Webinarium „Czy Zygmunt III Waza zasłużył na złą sławę?”

Kolejne środowe webinarium pod auspicjami ŚFN poprowadzi Andrzej Włusek, redaktor naczelny portalu „Historykon.pl”, który zastanowi się, czy aby na pewno potomni słusznie krytykują króla Polski Zygmunta III z dynastii Wazów, panującego w latach 1587–1632.

Link do wydarzenia na Facebooku dostępny jest TUTAJ. Link do streamu pojawi się tuż przed spotkaniem, czyli o godz. 20.00 w środę 27 maja.

Król Zygmunt III Waza w powszechnej opinii cieszy się bardzo złą sławą. Oskarżany jest o wszelkie zło jakie spadło na Rzeczpospolitą. Uważany jest za fanatyka religijnego, nie liczącego się z nikim i niczym, a jego jedynym celem było odzyskanie korony w Szwecji. Przez co niesłusznie przypisuje mu się wciągnięcie Polski w szereg wojen ze Szwecją. Jednak najnowsza historiografia oraz szereg faktów ukazuje nam całkowicie inne oblicze tego władcy, o którym chciałby nam opowiedzieć Andrzej Włusek i tym samym zachęcić do rewizji oceny tej bardzo ciekawej postaci.

Śląski Festiwal Nauki KATOWICE to obecnie jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w kraju i Europie. Podczas ostatniej edycji zaproponowano kilkaset atrakcji naukowych, a wśród nich: 215 stanowiska pokazowe, 165 wykładów i 133 warsztatów, ponad 152 różnorodnych wydarzeń na 6 scenach w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Za prezentowanie różnych oblicz nauki odpowiedzialnych było ponad 2200 wystawców i 330 prelegentów. 4. edycję ŚFN odwiedziło w ciągu dwóch dni w MCK ponad 50 tysięcy uczestników, a 38 300 odbiorców oglądało transmisje online. Dotychczasowe edycje przyciągnęły już ponad 150 tysięcy osób.

Zapraszamy do obejrzenia filmowego podsumowania 4. ŚFN KATOWICE:

#Zostańwdomu i zobacz, że #naukajestbliżej.

Polski
Główna grafika: 
Tło nagłówka: