Prezentujemy najważniejsze informacje organizacyjne, logistyczne i komunikacyjne związane z nadchodzącym 8. Śląskim Festiwalem Nauki Katowice! Zachęcamy do zapoznania się z nimi, aby wiedzieć, jak komfortowo dotrzeć do Międzynarodowego Centrum Kongresowego, a potem jak najpełniej korzystać z bogatego programu festiwalowych aktywności!

Podstawowe informacje

8. Śląski Festiwal Nauki Katowice odbywać się będzie od 7 do 9 grudnia 2024 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Dokładny plan festiwalowych dni przedstawia się następująco:

7 grudnia (sobota): 12:00–18:00;

8 grudnia (niedziela): 10:00–18:00;

9 grudnia (poniedziałek): 8:00–17:00.
 

Wieczór Miasta Nauki

Wieczór Miasta Nauki odbędzie się w sobotę 7 grudnia o godz. 19:00 na Scenie Głównej w Sali Wielofunkcyjnej MCK. To jedno z pierwszych wydarzeń podsumowujących obchody Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Wydarzenie uświetni koncert muzyki filmowej Jana Stokłosy wraz z muzykami Stokłosa Collective Orchestra, składający się z autorskich aranżacji największych tematów filmowych – zarówno polskich, jak i zagranicznych.
 

Bezpłatna wejściówka

Aby wejść na teren Festiwalu, należy się zarejestrować i pobrać bezpłatną wejściówkę: indywidualną lub dla grup zorganizowanych. Większość festiwalowych aktywności jest ogólnodostępna, jedynie na część z nich obowiązują dodatkowe zapisy. Dzięki rejestracji na Festiwal otrzymasz przed wydarzeniem informacje praktyczne oraz programowe (jeśli Twój adres e-mail został udostępniony do kontaktu na etapie rejestracji). Wejściówkę należy też okazać wraz z darmowym biletem na transport ZTM w trakcie kontroli. Nie trzeba jej drukować, można ją okazać na telefonie.
 

Lokalizacja punktów informacyjnych

Na terenie ŚFN znajdzie się kilka punktów informacyjnych, w których będzie można uzyskać potrzebne wskazówki. Punkty zlokalizowane będą w poszczególnych miejscach przestrzeni MCK:

Hol Dolny (od strony placu Sławika i Antalla),

Hol Góry (od strony ulicy Olimpijskiej),

Foyer Sal Konferencyjnych,

Sala Wielofunkcyjna – Centralny Punkt Informacyjny,

Sala Wielofunkcyjna – Dzielnice wiedzy.
 

Aplikacja festiwalowa

Zachęcamy do pobrania bezpłatnej aplikacji Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice, by zyskać dostęp do bogatego programu obchodów. Znacznie ułatwi ona poruszanie się po miejscach i aktywnościach festiwalowych (m.in. pokaże wydarzenia, które w danym momencie odbywają się na wszystkich scenach ŚFN). Jeśli masz już pobraną aplikację, pamiętaj, by zaktualizować ją przed wejściem na ŚFN! Aplikację można pobrać ze sklepu Google PlayApple App Store.
 

System silent disco na Rynku Idei Miasta Nauki

Rynek Idei Miasta Nauki składać się będzie z sześciu różnych scen – Sceny Obywatelskiej, Sceny STEM: Science, Technology, Engineering, Maths, Sceny Świata, Sceny Ludzkiego Ciała, Sceny Biznesu oraz Sceny Myśli i Emocji. Będą one funkcjonować w systemie silent disco, czyli bez nagłośnienia tradycyjnego.

Opcja 1: Wypożycz zestaw słuchawkowy bezpośrednio na Rynku Idei – pomiędzy poszczególnymi scenami przełączysz się, zmieniając kanały na urządzeniu. Uprzedzamy, że zestawy słuchawkowe do odbioru na miejscu będą dostępne w ograniczonej liczbie!

Opcja 2: Połącz się na urządzeniu mobilnym poprzez aplikację Zoom – dźwięk ze scen odtworzysz poprzez wybrany kanał przypisany do sceny. Link do platformy znajdziesz na naszej stronie internetowej.

Opcja 3: Odsłuchuj dźwięk ze scen za pomocą pętli indukcyjnych współpracujących z aparatami i implantami słuchowymi.
 

Jodło i maszkyty, czyli strefa gastronomiczna

Na terenie Festiwalu w Międzynarodowym Centrum Kongresowym będą dostępne foodcourt z ciepłymi posiłkami oraz restauracja i punkty gastronomiczne.
 

Dostęp do wody

Zabierz swoją butelkę i korzystaj z wody z dystrybutorów dostępnych na terenie MCK! Informacje o lokalizacji punktów będą dostępne na mapie Festiwalu.

Dostępność

Tłumaczenia na język migowy

Scena Główna będzie stale tłumaczona na Polski Język Migowy (na żywo i w transmisji). Na język migowy mogą zostać przetłumaczone wszystkie atrakcje Festiwalu – tłumacze będą dostępni w punkcie dostępności zlokalizowanym w Holu Dolnym.

Technologie wspomagające słyszenie

Wszystkie sceny będą wyposażone w pętle indukcyjne – system alternatywnego nagłośnienia dla osób słabosłyszących. Przy każdej takiej scenie umieszczona zostanie instrukcja informująca, jak z niego skorzystać.

Przestrzeń dostępna dla wózków

Przestrzeń Festiwalu została tak zaprojektowana, by można było ją zwiedzać z wózkiem dziecięcym i na wózku inwalidzkim. W budynku dostępne są windy, szerokie drzwi i dostępne toalety – dbamy o odpowiednie wysokości stanowisk i szerokości tras.

Przewijanie i karmienie niemowląt

W Sali Konferencyjnej nr 5 stworzyliśmy przestrzeń, w której będzie można w intymnych warunkach karmić piersią i pomóc dziecku się wyciszyć. Z kolei przewijak będzie do dyspozycji w toalecie przy Holu Górnym.

Punkt dostępności i niestandardowe potrzeby

W sali konferencyjnej nr 25 stworzyliśmy pokój wyciszenia dla osób w spektrum autyzmu. Na terenie całego budynku umieściliśmy również meble wypoczynkowe. Ponadto przy głównym punkcie informacyjnym (Hol Dolny) wolontariusze odpowiedzą na wszelkie niestandardowe potrzeby, a osoba niewidoma uzyska wsparcie asystenta, z którym zwiedzi Festiwal.

Dostępność dla obcokrajowców

W wybranych miejscach i przy wybranych wydarzeniach anglojęzycznych dostępne będą tłumaczenia w formie symultanicznej. Słuchawki będzie można odebrać w oznaczonych punktach.
 

Darmowy przejazd ZTM

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zapewnia bezpłatne dotarcie na 8. ŚFN komunikacją ZTM. Darmowy przejazd będzie obowiązywać przez wszystkie dni trwania Festiwalu, tj. 7 grudnia (sobota), 8 grudnia (niedziela) i 9 grudnia (poniedziałek). Pobierz bezpłatny bilet na transport i okaż go wraz z festiwalową wejściówką w czasie kontroli. Bilet możesz okazać na telefonie. 

Uwaga! W związku z przebudową katowickiego węzła kolejowego mogą wystąpić utrudnienia komunikacyjne.
 

Indywidualny dojazd transportem publicznym

Zalecamy, aby dojeżdżać do Międzynarodowego Centrum Kongresowego transportem publicznym – najbliżej MCK zlokalizowane są:

  • przystanek tramwajowy: Katowice Rondo,
  • przystanki autobusowe: Katowice Strefa Kultury i Katowice Strefa Kultury NOSPR,
  • centra przesiadkowe: Brynów i Zawodzie (bezpłatne), ul. Sądowa (płatne).

Ponadto wokół MCK dostępne są parkingi publiczne; największy z nich zlokalizowany jest w Strefie Kultury (bezpłatny tylko w weekendy!).
 

Deklaracja Miasta Nauki

Nauka jest dobrem wspólnym! Jeżeli chcesz budować swoje miejsce życia i pracy zgodnie z ideą Miasta Nauki – podpisz deklarację i zostań obywatelem Miasta Nauki!
 

Newsletter Supernova

Niezawodnym sposobem, żeby nie przeoczyć istotnych informacji dotyczących nie tylko Festiwalu, ale również świata nauki, jest zapisanie się do Supernovej – newslettera Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice i Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Zgodnie z ideą głoszącą, że nauka powinna być bliżej, pragniemy dzielić się z Tobą ciekawymi zagadnieniami i nowinkami, m.in. w formie wywiadów z gośćmi ŚFN czy wystąpień z ich udziałem. Nie brakuje tu również doniesień o badaniach oraz artykułach naukowych i popularnonaukowych publikowanych przez uczelnie współorganizujące Festiwal. W newsletterze regularnie informujemy także o nadchodzących konkursach, nagrodach i wyróżnieniach oraz aktualnościach na temat przyszłych edycji Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice i programu Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Zapisz się do newslettera Supernova!

Bądź na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami dotyczącymi 8. ŚFN – śledź nasze media społecznościowe i komunikaty na stronie!

8. Śląski Festiwal Nauki Katowice odbędzie się w dniach 7–9 grudnia i będzie zwieńczeniem całego roku obchodów przyznania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024.

Grafika z napisem Najważniejsze informacje o Festiwalu

Edycja