Jedynie 50% mężczyzn i 75% kobiet myje ręce po opuszczeniu toalety - NIEMAL WSZYSCY I TAK ROBIĄ TO W SPOSÓB NIEWŁAŚCIWY!
Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Michigan wykazały, że aż 95 % ludzi nie myje rąk pod bieżącą wodą wystarczająco długo. Średni czas to około 6 sekund. Na 1 cm2 naszych dłoni może znajdować się nawet 5 milionów bakterii. Według badań, tylko 50% mężczyzn i 75% kobiet myje ręce po opuszczeniu toalety. Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), niemal 70% zakażeń i zatruć to efekt brudnych rąk. Z badań wynika, że mycie rąk wodą z mydłem przez 15 sekund redukuje liczbę bakterii już o około 90 procent, natomiast kolejne 15 sekund usuwa całkowicie drobnoustroje, które mogą być przyczyną chorób.
Częste mycie rąk jest w stanie zmniejszyć liczbę zachorowań dzieci na przykład na biegunkę (druga co do częstości przyczyna śmierci u dzieci do 5. roku życia) o połowę, a na zapalenie płuc (najczęstsza przyczyna śmierci u małych dzieci) - o 25%. Badania wykazały, że ponad 40% przypadków zachorowań na biegunkę u dzieci w wieku szkolnym jest wynikiem brudnych rąk.
Przypominając o tym jak istotne jest właściwe mycie rąk wodą z mydłem, chcielibyśmy przypomnieć zatrważające dane, które docierały do nas za pośrednictwem mediów – szczególnie tego lata. W 2016 roku odnotowano 35 przypadków wzw A („choroba brudnych rąk”), w 2017 roku 3072 co oznacza 80 krotny wzrost zachorowań. Wirusowe zapalenie wątroby typu A (wzw A) to ostra choroba zakaźna wywołana przez wirusa HAV (Hepatitis A Virus).

Edycja (pole do usunięcia)
3. ŚFN [ styczeń 2019 ]
Typ wydarzenia
Scena
Prowadzący
mgr Aneta Trzcińska