Doktor nauk fizycznych, adiunkt w Zakładzie Badań Plazmy Termojądrowej w Instytucie Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy w Warszawie, popularyzatorka nauki.

Ukończyła studia z zakresu energetyki jądrowej na Akademii Górniczo-Hutniczej w 2014 roku, a następnie podjęła pracę w Instytucie Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy, gdzie pracuje do dziś. W 2020 uzyskała stopień doktora w dziedzinie nauk fizycznych w Narodowym Centrum Badań Jądrowych. Jej praca doktorska koncentrowała się na badaniach plazmy przy użyciu systemu diagnostycznego PHA na stellaratorze Wendelstein 7-X w Niemczech, który jest największym i najbardziej zaawansowanym urządzeniem tego typu na świecie.

Od początku kariery zawodowej w ramach konsorcjum EUROfusion angażuje się w badania dotyczące głównie zanieczyszczeń plazmy na wielu międzynarodowych urządzeniach eksperymentalnych, takich jak tokamak JET (Joint European Torus) w Anglii, ASDEX Upgrade (Axially Symmetric Divertor Experiment) w Niemczech, TCV (Tokamak à configuration variable) w Szwajcarii, stellarator Wendelstein 7-X w Niemczech czy LHD (The Large Helical Device) w Japonii.

Jest autorką lub współautorką niemal 100 publikacji naukowych. Poza działalnością badawczą angażuje się w popularyzację nauki, prowadząc warsztaty, wygłaszając wykłady oraz uczestnicząc w różnych wydarzeniach i festiwalach naukowych.

Należy również do międzynarodowego zespołu naukowców, który w ostatnich latach osiągnął przełom w dziedzinie syntezy jądrowej podczas eksperymentów na największym na świecie tokamaku JET w Wielkiej Brytanii, ustanawiając tym samym światowy rekord energetyczny.

Podczas 8. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE dr inż. Natalia Wendler wraz z dr hab. Agatą Chomiczewską wygłosi wykład pn. „Synteza jądrowa – przełomowe wyniki badań, które mogą zmienić przyszłość energetyki”.

Edycja
6. ŚFN [ grudzień 2022 ]
Kod
273