dr hab. Katarzyna Kłosińska
Dr hab., prof. ucz. Katarzyna Kłosińska pracuje w Instytucie Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w takich dziedzinach, jak: językoznawstwo normatywne, socjolingwistyka, politolingwistyka (język polityki), etnolingwistyka oraz leksykologia i semantyka. Ponadto jest kierownikiem Obserwatorium Językowego UW, które prowadzi słownik polskich neologizmów. Jest też przewodniczącą Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN.
Marcelina Jureczko
Popularyzatorka nauki, zwyciężczyni FameLab Poland 2024.
W 2021 roku na Politechnice Śląskiej obroniła z wyróżnieniem doktorat w dyscyplinie inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka. Za swoją pracę została uhonorowana Nagrodą Prezesa Rady Ministrów w kategorii wyróżniająca się rozprawa doktorska. Odbyła liczne staże naukowe, m. in. w prestiżowej hiszpańskiej instytucji Wyższej Radzie Badań Naukowych.
Monika Pieniawska
Popularyzatorka nauki, zwyciężczyni nagrody publiczności FameLab Poland 2024.
Tytuł magistra uzyskała w Pracowni Immunologii Nowotworów Wielkopolskiego Centrum Onkologii. Obecnie jest doktorantką w Instytucie Genetyki Człowieka Polskiej Akademii Nauk, realizując badania w projekcie dotyczącym regulacji epigenetycznych w rzadkiej chorobie zwanej Zespołem Sezary’ego.
Jej główny obszar zainteresowań badawczych koncentruje się na molekularnych podstawach chłoniaków skórnych T-komórkowych oraz badaniach nad rozwojem nowotworów hematologicznych.
Joni Wildman
Brytyjska popularyzatorka nauki, zwyciężczyni konkursu FameLab UK 2024.
Ukończyła studia magisterskie z fizyki na Uniwersytecie w Cambridge, podczas których rozpoczęła się jej głęboka fascynacja grzybami. Postanowiła wykorzystać swoją wiedzę z zakresu fizyki w dziedzinie mykologii, by założyć University of Cambridge Mycological Society.
Obecnie kontynuuje studia doktoranckie na University of Bath, gdzie jej badania koncentrują się na wykorzystaniu grzybni grzybów do opracowania zrównoważonych materiałów budowlanych.
Sivaniya Subramaniapillai
Neuronaukowczyni i popularyzatorka nauki z Uniwersytetu w Lozannie.
Jej fascynacje naukowe skupiają się wokół procesu starzenia się u ludzi. Prowadzi badania dotyczące sposobu, w jaki indywidualne różnice kształtują zdrowie mózgu i wpływają na ryzyko wystąpienia chorób związanych z wiekiem, takich jak choroba Alzheimera.
Poprzez swoją pracę stara się podkreślić pilną potrzebę większej różnorodności w badaniach neuronaukowych. Badanie różnych osób i doświadczeń pomaga jej w lepszym zrozumieniu pracy mózgu oraz procesu starzenia.
dr hab. Edyta Sierka
Geobotanik, doktor nauk biologicznych specjalizująca się w ochronie środowiska. Zawodowo związana z Wydziałem Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jej zainteresowania badawcze obejmują problematykę funkcjonowania ekosystemów, w szczególności zbiorników antropogenicznych, na podstawie zróżnicowania szaty roślinnej, a także procesy fizjologiczne roślin i usługi świadczone dla człowieka.
prof. Jeff Forshaw
Profesor fizyki cząstek elementarnych na Uniwersytecie w Manchesterze.
Jest autorem ponad 100 publikacji naukowych i czterech książek popularnonaukowych (napisanych wspólnie z prof. Brianem Coxem). W 1999 roku otrzymał Maxwell Medal za wkład w fizykę teoretyczną, a w 2013 – Kelvin Medal za wkład w publiczne rozumienie nauki.
dr hab. prof. UŚ Michał Kania
Profesor nadzwyczajny na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Senior Researcher w Centre for Private Governance na Uniwersytecie Kopenhaskim. Stypendysta Fundacji Fulbrighta na Uniwersytecie Jerzego Waszyngtona w Waszyngtonie oraz stypendystą DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst) na Uniwersytecie Ludwiga Maximiliana w Monachium.
dr hab., prof. UŚ Anna Malinowska
Badaczka nowych technologii w nurcie kultur robotów i semiotyki emocji, klinicystka w zakresie hipnozy terapeutycznej. Związana z Uniwersytetem Śląskim, gdzie współtworzy (wraz z prof. Michałem Krzykawskim) Centrum Badań nad Technologiami – jednostkę prowadzącą międzynarodowe badania z zakresu cyfrowej humanistyki.
Artur Domosławski
Pisarz i reporter. Świadek buntów i rewolt w krajach Globalnego Południa, obserwator ruchów masowych oraz prób naprawiania porządku społecznego.
Autor literackich biografii wielkich postaci kultury (Ryszarda Kapuścińskiego i Zygmunta Baumana), kultowej „Gorączki latynoamerykańskiej” (2004), „Śmierci w Amazonii” (2013), „Wykluczonych” (2016) oraz książki „Rewolucja nie ma końca. Podróże w krainie buntu i nadziei”, będącej podsumowaniem blisko trzech dekad latynoamerykańskiej pasji.