Historyk, dziennikarz, doktor nauk humanistycznych, autor siedmiu książek (m.in. „Bajty polskie”, „Technowulkan”, „Legendy gier wideo”) oraz setek artykułów popularyzujących dzieje kultury i techniki. Na co dzień pracownik łódzkiego Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej oraz publicysta magazynu „CD-Action”. Współtwórca edukacyjnych wystaw i gier planszowych, scenarzysta komiksowych fanfików o grach z serii „Gry z komiksem”.


Podczas 8. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE dr Bartłomiej Kluska wygłosi dwa wykłady:

    ● „Jak umierają gry wideo. Problem zachowania dziedzictwa elektronicznej rozrywki”

Wykład zabierze nas w przeszłość gier wideo i odkryje przed nami światy już dzisiaj trudno dostępne. Przyjrzymy się, na czym polega fenomen sequeli, remake’ów i rebootów, porozmawiamy o problemach z dostępnością do starych gier i zamkniętych światów, zastanowimy się, dlaczego producentom nie zależy na historii gier oraz propozycjach zachowania dorobku elektronicznej rozrywki dla przyszłych pokoleń, a także zadamy sobie pytanie, jak grać w stare gry… i czy w ogóle trzeba to robić.

    ● „Gra wideo jako medium dojrzałe”

Przez ostatnie pół wieku elektroniczna rozrywka przeszła znaczną ewolucję, prowadząc nas od ping-ponga na ekranie po bogate, pełnoprawne medium narracyjne. Współczesne gry wideo możemy traktować zarówno jako dzieła sztuki, jak i prężnie rozwijający się przemysł – od autora-solisty po wielkie studia producenckie. Zastanowimy się, jaka motywacja stoi za tworzeniem kolejnych adaptacji i multiwersów, przyjrzymy się ewolucji znaczenia fabuły w grach oraz sposobom jej przedstawiania, a także wybiegniemy nieco przyszłość, rozważając, jak sztuczna inteligencja czy wirtualna rzeczywistość wpłynie na gry wideo i czy w związku z tym nazwa tego medium jest wciąż adekwatna.

Kod
294