Za nami dwa nabory zgłoszeń aktywności do programu 8. edycji Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE. Obydwa cieszyły się dużym zainteresowaniem – w czasie ich trwania napłynęło do nas wiele ciekawych propozycji działań festiwalowych, z których wybrano te, które znajdą się w programie kolejnej edycji Festiwalu.
W ramach naborów aktywności do programu 8. ŚFN osoby zainteresowane mogły wypełnić formularz zgłoszeniowy za pośrednictwem naszej strony internetowej. Następnie kontaktowali się z nimi producenci i koordynatorzy merytoryczni – przeprowadzali weryfikację, a także ocenę merytoryczną zgłoszonych pozycji.
Harmonogram wydarzeń i atrakcji festiwalowych tworzymy na podstawie aktywności zgłoszonych, a następnie wybranych w obu naborach. Nad tak wielkim wydarzeniem, jakim jest Śląski Festiwal Nauki KATOWICE, pracuje liczny zespół, który dokłada wszelkich starań, aby aktywności prezentowane były z najwyższą jakością i dbałością o szczegóły, a przekazywana w nich wiedza opierała się na rzetelnych źródłach informacji. Całokształt bogatego programu ŚFN tworzą m.in. zespół producentów, zespół ds. gości specjalnych oraz rada programowa (koordynatorzy, rektorzy uczelni Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki, koordynatorzy merytoryczni).
Obecnie kończymy dopracowywać szczegóły programu 8. edycji Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE. Możemy już potwierdzić, że podczas Festiwalu będziecie mogli wziąć udział w co najmniej:
● 174 wykładach,
● 162 pokazach
● 86 warsztatach,
● 13 wystawach,
● 38 innych aktywnościach popularyzujących naukę!
Konkursy w ramach 8. ŚFN
Podczas kolejnych edycji ŚFN mają również miejsce wyjątkowe konkursy przeznaczone dla szerokiego grona odbiorców.
Uruchomiliśmy internetowe głosowanie, z którego wyłonimy laureatów Nagrody POP Science – wyróżnienia przyznawanego osobom i przedsięwzięciom promującym naukę za pośrednictwem różnych kanałów i form komunikacji.
Ponadto w połowie października rozpocznie się nabór propozycji autorskich wynalazków, które wezmą udział w konkursie OFF Science. Wydarzenie kierowane jest do wszystkich wynalazców-amatorów, którzy chcieliby zaprezentować festiwalowej publiczności stworzone przez siebie innowacyjne projekty i rozwiązania techniczne.
Z kolei do 18 października trwa nabór do konkursu Młodzi dla przyszłości Śląska. W ramach tej inicjatywy poszukujemy młodych osób pracujących nad autorskimi projektami badawczymi, które – dzięki inspirującym pomysłom na rozwiązanie lokalnych problemów – dowodzą, że nauka zmienia nasze życie na lepsze.
Obecnie trwają również procedury wewnętrzne wyłaniania nominowanych do Śląskiej Nagrody Naukowej. Pełną listę osób biorących udział w konkursie poznamy już w listopadzie, a samych laureatów – w niedzielę 8 grudnia, na uroczystej gali podczas 8. ŚFN. Wyróżnienie to przyznawane jest znamienitym przedstawicielom śląskiej nauki, którzy aktywnie działają w kraju i na arenie międzynarodowej.
O wszystkich atrakcjach festiwalowych (konkretnej dacie, godzinie i miejscu spotkania w przestrzeni ŚFN) będziemy na bieżąco informować na naszej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych. Znajdziecie tam również najważniejsze informacje o osobach, które razem z nami współtworzą program Festiwalu (m.in. ambasadorach, gościach specjalnych, naukowcach czy radzie ds. gości), a także o strefach specjalnych, scenach i wielu innych miejscach wartych odwiedzenia podczas ŚFN. Obiecujemy, że aktywności, które znajdą się w festiwalowym programie, zapewnią Wam niezapomniane wrażenia oraz możliwości zdobycia cennej wiedzy z różnych dziedzin nauki!
O naborze
Propozycje wszelkich działań rozpowszechniających naukę – warsztatów, wykładów, wystaw, pokazów, wydarzeń artystycznych oraz innych aktywności naukowych i popularnonaukowych – można było zgłaszać w ramach sześciu ścieżek Miasta Nauki. Są to: klimat i środowisko; zdrowie i jakość życia; przemysły przyszłości; innowacje społeczne; dziedzictwo przemysłowe i kulturowe; kreacja i krytyka.
Ponadto biorący udział w naborze mogli przyporządkować zgłaszaną przez siebie propozycję do konkretnego zakresu tematycznego wybranego spośród dostępnych opcji, takich jak: sport akademicki, ekspedycje naukowe, kosmos, sztuczna inteligencja czy szkoła i wyzwania edukacji. Opisy poszczególnych zagadnień znajdują się na naszej stronie internetowej.
8. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE odbędzie się w dniach 7–9 grudnia i będzie zwieńczeniem całego roku obchodów przyznania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024.
Zapisz się do Supernovej – newslettera Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE oraz Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, aby być na bieżąco z najważniejszymi informacjami: https://www.slaskifestiwalnauki.pl/badz-na-biezaco-newsletter-sfn