Jesteś tutaj

Zacni goście specjalni przyjadą do Katowic na 3. ŚFN KATOWICE!

Zacni goście specjalni przyjadą do Katowic na 3. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE!

Astronautka NASA Nicole Stott, wybitni językoznawcy profesorowie Katarzyna Kłosińska i Johannes Georg Bednorz, znani i cenieni reportażyści Jacek Hugo Bader i Mariusz Szczygieł czy osobowości świata internetowego Arlena Witt i Grupa Filmowa Darwin – to tylko kilka nazwisk z licznego grona gości specjalnych 3. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE. Trzecia edycja wydarzenia już od 12 do 14 stycznia 2019 roku!

Organizatorzy ŚFN dokładają wszelkich starań, aby mniej i bardziej bezpośrednie spotkania z interesującymi gośćmi ze świata nauki (i nie tylko) nie były jedynie dodatkiem do rozbudowanego programu przedsięwzięcia, ale aby były jego bardzo mocną stroną. I chociaż nie udało się tym razem zdobyć przychylności Elona Muska, w styczniu do Katowic przyjedzie inna „gwiazda”. Słowo gwiazda ma tu podwójne znaczenie, bowiem Nicole Stott to była astronautka NASA, która w przestrzeni kosmicznej (podczas dwóch misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej) przebywała łącznie 103 dni 5 godzin 48 minut i 37 sekund. Pełniła wówczas funkcję specjalisty misji i inżyniera lotu ISS, była również uczestnikiem ostatniego lotu promu Discovery. Obecnie Nicole, której drugą największą pasją, zaraz po kosmosie, jest sztuka, działa jako liderka szlachetnej inicjatywy Spacesuit Art Project – w jej ramach przebywające w szpitalach dzieci chore na raka projektują kolorowe skafandry na astronautów.

W połowie stycznia przyszłego roku w stolicy województwa śląskiego pojawią się także znamienici goście polscy. Profesor Johannes George Bednorz – niemiecki mineralog i fizyk, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Profesor Katarzynę Kłosińską z Uniwersytetu Warszawskiego znają wszyscy słuchacze piątkowej audycji „Zapraszamy do Trójki” w Trzecim Programie Polskiego Radia, gdzie wyjaśnia wątpliwości językowe w cyklu „Co w mowie piszczy?”. Jacek Hugo Bader oraz Mariusz Szczygieł to jedni z najbardziej znanych twórców krajowej literatury reportażowej: Bader, od początku lat 90. związany z „Gazetą Wyborczą” ma w dorobku m.in. Dzienniki kołymskie (zapis podróży autostopem z Magadanu do Jakucka), Szczygieł zasłynąłem z kolei zbiorami reportaży poświęconych Czechom (Gottland, Zrób sobie raj), a także trzytomowej Antologii polskiego reportażu XX wieku. Trzecim muszkieterem w gronie reportażystów będzie Filip Springer, który wystąpił już podczas zeszłorocznej edycji festiwalu. W programie 3. ŚFN znajdzie się również panel dyskusyjny, w którym zasiądą znane polskie youtuberki: Natalia Tur (socjolożka, autorka kanału Nishka Movie), Kasia Gandor (biolożka, prowadząca kanał… Kasia Gandor) oraz absolwentka anglistyki na Uniwersytecie Śląskim Arlena Witt (autorka kanału Po Cudzemu). Gościć w Katowicach będziemy również Grupę Filmową Darwin, która zasłynęła w internecie humorystycznymi, ale też bardzo inteligentnymi filmami, m.in. serią „Wielkie konflikty”, w których skonfliktowani byli np. Juliusz Słowacki z Adamem Mickiewiczem, Kain z Ablem czy Noe z Bogiem. Z przestrzeni internetowych przybędzie Marcin Nowak – wspólprowadzący podróżniczego bloga „Gdziewyjechac.pl. Wędrowne Motyle”.

Wśród gości specjalnych 3. Śląskiego Festiwalu Nauki są również m.in.: prof. Jerzy Buzek (były premier i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego), Radosław Brzózka (dziennikarz Telewizji Polskiej, prowadzący programu „Jak to działa”), Leszek Cichy (himalaista, razem z Krzysztofem Wielickim współautor pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest w 1980 roku), Jan Mela (podróżnik i działacz społeczny. Najmłodszy w historii zdobywca biegunów – północnego i południowego w ciągu jednego roku), wybitni lekarze Maciej Grajek i Zbigniew Nawrat czy znany i lubiany prezenter pogody w stacji TVN Tomasz Zubilewicz. Nie można nie wspomnieć również o gościach specjalnych, którzy będą pełnić obowiązki Ambasadorów ŚFN, a są nimi: Wiktor Niedzicki, Piotr Baron, dr Tomasz Rożek i dr Łukasz Lamża.

Wszystkie informacje na temat tego, kiedy i w jaki sposób goście specjalni będą zaangażowani w 3. Śląski Festiwalu Nauki KATOWICE będą sukcesywnie prezentowane na stronie internetowej slaskifestiwalnauki.pl. Zapraszamy także do dołączenia do wydarzenia na Facebooku: facebook.com/slaskifestiwalnauki.katowice.

 

Polski
Główna grafika: 
Tło nagłówka: 

Nazwa użytkownika