Dmuchane mobilne planetarium i dmuchana rakieta kosmiczna, wybieg dla łazików marsjańskich i monidło z wizerunkiem astronauty, skafandry kosmiczne oraz kosmiczne kolorowanki i puzzle – to tylko kilka z atrakcji, jakie publiczności Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE zaoferuje debiutująca w programie wydarzenia strefa kosmiczna.
Organizatorzy ŚFN KATOWICE starają się, aby każda kolejna edycja przedsięwzięcia była okazalsza od poprzedniej, a to oznacza poszerzenie formuły i wprowadzanie istotnych nowości. Takim poszerzającym manewrem będzie bez wątpienia włączenie do programu festiwalu strefy kosmicznej, która będzie zlokalizowana w sali wielofunkcyjnej Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach 13 i 14 stycznia 2019 roku.
Spróbujmy wymienić, co w strefie tej będzie czekać przez dwa na publiczność ŚFN. Będzie dmuchane mobilne planetarium obsługiwane przez Planetarium Śląskie w Chorzowie, w którym gwiazdy będzie można zobaczyć i o gwiazdach będzie można posłuchać. Będzie specjalnie zaaranżowany wybieg dla łazików marsjańskich – zaprezentują się na nim łaziki czterech zespołów konstruktorskich z polskich politechnik: Częstochowskiej, Łódzkiej, Świętokrzyskiej i Wrocławskiej (w tym miejscu należy wspomnieć, że polskie łaziki marsjańskie należą do ścisłej czołówki światowej i triumfują niejednokrotnie w najważniejszych światowych zawodach tych urządzeń!). Będą eksponowane prawdziwe skafandry kosmiczne (w które każdy będzie mógł się przyodziać). Będzie instalacja Mars 2035, czyli projekt studentów Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie). Będzie żyroskop, dzięki któremu będzie można doświadczyć przeciążeń, jakie stają się udziałem astronautów i pilotów samolotów odrzutowych. Będą dwa stanowiska VR (Virtual Reality), gdzie za pomocą specjalnych gogli będzie można znaleźć się na pokładzie statku kosmicznego i przespacerować się po Marsie (stanowiska i oprogramowanie obsługiwać będzie firma Imersja z Katowic). Będzie monidło (fotostand) z wizerunkiem astronauty w skafandrze z wyciętą głową (aby każdy mógł na zdjęciu wyglądać jak astronauta). Będzie mnóstwo atrakcji dla dzieci: duża dmuchana pionowa rakieta kosmiczna, do której będzie można wejść, kosmiczne kolorowanki, stanowisko Unibota, na którym w ramach twórczych warsztatów najmłodsi będą mogli konstruować i programować.
W strefie kosmicznej będzie można również spotkać niezwykłych gości: astronautkę NASA Nicole Stott (głównego gościa zagranicznego całego ŚFN KATOWICE) oraz przedstawicieli pierwszego polskiego habitatu marsjańsko-księżycowego, czyli specjalistycznej placówki do symulacji załogowych misji kosmicznych na Księżycu i Marsie. W harmonogramie festiwalowej sceny głównej zaplanowano debatę o rozwoju polskiego sektora przemysłu kosmicznego (w przemyśle tym polskie przedsiębiorstwa stają się systematycznie coraz mocniejszym graczem). W dyskusji udział wezmą: prezes Polskiej Agencji Kosmicznej dr Grzegorz Brona, prezes Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego Paweł Wojtkiewicz, przedstawiciele firm Astronika i Future Processing oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN; moderatorem debaty będzie Łukasz Wilczyński, prezes European Space Foundation i organizator European Rover Challenge. Ze sceny głównej rozmowa przeniesie się zapewne do strefy kosmicznej, co stworzy przypuszczalnie okazję do porozmawiania z prelegentami (może nawet w nieco bardziej kuluarowej formie). Przed dwa dni ŚFN KATOWICE w strefie kosmicznej odbędzie się kilka wykładów związanych z pasjonującą tematyką.
Szczegółowy harmonogram wydarzeń w strefie kosmicznej ogłosimy wkrótce, ale już teraz zapraszam osoby w każdym wieku do odwiedzenie strefy kosmicznej podczas Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE! Prosimy też pamiętać, że chociaż zagraniczny gość specjalny jest związany z kosmosem, a strefa kosmiczna zajmować będzie poczesne miejsce wśród wszystkich festiwalowych atrakcji, to przestrzeń kosmiczna czy astronomia nie jest myślą przewodnią całego wydarzenia, a wszystkie inne dziedziny wiedzy będą na ŚFN na obecne!