Rozpoczęliśmy 8. edycję Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice! Sprawdźcie, jak minął nam pierwszy dzień naukowych wrażeń!

Na początku mieliśmy okazję uczestniczyć w wykładzie otwierającym prof. Jeffa Forshawa „Czarne dziury. Klucz do zrozumienia Wszechświata”, podczas którego naukowiec przybliżył tajemnicze zjawisko występowania czarnych dziur w przestrzeni kosmicznej. Następnie dyrektor generalny ŚFN, prof. dr hab. Ryszard Koziołek, powitał wszystkich uczestników oraz oficjalnie rozpoczął 8. edycję Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice.

Przez cały dzień braliśmy udział w wielu inspirujących spotkaniach, m.in. z laureatem Nagrody Nobla z fizyki, prof. J. Georgem Bednorzem, który wygłosił fascynujący wykład pt. „Nadprzewodnictwo wysokotemperaturowe – kronika odkrycia i droga do przełomowej technologii XXI wieku” oraz uczestniczył w debacie dotyczącej sposobu, w jaki nadprzewodniki wspierają transformację energetyczną. Dr Krzysztof M. Maj wyjaśnił, do czego tak naprawdę służą gry („Czego uczą nas trudne gry i po co w ogóle w nie grać?”), dr Yolanda Ohene przybliżyła złożone techniki badań ludzkiego mózgu („Okno na mózg”), a dr Marcin Moroń opowiedział o koncepcji środowiskowej wrażliwości, która ma realny wpływ na nasze życie („Wrażliwość, która daje przewagę – o koncepcji wrażliwości środowiskowej”). 

Poznaliśmy również laureatki i laureatów Nagrody POP Science 2024, którzy następnie – po oficjalnym ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagród – wzięli udział w rozmowie z prowadzącymi. Wśród tegorocznych zwycięzców znaleźli się:

   Karol Wójcicki za stronę i profil „Z głową w gwiazdach” (strona lub blog);

   ● Łukasz Lamża, twórca wideobloga Czytamy naturę (wideoblog);

   ● podcast „Pogadajmy o nauce” (podcast lub audycja radiowa);

   ● dr inż. Anna Byczek-Wyrostek z Politechniki Śląskiej (myśl globalnie, działaj lokalnie – uczelnie);

   ● dr inż. Edyta Łaskawiec (myśl globalnie, działaj lokalnie – mieszkańcy województwa śląskiego).

Podczas uroczystości została również wręczona Nagroda Specjalna POP Science – Wybitny Popularyzator Nauki, którą otrzymał dr Tomasz Rożek.

Pod koniec pierwszego dnia Festiwalu na Scenie Głównej odbył się również Wieczór Miasta Nauki, który był okazją do pierwszego podsumowania obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Wydarzenie uświetnił koncert Jana Stokłosy wraz z muzykami Stokłosa Collective Orchestra składający się z autorskich aranżacji największych polskich i zagranicznych tematów filmowych.

Zobaczcie fotorelację z dzisiejszego dnia! 

https://www.flickr.com/photos/katowice_ecs_2024/albums/72177720322435768/

Zachęcamy, by dzielić się również swoimi zdjęciami z Festiwalu! Szczegółowe informacje o 8. ŚFN znajdziecie na naszej stronie internetowej i w mediach społecznościowych – możecie nas śledzić na FacebookuInstagramie. Dołączcie do wydarzenia na Facebooku, subskrybujcie Supernovą – newsletter Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice oraz Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 i podpiszcie Deklarację Miasta Nauki!

Edycja