Zapraszamy do zgłaszania propozycji do programu 8. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE, który w tym roku odbędzie się w dniach od 7 do 9 grudnia. Nabór rozpocznie się w piątek 1 marca i będzie trwał do niedzieli 7 kwietnia. Zachęcamy do przesyłania propozycji wszelkich działań upowszechniających naukę – wykładów, warsztatów, pokazów, wystaw, wydarzeń artystycznych oraz innych form naukowych i popularnonaukowych.
Propozycje do programu będzie można zgłaszać w ramach sześciu ścieżek Miasta Nauki:
● Klimat i środowisko
Obserwowane na świecie antropogeniczne zmiany klimatu są dziś największym wyzwaniem dla ludzkości. Ich konsekwencją będą m.in. migracje ludności, konflikty zbrojne (np. o dostęp do źródeł wody pitnej), niszczycielskie susze, gwałtowne zjawiska pogodowe oraz nowe choroby.
● Zdrowie i jakość życia
Zwiększenie dostępu do usług zdrowotnych i edukacja w zakresie zdrowia to podstawa zrównoważonego rozwoju regionu i jeden z celów Miasta Nauki. Zapewnienie odpowiedniej jakości opieki zdrowotnej pozwoli na poprawę dobrostanu mieszkanek i mieszkańców.
Interesuje nas również rewitalizacja obszarów poprzemysłowych, aby w jak najlepszym stopniu służyły lokalnej społeczności. Dobre planowanie przestrzeni publicznych i zazielenianie terenów umożliwią aktywne spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Na zdrowie i jakość życia wpływa także nasza praca. Powstawanie nowych, atrakcyjnych miejsc pracy nie tylko pozwoli zatrzymać młodych ludzi w regionie i przyczyni się do napływu osób z innych rejonów Polski czy z zagranicy, lecz również wpłynie pozytywnie na ich jakość życia.
● Przemysły przyszłości
XXI wiek to okres wyraźnych przemian technologicznych, które mają szansę znacznie poprawić jakość życia wielu ludzi. Jak jednak sprawić, by postęp w tej dziedzinie nie prowadził do kolejnych nierówności społecznych?
Od samego początku ŚFN przybliża uczestniczkom i uczestnikom wiedzę z zakresu nowoczesnych technologii. W ramach tej ścieżki interesują nas także propozycje ukazujące szeroki rozwój gospodarki cyfrowej i sztucznej inteligencji, jak również pokazujące, czym jest Web 3.0. Ponadto zostanie przedstawiony rozwój sektora IT i rynku pracy w tym segmencie. Zachęcamy też do zgłaszania propozycji dotyczących tworzenia rozwiązań transformacyjnych i nowych praktyk gospodarczych, w tym dla przemysłów tradycyjnych. Warto także poświęcić uwagę rozwojowi sektorów kreatywnych, takich jak e-sport oraz gamedev.
● Innowacje społeczne
Katowice i całe województwo śląskie przeszły w ostatnich latach niezwykłą metamorfozę – z obszaru jednoznacznie kojarzonego z przemysłem ciężkim i wydobywczym staliśmy się ośrodkiem z dominującą rolą kultury i przemysłu opartego na wiedzy. Za najbardziej znaczące przejawy tej transformacji należy uznać powstanie Strefy Kultury z nową siedzibą Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, goszczenie festiwali muzycznych z absolutnej krajowej czołówki (najstarszego z nich – OFF Festivalu – oraz stosunkowo „młodego” Tauronu Nowej Muzyki), a także sukcesy naukowe. Interesują nas propozycje skupiające się m.in. na istotnych zmianach dla rozwoju miasta i regionu oraz analizie potrzeb społecznych. Zaprezentowane zostaną także działania w zakresie citizen science – nauka obywatelska daje doskonałą szansę na uzyskanie przez mieszkanki i mieszkańców Miasta Nauki realnego wpływu na pracę naukowczyń i naukowców.
Istotny jest również realny wpływ osób mieszkających w regionie na jego rozwój i umożliwienie im decydowania o tym, jak powinien wyglądać proces zmian. W jaki sposób wspierać różnorodne inicjatywy i aktywności obywatelskie, dzięki którym w naszym regionie będzie żyło się lepiej?
● Dziedzictwo przemysłowe i kulturowe
Chcielibyśmy, aby osoby odwiedzające mogły dowiedzieć się jak najwięcej o górniczym i przemysłowym dziedzictwie regionu oraz o specyficznej kulturze wokół niego wytworzonej – również w kontekście przyszłości.
Interesuje nas też dziedzictwo kulturowe. Dawne dobra kultury są źródłem informacji o tym, jak żyły poprzednie pokolenia, pokazują historię miejsc oraz ludzi. Zachęcamy do zgłaszania propozycji związanych m.in. z architekturą, sztuką i archeologią.
Wybiegniemy także w przyszłość – jej prototypowanie pozwoli nam lepiej zrozumieć przyszłe produkty i usługi. Zapraszamy do proponowania aktywności skupiających się na kształtowaniu kompetencji przyszłości, m.in. krytycznego myślenia, analizy i rozwiązywania problemów, przedsiębiorczości, kreatywności czy umiejętności cyfrowych.
● Kreacja i krytyka
W ramach tej ścieżki zebrane zostaną aktywności skupione wokół m.in. zagadnienia kreowania i prowadzenia narracji, ale także krytycznego namysłu nad przedsięwziętymi działaniami oraz metodami nauczania.
Zachęcamy też do zgłaszania propozycji podejmujących tematy dotyczące m.in. języka, literatury, filozofii oraz różnorodności kulturowej.
Zrównoważony rozwój – zrównoważony Festiwal
Kierujemy do wszystkich naukowczyń i naukowców prośbę, by zgłaszając swoje propozycje, przygotowali je z myślą o realizacji celów zrównoważonego rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych.
W ramach Śląskiego Festiwalu Nauki prezentujemy rozwiązania, które mogą być wykorzystywane w osiąganiu tych celów. Dążymy także do zrównoważonej formuły samego wydarzenia. Właśnie dlatego część punktów festiwalowego programu odbędzie się pod hasłem „wspieramy zrównoważony rozwój” (we develop sustainability). Poprzez powiązanie zgłaszanych propozycji z konkretnymi celami zrównoważonego rozwoju ONZ chcemy dać naszym odbiorczyniom i odbiorcom jeszcze większą swobodę w doborze interesujących ich aktywności.
Co i kiedy – harmonogram naboru
Nabór propozycji zgłoszeń do programu rozpocznie się w piątek 1 marca i będzie trwał do niedzieli 7 kwietnia. Harmonogram naboru prezentuje się następująco:
– I połowa kwietnia: wstępna weryfikacja zgłoszeń przez producentów (poprawność danych, opisy, kontakt z wnioskodawcami w razie pytań);
– kwiecień: ocena formalna;
– I połowa maja – czerwiec: ocena merytoryczna i czas na wdrażanie zmian (weryfikacja zgłoszeń przez koordynatorów merytorycznych);
– czerwiec: informacja o wynikach naboru.
Jak zgłosić propozycję do programu?
Formularz zgłoszeniowy oraz regulamin naboru dostępne będą wkrótce na stronie ŚFN. Każdy zgłaszający będzie wybierać kategorię: uczelnie (dotyczy wyłącznie uczelni współorganizujących Festiwal), sponsor/partner, inne podmioty, inne jednostki naukowe (dotyczy pozostałych uczelni, instytutów badawczych itp.). Na podstawie wyboru, zgłaszającemu będzie udostępniany odpowiedni formularz.
Po zgłoszeniu propozycji za kontakt z osobami zgłaszającymi będą odpowiedzialni producenci i koordynatorzy merytoryczni.
W razie pytań można kontaktować się z Biurem Organizacyjnym ŚFN KATOWICE – mailowo: sfn@us.edu.pl, telefonicznie: 32 359 23 25 lub na miejscu: ul. Bankowa 12, p. 0.14.