Zagraj w historię!
Jesteś fanem historii i gier planszowych? Odwiedź nasze stanowisko i przenieś się w czasie! Czekają na Ciebie fascynujące rekonstrukcje prawdziwych gier z różnych epok, między innymi francuskie Farkle, czy skandynawski Hnefatafl. Poznasz ich zasady i związane z nimi ciekawostki. Zapraszamy do rozgrywki!
Prezentacja ramienia robota strukturalnie niestabilnego
Na stanowisku znajdziecie ramie robota strukturalnie niestabilnego. W praktyce to oznacza, że manipulator został pozbawiony przekładni w silnikach. Pozornie niewielka zmiana otwiera przed nami wiele możliwości - od dużej szybkości po łatwiejszą współpracę z człowiekiem. <br>Prezentacja obejmie wprowadzenie teoretyczne do tematu - gdzie będziemy tłumaczyli co to strukturalna niestabilność manipulatorów, dlaczego jest pożądaną cechą oraz jak ją zaimplementować. Dodatkowo pokażemy nagrania pokazujące zalety tego robota nad innymi konstrukcjami.
Prezentacja autonomicznego robota jeżdżącego na nartorolkach
Na stanowisku zaprezentowany zostanie RoboRoller - autonomiczny robot, który potrafi jechać slalomem z górki.<br>Jest to robot jedyny w swoim rodzaju, którego konstrukcja i zasada działania przypomina człowieka zjeżdżającego na nartach.<br>Wykorzystuje on systemy wizyjne do rozpoznawania otoczenia i planowania swojej trajektorii.
Czy rozwielitki lubią zdjęcia?
Czy organizmy wodne mogą „pozować do zdjęć” w sposób, który wpływa na ich zachowanie i funkcjonowanie? Na naszym stanowisku zobaczysz jak promieniowanie gamma wpływa na wygląd i zachowanie rozwielitek – drobnych skorupiaków, często wykorzystywanych w badaniach biologicznych i ekologicznych.
Studencka Myśl Techniczna: Roboty Mobilne i Nie Tylko
Czy chcecie zobaczyć na własne oczy jak studenci rozwijają współczesne autonomiczne roboty? Jeśli tak to zapraszamy na nasze stoisko gdzie zobaczycie i dowiecie się jak działają najnowsze konstrukcje robotów. Poznacie tajniki autonomii robotów mobilnych oraz ich zastosowania! Dowiecie się w jaki sposób roboty wykorzystują sztuczną inteligencję i jak można stworzyć własnego robota (w symulacji).
Wytęż wyobraźnię - eksperymentuj z nami
Świat wyobraźni pozwala każdemu z nas bez względu na wiek, czy wykształcenie, przeprowadzać mnóstwo rozmaitych eksperymentów. Bazując na własnej wyobraźni razem z nami poeksperymentujesz z przestrzenią 3D, zanurzysz się w świecie zagadek oraz rozwiniesz skrzydła kreatywności. Dzięki eksperymentom myślowym zbadasz wiele zjawisk i przeanalizujesz przeróżne problemy, zdobywając nową wiedzę i poszerzając horyzonty własnej wyobraźni.
Planeta Ziemia - wielkie laboratorium (geo)fizyczne
Ziemia to dynamiczna planeta! Jej skorupa składa się z ruchomych płyt tektonicznych, które nieustannie się przesuwają. Ich ruchy powodują trzęsienia ziemi i prowadzą do powstawania gór. Dzięki specjalnym modelom zobaczysz, jak działają te procesy. Dowiesz się, czym są fale sejsmiczne i jak pomagają naukowcom badać wnętrze Ziemi. Poznasz też działanie sejsmografu – urządzenia, które rejestruje drgania gruntu. W trakcie pokazu zobaczysz, jak wygląda trzęsienie ziemi i jakie są jego skutki.
Czym jest formula student
Nasz zespół, zrodzony z fascynacji technologią i nowoczesnymi rozwiązaniami, stworzył maszyny, które rywalizują na arenie międzynarodowej w zawodach Formula Student. W trakcie pokazu zaprezentujemy, jak teoria łączy się z praktyką, przedstawiając mechanizmy konstrukcyjne, innowacyjne rozwiązania oraz procesy, które doprowadzają do powstania bolidu gotowego na wyzwania toru. To inspirująca podróż przez świat inżynierii, kreatywności i nieustannego doskonalenia.
Stoisko Wydawnictwa Helion
Wydawnictwo Helion to lider specjalizujący się w literaturze informatycznej, działający na rynku książki nieprzerwanie od 1991 roku. Nasze publikacje to książki informatyczne pisane przez największych fachowców w swych dziedzinach. Kierowane są do wszystkich, którzy swoją codzienną pracę, rozrywkę czy naukę skupiają wokół technologii informatycznych. Poziom zaawansowania nie ma znaczenia.
Spotkanie z Łukaszem Lamżą na Przystanku Nauka
Na Przystanku Nauka możesz porozmawiać z gośćmi Śląskiego Festiwalu Nauki - zadać im dowolne pytania, poprosić o wyjaśnienie czegoś z wykładu, zapytać o sprawy, które Cię nurtują albo po prostu pogadać. Spotkanie z dr. Łukaszem Lamżą po jego wykładzie "Wielka Mapa Nauki" (Scena Główna ŚFN).