoryczni poszczególnych stref, scen i obszarów tematycznych 8. edycji Festiwalu.
Pełny skład Rady programowej ŚFN oraz informacje o osobach, które do niej należą, można znaleźć na stronie internetowej Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE w zakładce „O ŚFN”.