dr Wacław Kulczykowski – doktor archeologii zatrudniony w Zakładzie Edukacji Historycznej w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego, koordynator kierunku projektowanie gier historycznych, członek Rady Upowszechniania Nauki PAN. Dydaktyk, współtwórca specjalności historia w przestrzeni medialnej na kierunku historia oraz prowadzący autorskie zajęcia „Historia w grach”.

Popularyzator nauki, twórca projektu Archeologia Live & Online. Dwukrotny finalista konkursu Popularyzator Nauki 2020 i 2022, współtwórca naukowych gier komputerowych „Excavate!” oraz „Waterworks!” opartych na jego badaniach naukowych. Laureat Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena w kategorii nauk humanistycznych i społecznych za „wybitne osiągnięcia w zakresie prowadzenia prac archeologicznych, rewitalizacyjnych i dokumentacyjnych oraz wkład w nowatorskie badanie i ratowanie zabytków kultury na Pomorzu”. W 2024 roku otrzymał Nagrodę im. prof. Tadeusza Dmochowskiego dla nauczyciela akademickiego za „wyjątkowe zaangażowanie w działania na rzecz studenckiego ruchu naukowego, szczególnie w kontekście promowania nauki w innowacyjny sposób” oraz Nagrodę Nauczyciel Roku im. Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza.

Podczas 8. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE w strefie gamingu dr Wacław Kulczykowski weźmie udział w debacie dot. gier jako narzędzi popularyzacji oraz wygłosi wykład:

  • „Czego nauczyły mnie (komputerowe) gry historyczne?”

Czarownice, oblężone miasta, średniowieczne pojedynki oraz zapomniane cmentarzyska… Historia jest pełna niesamowitych postaci, zdarzeń i miejsc, które stanowią inspirację do tworzenia porywających, interaktywnych opowieści. W trakcie wykładu dr Wacław Kulczykowski zabierze słuchaczy w wirtualną podróż do przeszłości i przedstawi efekty nieoczywistej współpracy osób zajmujących się historią oraz projektowaniem gier. Na licznych przykładach historycznych gier komputerowych udowodni, że gry to nie tylko forma rozrywki, ale też narzędzie o nieograniczonych możliwościach służące do rekonstrukcji i promocji dziedzictwa kulturowego oraz przekazywania i popularyzowania wiedzy historycznej, potrafiące poruszać bardzo poważne i trudne tematy w przemyślany, wrażliwy sposób. Jako archeolog, ale przede wszystkim wieloletni gracz-praktyk, prowadzący pokaże, jak niezwykłe efekty może przynieść łączenie naukowych zainteresowań z pasją do wirtualnej zabawy.

Edycja
6. ŚFN [ grudzień 2022 ]
Kod
302