Fizyk jądrowy, autor bestsellerowych książek informatycznych.
Podróżował już od czasów szkolnych, kiedy to jeszcze Italię czy Grecję mógł zwiedzać tylko autostopem. Inspiracje do podróżowania czerpał z przygodowych książek. Bardzo ważna była dla niego seria o przygodach Tomka Wilmowskiego, chociaż wiedział, że krajów, przez które podróżował bohater, nigdy nie zobaczy. Gdy pod koniec „komuny” czasy się lekko zmieniły, odważył się poznawać zamki Francji oraz zwiedzić hiszpańską Alhambrę czy zamki Anglii i Szkocji.
Potem, gdy wreszcie świat otworzył się dla Polaków, rozpoczęły się podróże do Indii i innych jeszcze dalszych krain. Dziś może już nie tylko powiedzieć, że był w większości egzotycznych krajów, które zwiedzał książkowy Tomek Wilmowski. Zrozumiał też, że Alfred Szklarski – autor tych powieści – nigdy w tych krajach nie był, a jego opisy bywają naiwne. A jednak, z tych młodzieńczych książek do dziś coś ważnego u Jurka pozostało: postawa ojca Tomka, pana Wilmowskiego. To od niego Jurek nauczył się szacunku do tubylców i ich kultury. Pewnie dlatego rdzenna ludność, z którą mieszka, mówi mu z wdzięcznością: „You are a very special white man”.
Podczas 8. Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice odbędzie się rozmowa z dr. hab. Jerzym Gręboszem o tym, jak naukowiec opowiada świat Buszmenom – przedstawicielom jednego z najstarszych ludów świata – oraz jak bardzo ich to fascynuje.