Przed nami ósma już edycja Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice, na którą zapraszamy w dniach 7–9 grudnia! Przez osiem lat Festiwal rósł, rozwijał się i tym samym dojrzał do zmian. W tym czasie w naszym otoczeniu wiele rzeczy ulegało przemianie – na przykład ewoluowała społeczna świadomość w temacie dostępności. Ten ważny aspekt stał się jednym z przyczynków do odświeżenia identyfikacji wizualnej ŚFNK.
Nowy znak reprezentujący Festiwal dostosowuje swoją czytelność do współczesnych oczekiwań. Robi to poprzez zmianę dotychczas stosowanych liter – nieczytelnych w wielu sytuacjach, wąskich i majuskułowych – na litery zdecydowanie bardziej komfortowe w odbiorze – minuskułę szerszego kroju pisma o dużym stopniu czytelności.
Ukłon w kierunku utylitaryzmu nie jest jedyną zmianą. Nie bez znaczenia pozostaje motyw, który pojawia się w tle materiałów kampanii informacyjnej – może być interpretowany jako żywy organizm budujący większe struktury, poszukujący nieodkrytych połączeń będących synonimem odkryć. Element ma dwa przeciwne bieguny, kontrastujące ze sobą nie tylko kolorem, ale i formą. Jest jak magnes. Jego przestrzeń wypełnia barwne przejście tonalne, znane z dotychczasowej identyfikacji wizualnej Festiwalu. Przestrzeń ta jest drogą, którą można interpretować jako transformacje zachodzące w nauce. Może przybierać różne kształty.
Zastosowane przejście tonalne towarzyszy Festiwalowi od jego początków, dlatego też zapewnia wizualną ciągłość. Natomiast zwieńczeniem przemiany jest pojawiający się, jak kropka nad „i”, element znany z logo Katowic jako Europejskiego Miasta Nauki 2024: znak Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki, czyli trybik symbolizujący współpracę katowickich uczelni publicznych.
Autorem rebrandingu ŚFNK jest dr hab. Tomasz Kipka, prof. UŚ – pracownik Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego, Pełnomocnik Rektora UŚ ds. identyfikacji wizualnej.
Prezentacja dot. nowej identyfikacji ŚFN dostępna jest na ISSUU.