Zacni goście specjalni przyjadą do Katowic na 3. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE!

Astronautka NASA Nicole Stott, wybitni językoznawcy profesorowie Katarzyna Kłosińska i Johannes Georg Bednorz, znani i cenieni reportażyści Jacek Hugo Bader i Mariusz Szczygieł czy osobowości świata internetowego Arlena Witt i Grupa Filmowa Darwin – to tylko kilka nazwisk z licznego grona gości specjalnych 3. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE. Trzecia edycja wydarzenia już od 12 do 14 stycznia 2019 roku!

Organizatorzy ŚFN dokładają wszelkich starań, aby mniej i bardziej bezpośrednie spotkania z interesującymi gośćmi ze świata nauki (i nie tylko) nie były jedynie dodatkiem do rozbudowanego programu przedsięwzięcia, ale aby były jego bardzo mocną stroną. I chociaż nie udało się tym razem zdobyć przychylności Elona Muska, w styczniu do Katowic przyjedzie inna „gwiazda”. Słowo gwiazda ma tu podwójne znaczenie, bowiem Nicole Stott to była astronautka NASA, która w przestrzeni kosmicznej (podczas dwóch misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej) przebywała łącznie 103 dni 5 godzin 48 minut i 37 sekund. Pełniła wówczas funkcję specjalisty misji i inżyniera lotu ISS, była również uczestnikiem ostatniego lotu promu Discovery. Obecnie Nicole, której drugą największą pasją, zaraz po kosmosie, jest sztuka, działa jako liderka szlachetnej inicjatywy Spacesuit Art Project – w jej ramach przebywające w szpitalach dzieci chore na raka projektują kolorowe skafandry na astronautów.

W połowie stycznia przyszłego roku w stolicy województwa śląskiego pojawią się także znamienici goście polscy. Profesor Johannes George Bednorz – niemiecki mineralog i fizyk, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Profesor Katarzynę Kłosińską z Uniwersytetu Warszawskiego znają wszyscy słuchacze piątkowej audycji „Zapraszamy do Trójki” w Trzecim Programie Polskiego Radia, gdzie wyjaśnia wątpliwości językowe w cyklu „Co w mowie piszczy?”. Jacek Hugo Bader oraz Mariusz Szczygieł to jedni z najbardziej znanych twórców krajowej literatury reportażowej: Bader, od początku lat 90. związany z „Gazetą Wyborczą” ma w dorobku m.in. Dzienniki kołymskie (zapis podróży autostopem z Magadanu do Jakucka), Szczygieł zasłynąłem z kolei zbiorami reportaży poświęconych Czechom (Gottland, Zrób sobie raj), a także trzytomowej Antologii polskiego reportażu XX wieku. Trzecim muszkieterem w gronie reportażystów będzie Filip Springer, który wystąpił już podczas zeszłorocznej edycji festiwalu. W programie 3. ŚFN znajdzie się również panel dyskusyjny, w którym zasiądą znane polskie youtuberki: Natalia Tur (socjolożka, autorka kanału Nishka Movie), Kasia Gandor (biolożka, prowadząca kanał… Kasia Gandor) oraz absolwentka anglistyki na Uniwersytecie Śląskim Arlena Witt (autorka kanału Po Cudzemu). Gościć w Katowicach będziemy również Grupę Filmową Darwin, która zasłynęła w internecie humorystycznymi, ale też bardzo inteligentnymi filmami, m.in. serią „Wielkie konflikty”, w których skonfliktowani byli np. Juliusz Słowacki z Adamem Mickiewiczem, Kain z Ablem czy Noe z Bogiem. Z przestrzeni internetowych przybędzie Marcin Nowak – wspólprowadzący podróżniczego bloga „Gdziewyjechac.pl. Wędrowne Motyle”.

Wśród gości specjalnych 3. Śląskiego Festiwalu Nauki są również m.in.: prof. Jerzy Buzek (były premier i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego), Radosław Brzózka (dziennikarz Telewizji Polskiej, prowadzący programu „Jak to działa”), Leszek Cichy (himalaista, razem z Krzysztofem Wielickim współautor pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest w 1980 roku), Jan Mela (podróżnik i działacz społeczny. Najmłodszy w historii zdobywca biegunów – północnego i południowego w ciągu jednego roku), wybitni lekarze Maciej Grajek i Zbigniew Nawrat czy znany i lubiany prezenter pogody w stacji TVN Tomasz Zubilewicz. Nie można nie wspomnieć również o gościach specjalnych, którzy będą pełnić obowiązki Ambasadorów ŚFN, a są nimi: Wiktor Niedzicki, Piotr Baron, dr Tomasz Rożek i dr Łukasz Lamża.

Wszystkie informacje na temat tego, kiedy i w jaki sposób goście specjalni będą zaangażowani w 3. Śląski Festiwalu Nauki KATOWICE będą sukcesywnie prezentowane na stronie internetowej slaskifestiwalnauki.pl. Zapraszamy także do dołączenia do wydarzenia na Facebooku: facebook.com/slaskifestiwalnauki.katowice.