Chociaż przez ostatnie ponad dwa lata zrobiliśmy naprawdę dużo dla idei Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE – najpierw udało się nam zaistnieć z jego koncepcją w świadomości mieszkańców regionu, a następnie ugruntować jego pozycję – to jednak wciąż chcemy budować i wzmacniać markę, jaką jest ŚFN KATOWICE. Mamy nadzieję, że bezcenne w tej kwestii okażą się wsparcie i autorytet Ambasadorów festiwalu.

O pełnienie właśnie takiej funkcji poprosiliśmy czterech, gorąco w to wierzymy, Przyjaciół idei festiwalowej, którzy w minionych edycjach wydatnie nas już wspomagali w jego organizacji. Są nimi: Wiktor Niedzicki, Piotr Baron, dr Tomasz Rożek i dr Łukasz Lamża. Cieszymy się, że tak znamienite postacie wyraziły chęć wspólnego promowania nauki poprzez Śląski Festiwal Nauki KATOWICE.

Wiktor Niedzicki to jeden z najbardziej znanych polskich popularyzatorów nauki. Przez 25 lat prowadził w Telewizji Polskiej autorski program „Laboratorium”, który zyskał status kultowego – wiedzę o nauce, głównie fizyce, i najnowszych osiągnięciach techniki czerpały z niego przynajmniej dwa pokolenia Polaków. Oprócz 500 wydań „Laboratorium” Wiktor Niedzicki tworzył i prowadził w telewizji programy takie jak m.in. „Kuchnia”, „Świat według Einsteina”, „Nobel dla Polaka”, „Encyklopedia niewiedzy” czy „Machina czasu”. Obecnie popularyzuje naukę poprzez widowiska dla dzieci i młodzieży, prowadzi szkolenia i wykłady z zakresu prezentacji nauki, od 20 lat jest również starszym wykładowcą na Politechnice Warszawskiej.

Piotr Baron, absolwent Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych dziennikarzy muzycznych w Polsce. Od 1984 roku związany jest z Programem Trzecim Polskiego Radia. W lipcu 2007 roku został prowadzącym trójkowej „Listy przebojów”, którą obecnie prezentuje na przemian z Markiem Niedźwieckim po jego powrocie do stacji w kwietniu 2010 roku. Prowadzi także autorską audycję „3 wymiary gitary” (obecnie w środy po godz. 23.00). Piotra Barona od kilku lat można usłyszeć także w przy okazji emitowanych raz do roku „Topów Wszech Czasów”: ogólnego (1 stycznia) oraz polskiego (w okolicach 1 maja). Jest miłośnikiem i popularyzatorem muzyki rockowej i bluesowej.

Dr Tomasz Rożek, kolejny absolwent Uniwersytetu Śląskiego, swoją działalność popularyzatora nauki rozpoczynał jako współzałożyciel Śląskiej Kawiarni Naukowej. Od kilku lat jest szefem działu „Nauka i gospodarka” w tygodniku „Gość Niedzielny”. Słuchacze Trójki zadają mu „Pytania z kosmosu”, na której odpowiada w audycjach porannych, telewidzom znany jest przede wszystkim jako prowadzący programu „Sonda 2”, czyli nowej wersji kultowej „Sondy” (nadawanej w latach 1977–1989) – od września 2017 roku „Sonda 2” emitowana jest na antenie TVP1 (wcześniej od marca 2016 w telewizyjnej Dwójce). Jego książka Nauka − po prostu. Wywiady z wybitnymi, będąca zbiorem wywiadów z uznanymi polskimi naukowcami, została uznana najlepszą książkę popularnonaukową sezonu 2010/2011.

Dr Łukasz Lamża, absolwent Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Humanistycznych na Uniwersytecie Śląskim, jest filozofem przyrody i popularyzatorem nauki, specjalizuje się w astrofizyce i kosmologii. Współpracuje z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie, wspólnej jednostki naukowej Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Członek redakcji „Tygodnika Powszechnego” oraz portalu „GraniceNauki.pl”. Autor książek Przekrój przez Wszechświat oraz Granice kosmosu – granice kosmologii wydanych przez Copernicus Center Press, dla którego tłumaczył i współtłumaczył kilkanaście tytułów naukowych i popularnonaukowych (m.in. Moda, wiara i fantazja Rogera Penrose’a).


W ramach trzeciej edycji Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE zostało wydane Szóste laboratorium Wiktora Wiktora Niedzickiego. Zachęcamy do lektury!