8. Śląski Festiwal Nauki Katowice za nami! Zobacz, jak upłynął nam ostatni dzień jednego z największych festiwali popularnonaukowych w Polsce!
Trzeci dzień 8. ŚFN rozpoczęliśmy wykładem prof. Lewisa Dartnella pt. „Jak Ziemia ukształtowała historię ludzkości”, podczas którego przyglądaliśmy się naszemu życiu na Ziemi i jego zależności od procesów zachodzących w środowisku (m.in. tektoniki płyt, zmian klimatycznych, cyrkulacji atmosferycznej i prądów oceanicznych). Mieliśmy okazję uczestniczyć w inspirujących aktywnościach prowadzonych przez gości ŚFN – na Scenie Nauka. To Lubię ambasador ŚFN dr Tomasz Rożek rozmawiał z noblistą prof. J. Georgem Bednorzem na temat piękna i cudów fizyki, z kolei na Scenie Dobrostanu dr Marta Banout przybliżyła sprawdzone metody dbania o psychikę i życia w zgodzie z emocjami („Jak cieszyć się z życia i nie dać się przytłoczyć”).
Na Scenie Festiwalu Słowa Granatowe Góry (w ramach Kawiarni Literackiej) odbyły się spotkania z Agatą Romaniuk („Kocia Szajka i czarne złoto: jak zostać kocim sztygarem”), warsztaty poetyckie z Joanną Godawą („Zielone haiku – warsztaty poetyckie”) oraz spotkanie z Szymonem Pilchem („Warsztat tworzenia Opowieści”).
Dla zainteresowanych poprawną pisownią zorganizowaliśmy Dyktando Śląskiego Festiwalu Nauki dla Uczniów. W czasie sprawdzania prac konkursowych uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładu dr Joanny Przyklenk z Instytutu Językoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego pt. „Przeszłość zaklęta w słowach, czyli nie tylko o dawnej kulturze rycerskiej. Z historii polskiego słownictwa”. Poznaliśmy również wpływ tradycji i współczesnych trendów na przemiany gier mających istotne znaczenie w kulturze popularnej Japonii, Chin i Korei („Kultura azjatycka w grach wideo i planszowych”). Z kolei na Scenie Pulsar dowiedzieliśmy się, jak wyglądało życie w średniowiecznej Europie, a na koniec zobaczyliśmy rycerski pojedynek („Rycerstwo europejskie – prezentacja uzbrojenia i pokaz walki rycerskiej”).
Ostatniego dnia 8. ŚFN miała także miejsce ceremonia wręczenia nagrody specjalnej w konkursie „Młodzi dla przyszłości Śląska”, który kierowaliśmy do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz ich nauczycieli, którzy na co dzień pracują nad konkretnym projektem badawczym. Publiczność festiwalowa oddała najwięcej głosów na projekt Pomóż! Uratuj psiaka autorstwa uczniów IV Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu-Zdroju.
Dziękujemy, że byliście z nami! Zobaczcie fotorelację z dzisiejszego dnia!
https://www.flickr.com/photos/katowice_ecs_2024/albums/72177720322454367/
Subskrybujcie Supernovą – newsletter Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice oraz Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, aby być na bieżąco z naukowymi nowościami, i podpiszcie Deklarację Miasta Nauki!