Na 8. Śląskim Festiwalu Nauki Katowice przedstawimy kluczowe wyniki prac nad Zieloną Strefą Nauki – projektem EMNK 2024, którego misją jest stworzenie zielonej przestrzeni przy Rawie – przede wszystkim na kampusie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – która będzie wspierać zarówno dobrostan mieszkańców, jak i społeczne aspekty życia w regionie. Przyjdźcie i zobaczcie, jak nauka, ekologia i wspólne działania kształtują przyszłość!

Spotkanie „Zielona Strefa Nauki – Strategie Przyszłości” będzie podsumowaniem ważnego etapu prac nad Zieloną Strefą Nauki, który obejmował: 

    opracowanie raportu „Dobrostan w projektowaniu. Innowacje i zdrowie na kampusie Uniwersytetu Śląskiego”; 

    ● specjalistyczne analizy przestrzeni kampusu UŚ, które wyznaczyły wytyczne projektowe dla opracowania „Strategii Rozwoju Przestrzennego kampusu katowickiego UŚ na lata 2025–2035” – masterplanu uwzględniającego zrównoważony rozwój przestrzeni między budynkami.

Zakończenie tego etapu otwiera drogę do realnej zmiany przestrzeni kampusu Uniwersytetu Śląskiego.

Wydarzenie rozpoczną dwa wystąpienia: Aneta Moczkowska (liderka projektu Zielona Strefa Nauki, pełnomocniczka rektora UŚ ds. Strefy Nauki) przedstawi ideę ZSN i działania, jakie zostały podjęte przez ostatnie trzy lata, z kolei Natalia Olszewska (współautorka raportu „Dobrostan w projektowaniu. Innowacje i zdrowie na kampusie Uniwersytetu Śląskiego”, właścicielka firmy Impronta) opowie o pracach nad wspomnianym raportem. Następnie odbędą się prezentacje związane z usługą przeprowadzenia specjalistycznej analizy dokumentów i materiałów z zakresu architektury i urbanistyki oraz architektury krajobrazu, z kolei współtwórca projektu Michał Sikorski zaprezentuje wyniki prac nad „Strategią rozwoju przestrzennego kampusu katowickiego Uniwersytetu Śląskiego na lata 2025–2035” o charakterze studium funkcjonalno-użytkowego (masterplanu). Później z kolei zobaczymy prezentację dr. Pawła Grobelnego nt. usługi badawczej polegającej na wypracowaniu rekomendacji wraz z koncepcją rozwiązań dla małej architektury w przestrzeni kampusu katowickiego Uniwersytetu Śląskiego. W ramach prezentacji wysłuchamy także wystąpienia prof. dr. hab. Ryszarda Koziołka – dyrektora generalnego ŚFN, rektora UŚ.

Zapraszamy również na stoisko Uniwersytetu Śląskiego w MCK, gdzie będzie można dowiedzieć się więcej o Zielonej Strefie Nauki, jak również na wystawę przedstawiającą historię ZSN, która będzie zaprezentowana na Rynku w Katowicach.

Spotkanie „Zielona Strefa Nauki – Strategie Przyszłości” odbędzie się w niedzielę 8 grudnia o godz. 13.10 na Scenie Głównej w Sali Wielofunkcyjnej MCK. 

Partnerem Sceny Głównej jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej, mediów społecznościowych oraz wydarzenia na Facebooku, a także do zasubskrybowania Supernovej – newslettera Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice oraz Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, aby być na bieżąco!

8. Śląski Festiwal Nauki Katowice odbędzie się w dniach 7–9 grudnia i będzie zwieńczeniem całego roku obchodów przyznania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024.

Grafika z napisem Zielona Strefa Nauki na Festiwalu!

Edycja