Jesteś tutaj

EXPO 2020: reprezentanci ŚFN i UŚ na Wystawie Światowej w Dubaju

Śląski Festiwal Nauki KATOWICE został zaproszony przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego do pełnienia funkcji ambasadora naszego województwa podczas Śląskiego Tygodnia Regionalnego w Pawilonie Polskim – przestrzeni, w której prezentujemy nasz kraj w trakcie odbywającej się w Dubaju Wystawy Światowej Expo 2020. Do Zjednoczonych Emiratów Arabskich w roli przedstawicieli ŚFN udadzą się naukowcy Uniwersytetu Śląskiego.

Między 27 stycznia a 3 lutego pracownicy Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ – dr Jerzy Jarosz, prof. UŚ z Instytutu Fizyki oraz dr hab. Małgorzata Karolus, prof. UŚ, i mgr inż. Izabela Matuła z Instytutu Inżynierii Materiałowej – poprowadzą w Dubaju serię warsztatów dla dzieci. 

Prof. Jarosz poprowadzi zajęcia konstruktorskie zatytułowane „Space Mice – Build and Launch Your Own Rocket”: ich uczestnicy będą mogli zbudować różnego rodzaju rakiety, spodki i obiekty latające (a następnie „wystartować” je przy pomocy różnych wyrzutni) oraz ich pasażerów, czyli wykonane z papieru myszy – sympatyczne Space Mice. Zajęcia potrwają 45 minut i są adresowane do dzieci w każdym wieku. 

Wśród naszych propozycji znajdują się również warsztaty „Odnawialne źródła energii elektrycznej” oraz „Urbanizacja i metropolizacja regionu – materiały budowlane na przestrzeni wieków”, które prof. Karolus i mgr inż. Matuła będą realizowały pod wspólnym tytułem „Zostań inżynierem z Uniwersytetem Śląskim”. Zajęcia adresowane są do dzieci w wieku od 5 do 12 lat, potrwają 45 minut i będą dotyczyły różnych zagadnień związanych z historią, rozwojem budownictwa i przemysłu regionu śląskiego. Uczestnicy warsztatów samodzielnie zbudują wybrane urządzenie, pojazd czy budowlę – ci bardziej kreatywni będą mogli własnoręcznie zaprojektować obiekt, przygotować odpowiednie elementy i poskładać model, a ci mniej biegli i młodsi będą mogli skorzystać z gotowych i przygotowanych wcześniej zestawów.

W składzie delegacji Uniwersytetu Śląskiego na Wystawę Światową Expo 2021 w Dubaju znaleźli się również rektor uczelni i dyrektor generalny ŚFN prof. dr hab. Ryszard Koziołek, a także prorektor UŚ ds. współpracy międzynarodowej i krajowej prof. dr hab. Tomasz Pietrzykowski.


Dr Jerzy Jarosz, prof. UŚ pracuje w Instytucie Fizyki na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ. Od wielu związany jest z dydaktyką fizyki i nauk przyrodniczych. Jest popularyzatorem nauki oraz ekspertem w dziedzinie eksperymentu dydaktycznego. Od wielu lat przewodniczy Polskiemu Klubowi Demonstratorów Fizyki. Jest także twórcą i koordynatorem Uniwersytetu Śląskiego Dzieci, pomagającego młodym studentom odkrywać własne pasje i talenty i wspierającego ich rozwój. Za swoją działalność został dwukrotnie nagrodzony w konkursie Popularyzator Nauki, organizowanym przez portal PAP „Nauka w Polsce” oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Dr hab. Małgorzata Karolus, prof. UŚ pracuje w Instytutu Inżynierii Materiałowej na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ i jest specjalistką w zakresie krystalografii i dyfrakcji rentgenowskiej oraz badań strukturalnych materiałów amorficznych, mikro- i nanokrystalicznych. Mgr inż. Izabela Matuła doktoryzuje się w dziedzinie inżynierii materiałowej, a jej zainteresowania badawcze dotyczą potencjalnego zastosowania stopów tytanu w medycynie.

Polski
Główna grafika: 
Tło nagłówka: 
Edycja: 

Nazwa użytkownika