Dr Aleksandra Hałat i twórczość Karola Rathausa bohaterami kolejnej Sceny Premier Naukowych

W piątej odsłonie Sceny Premier Naukowych: Naukowego Talk Show proponujemy spotkanie z dr Aleksandrą Hałat, pracowniczką naukową Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego, a także pianistką, która opowie o odkrywaniu zapomnianej twórczości kompozytora Karola Rathausa.

W trakcie archiwalnych poszukiwań dr Aleksandra Hałał odnalazła rękopisy dwóch nigdy dotąd nienagranych utworów Karola Rathausa: Trio op. 53 na klarnet, skrzypce i fortepian oraz Trio Serenade op. 69 na skrzypce, wiolonczelę i fortepian. Do ich wspólnego wykonania pianistka zaprosiła Marcina Hałata (skrzypce), Marcina Mączyńskiego (wiolonczela) i Piotra Latę (klarnet). Rodząca się fascynacja tą muzyką doprowadziła do nagrania – z Marcinem Hałatem i Piotrem Latą jako Karol Rathaus Ensemble – płyty Karol Rathaus Piano Trios zawierającej archiwalne, nieznane i niewykonywane dzieła kompozytora, realizowanej w ramach projektu badawczego i wydanej nakładem wytwórni DUX w styczniu tego roku.

Na spotkanie online z dr Aleksandrą Hałat zapraszamy w czwartek 25 lutego o godz. 18.00. Transmisję będzie można obejrzeć na kanale Uniwersytetu Śląskiego na platformie YouTube (w języku polskim oraz w języku angielskim), a na także na Facebooku UŚ (w języku polskim). Spotkanie w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach poprowadzi Regina Gowarzewska – dziennikarka oraz kierownik Biura Koncertowego Filharmonii Śląskiej.

W drugiej części wydarzenia trio Karol Rathaus Ensemble zaprosi do wysłuchania polskiego prawykonania jednego z utworów kameralnych Karola Rathausa.

Z wykonaniami utworów, od których rozpoczęła się dla dr Hałat przygoda z urodzonym w Tarnopolu kompozytorem, oraz z jego biogramem można zapoznać się TUTAJ.

Dotychczasowe spotkania w ramach cyklu Scena Premier Naukowych: Naukowy Talk Show dostępne są na kanale UŚ na platformie YouTube.

Polski
Główna grafika: 
Tło nagłówka: 

Edycja: