Już tylko godziny dzielą nas od rozpoczęcia czwartej edycji Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE! To wciąż dobry moment, żeby jeszcze raz przypomnieć o kilku podstawowych kwestiach logistycznych związanych z dotarciem i wejściem do budynku MCK, poruszania się po nim i wyjścia z niego.
Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach będzie dostępne dla publiczności festiwalowej w godzinach 10.00–19.00 w niedzielę oraz w godzinach 8.00–18.30 w poniedziałek.
Szczegółowy rozkład dostępny jest na stronie internetowej ZTM.
W okolicy MCK znajduje się kilka dużych parkingów: w strefie kultury obok siedziby NOSPR czy przy Superjednostce, ale mogą one nie wystarczyć dla wszystkich odwiedzających festiwal, dlatego sugerujemy, aby wybrać się na ŚFN środkami komunikacji publicznej.
W poniedziałek 27 stycznia kierowcy autobusów będą mogli wysadzać zorganizowane grupy szkolne od strony alei Korfantego. Następnie kierowcy powinni poszukać miejsca na parkingach szutrowych przy ul. Olimpijskiej (parking z wjazdem od ul. Skrzypka) oraz wzdłuż ul. Góreckiego, które będą do dyspozycji autobusów szkolnych. Wsiadanie grup zorganizowany do autokarów będzie możliwe od strony ul. Olimpijskiej (w pobliżu NOSPR, po drugiej strony od miejsca, gdzie grupy były wysadzane). Kierowcy autobusów muszą pamiętać o tym aby poruszać się trasą: ul. KORFANTEGO – ul. OLIMPIJSKA – ul. ROŹDZIEŃSKIEGO. Niezastosowanie się do tej zasady może spowodować zator.
Udział w Śląskim Festiwalu Nauki KATOWICE jest absolutnie bezpłatny! Na niektóre wydarzenia obowiązuje jednak rejestracja.
Grupy zorganizowane obowiązuje rejestracja na wejście do budynku MCK. W przypadku osób indywidualnych oraz grup nieformalnych takiej konieczności nie ma. Większość aktywności festiwalowych jest ogólnodostępna i nie wymaga wcześniejszej rejestracji. Na cześć wydarzeń obowiązują zapisy i muszą to zrobić zarówno grupy zorganizowane, jak i osoby indywidualne czy grupy nieformalne.
Na teren Międzynarodowego Centrum Kongresowego będzie można wejść:
Grupy zorganizowane odwiedzające ŚFN w poniedziałek zostały podzielone w taki sposób, że najmłodsze dzieci mogą wejść od strony ul. Olimpijskiej (klasy 1–3), a starsza młodzież będzie wchodziła przez Spodek (brama 2 i 3).
Osoby wchodzące do budynku MCK od strony ul. Olimpijskiej i NOSPR mogą skorzystać z szatni zlokalizowanych w tzw. holu górnym (obok wejść na salę główną). Uczestnicy festiwalu, którzy wejdą przez budynek Spodka powinni natomiast wybrać szatnie w Spodku. W poniedziałek 27 stycznia szatnie w Spodku będą przeznaczone wyłącznie dla szkolnych grup zorganizowanych.
MCK jako nowoczesny budynek użyteczności publiczności jest przystosowany do poruszania się po jego terenie osób z niepełnosprawnościami. W dotarciu na różne kondygnacje, na których odbywają się różne festiwalowe aktywności, osobom z niepełnosprawnościami pomogą windy.
Osoby takie będą mogły wchodzić na teren MCK przez wejście od strony placu Antalla i Sławika (od strony Spodka).
Osoby niesłyszące mogą będą mogły poprosić o pomoc tłumacza języka migowego – taką potrzebę prosimy zgłaszać w Centrum Dowodzenia ŚFN (zlokalizowanym obok głównego punktu informacyjnego obok sceny głównej na sali głównej).
W punktach informacyjnych festiwalu wszyscy goście, prelegenci i inni uczestnicy uzyskają wszelką pomoc związaną z organizacją wydarzenia. Będą się one znajdować w następujących miejscach:
Główny punkt medyczny, gdzie można zgłaszać wszelkie zagrożenia, wypadki oraz inne sytuacje wymagające interwencji służb medycznych, zlokalizowany będzie w holu głównym MCK (obok szatni, pomiędzy wejściami B i C na salę główną). Pomoc medyczna będzie w razie potrzeby udzielana na bieżąco na terenie całego festiwalu – do dyspozycji będą cztery mobilne patrole medyczne oraz karetka z lekarzem. Na terenie MCK w trakcie ŚFN pracować będzie wykwalifikowana firma ochroniarska.
Dla wszystkich osób, które będę chciały choć na moment odpocząć od festiwalowego zgiełku, przygotujemy pokój wyciszenia (sala nr 5 w strefie sal konferencyjnych). Przyjazną przestrzeń znajdą w nim również osoby ze spektrum autyzmu. Uprzejmie prosimy o uszanowanie wszystkich korzystających z tej przestrzeni.
Opuścić gmach MCK będzie można jednym wyjściem od strony ul. Olimpijskiej oraz przez wyjście na pl. Antalla i Sławika, a także bramą nr 5 przez Spodek.
4. Śląski Festiwal Nauki organizują: Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider i pomysłodawca przedsięwzięcia), Miasto Katowice (miasto gospodarz wydarzenia), Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego (współgospodarze), a także Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie, Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej (po raz pierwszy) oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.