Jesteś tutaj

6. ŚFN KATOWICE: ogłaszamy datę! 

Szósta edycja Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE odbędzie się od 3 do 5 grudnia 2022 roku. Wracamy do Międzynarodowego Centrum Kongresowego!

Choć piąta, plenerowa edycja naszego festiwalu była pod wieloma względami wyjątkowa i spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno wśród gości, jak i uczestników, przyszedł czas na powrót do naszego festiwalowego domu. ŚFN w wersji outdoorowej był dla nas wielką przygodą i niezwykle cennym doświadczeniem, które postaramy się spożytkować już w niedalekiej przyszłości (stay tuned!). 
 

Dla spragnionych wiedzy i rozrywki

Za nami nabór aktywności do programu festiwalu –  możemy więc potwierdzić, że tradycyjnie znajdą się w nim setki wydarzeń popularyzujących naukę i sztukę. Możecie się zatem spodziewać licznych wykładów, warsztatów, wystaw, stanowisk pokazowych, spotkań z ogromną liczbą gości specjalnych z Polski i z zagranicy oraz wielu innych atrakcji. W czasie festiwalu po raz kolejny pojawią się u nas wybitne, zakręcone i wybitnie zakręcone osoby, czyli wynalazcy amatorzy (w Plebiscycie Garażowych Wynalazków OFF Science) oraz popularyzatorzy nauki (w konkursie POP Science). Tradycyjnie, niektóre z zaproponowanych przez nas aktywności będą wymagały wcześniejszej rejestracji – uruchomimy ją zapewne jesienią. Obecnie pracujemy natomiast nad harmonogramem wydarzenia.
 

Węgiel – nasz bohater, nasze wyzwanie

Wszystkie atrakcje festiwalowe będą odbywać się w kilkunastu strefach tematycznych, w tym  poświęconym poszczególnym dziedzinom wiedzy: naukom humanistyczno-społecznym, naukom ścisłym, technice, przyrodzie, medycynie i zdrowiu oraz sztuce. Przedstawimy również strefę specjalną, której głównym „bohaterem” będzie węgiel – surowiec, na którym w przeszłości zbudowana została potęga Górnego Śląska i którego umiejscowienie w naszej przyszłości dziś stanowi dla nas ogromne wyzwanie. Świadomi złożoności tego zagadnienia, chcemy zaprezentować je w wielu różnych kontekstach – na przykład patrząc przez pryzmat niezwykłej kultury, która powstała wokół samego procesu wydobycia. Postaramy się także przyjrzeć najnowocześniejszym zastosowaniom węgla proponowanym przez naukę. Nie ma właściwszego ku temu miejsca, niż Górny Śląsk, i lepszej okazji niż przypadająca 4 grudnia Barbórka.

 

Sceny pełne nauki

Trudno wyobrazić sobie jakikolwiek festiwal bez scen – to absolutny fundament tego typu wydarzeń. W przypadku ŚFN Katowice stanowią one kluczową rolę w prezentacji naszego bogatego programu. Podczas 6. ŚFN przygotujemy kilkanaście takich miejsc, w tym absolutnie wyjątkową Scenę Kopernika. Zgodnie ze swoją nazwą, zabierze nas ona w gwiazdy, a nawet dalej. Wykłady o tematyce kosmicznej i astronomicznej będą dobrym przygotowaniem do roku 2023, na który przypada 550. rocznica urodzin wielkiego astronoma.
 

6. ŚFN – co nowego?

Wśród nowości znajdą się m.in. dwie wyjątkowe sceny: Scena „Nauka. To lubię” pod przewodnictwem dr. Tomasza Rożka – znanego i lubianego popularyzatora nauki, dziennikarza naukowego i ambasadora ŚFN oraz Scena przynależności, czyli miejsce dyskusji nad tematami trudnymi, z którymi coraz częściej musimy jako ludzie mierzyć się we współczesnym świecie: wojny, kryzysy uchodźcze, traumy, próba odnalezienia się w nowym miejscu, tolerancja, akceptacja i tożsamość. 

Nawiązująca do Miasta Nauki aranżacja przestrzeni festiwalowej będzie przedsmakiem tego, jak zamierzamy zmieniać przestrzeń miejską Katowic w 2024 roku, kiedy to będą one cieszyć się tytułem Europejskiego Miasta Nauki. 

Absolutną nowością będzie Strefa Expo Festiwali. Zaprosimy do niej popularyzatorów nauki z polskich i zagranicznych festiwali nauki i poprosimy ich o przygotowanie jak najatrakcyjniejszych stanowisk pokazowych oraz najefektowniejszych eksperymentów. Najciekawsze nagrodzimy!
 

Mózgo-teka, czyli ŚFN przez cały rok

Niezmiennie przyświeca nam idea, by Śląski Festiwal Nauki KATOWICE trwał cały rok, a nie tylko przez tych kilka grudniowych dni. Dlatego też chcielibyśmy zaproponować Wam wizytę w naszej „Mózgo-tece, czyli bibliotece dla mózgu”. Na stronie internetowej ŚFN w zakładce „Mózgo-teka” znajdziecie wykłady zarejestrowane podczas piątej edycji festiwalu. Baza zawiera już kilkadziesiąt pozycji i będzie systematycznie uzupełniana o kolejne materiały.


6. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE organizują: Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider i pomysłodawca przedsięwzięcia), Miasto Katowice (miasto gospodarz wydarzenia), Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego (współgospodarze), a także Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie, Politechnika Częstochowska, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.

Polski
Główna grafika: 
Tło nagłówka: 
Edycja: 

Nazwa użytkownika