Jesteś tutaj

Strefa motorsportu (nie tylko) dla pasjonatów motoryzacji

Jak co roku Śląski Festiwal Nauki KATOWICE zaproponuje publiczności strefy specjalne. Podczas siódmej edycji jedną z nich będzie strefa motorsportu, w której uczestnicy będą mogli zapoznać się z szeroko pojętym wykorzystaniem nauki w różnych rodzajach sportów motorowych. Koordynatorem tegorocznej strefy specjalnej będzie Mikołaj Sokół, dziennikarz i ekspert zajmujący się wyścigami Formuły 1.

Co ma silnik do probówki

Rajdy samochodowe czy motocyklowe, cross-country i inne sporty motorowe mają wielbicieli zarówno wśród starszych, jak i młodszych. Obecnie nie ma chyba nikogo, kto nie słyszałby o Formule 1 albo nie kibicował podczas choćby jednego wyścigu motorowego. Jednak niezależnie od tego, czy jest się zagorzałym kibicem czy też kompletnym laikiem, strefa motorsportu bez wątpienia zaprezentuje wiele fascynujących spojrzeń na ten rodzaj sportu. Tegoroczni specjaliści z pewnością rozwieją wszelkie wątpliwości związane z wykorzystaniem różnorakich gałęzi nauki w motorsporcie oraz odpowiedzą na nurtujące uczestników pytania.

Uniwersalne rozwiązania

Motorsport nie posiada jednak monopolu na rozwiązania opracowywane na jego użytek. Uczestnicy 7. ŚFN  KATOWICE będą mieli okazję przekonać się, jak stworzona w ten sposób technologia przenoszona jest do naszego życia codziennego: wystarczy wymienić choćby wykorzystanie lusterka wstecznego, napędu na cztery koła czy szeroko rozumianej elektroniki. Obecnie każdy, kto porusza się samochodem, tak jako jego kierowca, jak i pasażer, ma do czynienia z ideami początkowo wprowadzonymi właśnie do wyścigów samochodowych. Jak to się dzieje, że motorsport staje się silnikiem napędzającym rozwój technologii? Tego właśnie dowiecie się podczas tegorocznego ŚFN.

Eko-Formuła 1

Poza rozwiązaniami zmierzającymi ku usprawnieniu i zwiększeniu wydajności pojazdów technologia wykorzystywana w motorsporcie ukierunkowana jest również w stronę ekologii. Uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się co nieco o działaniach podejmowanych w celu zniwelowania szkodliwego wpływu na środowisko. Czy wiedzieliście, że już od 2014 roku samochody Formuły 1 są hybrydowe, a w 2030 cały cykl wyścigów i wszystko, co z nim związane, ma być neutralne węglowo? Jeżeli chcielibyście się dowiedzieć czegoś więcej na ten temat – zapraszamy do strefy motorsportu!

Przekraczanie granic

Niemniej jednak sporty motorowe nie koncentrują się wyłącznie na maszynach. W ich centrum – jak w centrum każdego sportu – jest człowiek i rywalizacja. Jak reaguje ciało człowieka na sytuacje ekstremalne? Albo w jaki sposób sportowcy radzą sobie z presją? Czy uprawianie motorsportu ma wpływ na ludzką psychikę? Przede wszystkim zaś – gdzie są granice ludzkich możliwości i czy można je przekroczyć? Motorsport nieustannie poszukuje odpowiedzi na zagadnienia związane z ludzką fizjologią i psychologią, starając się zrozumieć mechanizmy nimi rządzące. Podczas tegorocznej edycji ŚFN publiczność będzie miała okazję zapoznać się z tym, co jest esencją motorsportu, i odkryć, w jaki sposób sporty motorowe przyczyniły się do rozwoju nauk skoncentrowanych na człowieku.

Niezależnie zatem od tego, czy interesujecie się biologią, technologią czy też ekologią, w strefie motorsportu niewątpliwie znajdziecie coś dla siebie. Wszystko to i jeszcze więcej podczas 7. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE, który odbędzie się w od  9 do 11 grudnia 2023 roku.
 

Polski
Główna grafika: 
Grafika przedstawia rysunkowy różowy bolid Formuły 1 na fuksjowo-bordowo tle
Tło nagłówka: 
Edycja: 

Nazwa użytkownika