Jesteś tutaj

Strefa chorób środowiskowych drugą strefą specjalną 7. ŚFN

Czym są choroby środowiskowe? To częściowe lub bezpośrednie następstwo narażenia organizmu na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Ich występowanie jest ściśle powiązane ze zmianami środowiska naturalnego – nieustanna eksploatacja oraz nierozważne zarządzanie jego zasobami doprowadzają do powstawania dużej ilości zanieczyszczeń, które z kolei przenikają do wody, gleby, powietrza, skąd mogą z łatwością przedostać się do ludzkiego organizmu. Efekt funkcjonowania w takim otoczeniu przez długi okres może mieć poważne konsekwencje – choroby nowotworowe, genetyczne, układu oddechowego, nerwowego, alergie czy różne zatrucia to tylko niektóre z realnych powikłań.

W odpowiedzi na to zjawisko, powstaje medycyna zaangażowana, która – kierując się teraźniejszym i przyszłym zdrowiem społeczeństwa – z uwagą studiuje przeszłość. Coraz więcej mówi się o możliwości „wyprzedzenia” potencjalnych chorób środowiskowych (zawodowych, poprzemysłowych) oraz o sposobach radzenia sobie z nimi. Z tego powodu podczas siódmej edycji Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE (9–11 grudnia 2023 roku) jedną ze stref specjalnych będzie właśnie strefa chorób środowiskowych.

Przybliżając wspomnianą medycynę zaangażowaną z jej teoretycznej i praktycznej strony, chcielibyśmy pokazać, jak świadome i uważne rozpoznanie chorób industrialnego Śląska pomaga wypracować odpowiednie strategie ich leczenia oraz profilaktyki. Z uwagi na specyfikę regionu przemysłowego, jakim jest Górny Śląsk i Zagłębie oraz biorąc pod uwagę negatywny wpływ zanieczyszczeń przemysłowych (np. górniczych pyłów) na zdrowie mieszkańców, w strefie tej skupimy się na poznaniu chorób środowiskowych nie tylko z medycznej, ale także społecznej perspektywy. Postaramy się przedstawić konkretne działania pomocne w tworzeniu bardziej przyjaznego środowiska przemysłowego, którego celem byłoby dbanie o bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców (nie tylko Śląska!).

\Oprócz strefy chorób środowiskowych w programie 7. ŚFN znajdzie się również druga strefa specjalna – strefa motorsportu. Pokaże ona, że naukę można odnaleźć w różnych rodzajach sportów motorowych, a rozwiązania techniczne wykorzystywane w tej dziedzinie przydają się również w naszej codzienności. Z logistycznego, psychologicznego oraz fizjologicznego punktu widzenia przyjrzymy się temu obszarowi motoryzacji, a wspólnie z ekspertami dowiemy się wielu ciekawostek o nowoczesnych technologiach.

Jak widać, strefy specjalne są prawdziwą specjalnością naszego festiwalu! :-) Każda z edycji w wyjątkowy sposób przybliża uczestnikom konkretną dziedzinę naukową lub warte uwagi, aktualne zjawisko społeczne. Dzięki wydarzeniom odbywającym się w zakresie stref specjalnych każdy zainteresowany może pogłębiać swoją wiedzę, zapoznać się z najnowszymi badaniami oraz dowiedzieć się wielu ciekawostek specjalnie przygotowanych na tę okazję przez ekspertów. Poniżej przypominamy, jakie unikatowe strefy specjalne zaproponowaliśmy odwiedzającym podczas poprzednich edycji Śląskiego Festiwalu Nauk KATOWICE:

● Strefa kosmiczna (3. ŚFN) – skupiała wszystkich badaczy oraz uczestników zakochanych w kosmosie! Odwiedzający tę strefę mogli przyjrzeć się z bliska łazikom marsjańskim i skafandrom kosmicznym oraz uczestniczyć w ciekawych pokazach w mobilnym Planetarium Śląskim z Chorzowa. Wspólnie mogliśmy wysłuchać rozmowy z pierwszym (i na razie jedynym!) Polakiem w kosmosie – Mirosławem Hermaszewskim oraz astronautką NASA Nicole Stott, która spędziła w przestrzeni kosmicznej dokładnie 103 dni, 5 godzin, 48 minut i 37 sekund!;

● Strefa klimatu i elektromobilności (4. ŚFN) – przedstawiała uczestnikom ekologiczne i nieszkodzące środowisku pojazdy – motory i samochody elektryczne, a także samoloty solarne. Odwiedzający strefę mogli zobaczyć zaprezentowany w niej balon Uniwersytetu Śląskiego, który powstał, by badać powietrze miast należących do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii;

● Strefa Lema (5. ŚFN) – przybliżała uczestnikom postać wybitnego polskiego pisarza i futurologa, Stanisława Lema. Strefa powstała jako upamiętnienie 100-lecia jego urodzin, przypadających w 2021 roku. Zainteresowani mogli uczestniczyć w interesujących wykładach oraz debacie traktujących o życiu i twórczości patrona strefy oraz przyjrzeć się prezentowanemu robotowi humanoidalnemu.

● Strefa miasta i wody (5. ŚFN) – zaprezentowała temat przewodni strefy, jakim stała się Rawa wraz z towarzyszącą jej przestrzenią publiczną. Zaproszeni naukowcy opowiadali o sposobach badania wody – uczestnicy mogli naprawdę wziąć Rawę „na warsztat”! Aktywności odbywające się wzdłuż jej bulwarów pozwoliły zobaczyć nasze miasto na nowo, z tej „wodnej” perspektywy!

● Strefa dostępności (5. ŚFN) – koncentrowała się na dostosowywaniu codzienności (także tej online) do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Jako że festiwal jest miejscem, które nikogo nie wyklucza, odwiedzający mogli doświadczyć świata z innej perspektywy – celem strefy było zwrócenie uwagi na pomoc, jaką mogą otrzymać osoby zmagające się z niepełnosprawnościami.

● Strefa węgla (6. ŚFN) – skupiła uwagę uczestników na drodze, jaką pokonał węgiel w czasie od początków życia na naszej planecie aż po odkrywanie przez nas wszechświata. Strefa starała się przybliżyć ogromną rolę tego surowca, a także spojrzała na niego z perspektywy różnych dziedzin wiedzy a także sztuki.


Strefy specjalne zawsze cieszyły niezwykłym zainteresowaniem festiwalowej publiczności i jesteśmy przekonani, że podobnie będzie w przypadku stref motorsportu oraz chorób środowiskowych. Już teraz zapraszamy do Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach od 9 do 11 grudnia!

Polski
Główna grafika: 
Róźne piktogramy i obrazki związane z medycyną: buteleczki z witaminami, strzykawka, stetoskop, przekreślony papieros, lekarz, tabletki, termometr, mózg, helisa DNA, tablica do badania wzroku itd.
Tło nagłówka: 
Edycja: 

Nazwa użytkownika