Jak organizować festiwale nauki w dobie pandemii? Premiera specjalnej publikacji FFN

Popularyzacja nauki w nowej rzeczywistości. Jak organizować festiwale nauki po pandemii koronawirusa? to publikacja stworzona w odpowiedzi na obecną, nadzwyczajną sytuację epidemiczną. Zapraszamy na oficjalną premierę tego opracowania w środę 21 października 2020 roku na kanale YouTube Uniwersytetu Śląskiego.

W publikacji eksperci i popularyzatorzy nauki z Polski i innych krajów europejskich podjęli refleksję na temat przyszłości festiwali – wskazali wyzwania, przed którymi stoją obecnie organizatorzy wydarzeń naukowych, zwrócili uwagę na konieczne zmiany, a także zaproponowali nowe, nietypowe rozwiązania, które sprawią, że nauka będzie docierać w jak najprzystępniejszej formie do coraz liczniejszej grupy odbiorców. W publikacji znalazła się również relacja z Pierwszego Forum Organizatorów Polskich Festiwali Nauki, które odbyło się 27–28 stycznia 2020 roku i po części towarzyszyło czwartej edycji Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE.

Premierze będzie towarzyszyć spotkanie z twórcami publikacji, którego tematem będzie przyszłość festiwali oraz wyzwania stojące przed organizatorami wydarzeń naukowych. Oficjalne powitanie wygłoszą prof. dr hab. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i dyrektor generalny ŚFN, oraz dr Anna Budzanowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Główną debatę poprowadzi Jarosław Juszkiewicz (ambasador ŚFN), a wezmą w niej udział pozostali autorzy publikacji: dr Annette Klinkert (dyrektor wykonawcza Europejskiego Stowarzyszenia Popularyzacji Nauki – EUSEA), Amanda Tyndall (dyrektor Festiwalu Nauki w Edynburgu), Jennie Turner (dyrektor operacyjna Międzynarodowego Festiwalu Nauki w Göteborgu), Wiktor Niedzicki (ambasador ŚFN, dziennikarz radiowy i telewizyjny), dr Arkadiusz Gorzawski (ambasador ŚFN, pracownik CERN) oraz dr Mikołaj Marcela (doktor nauk humanistycznych, koordynator merytoryczny obszaru nauk humanisto-społecznych podczas ŚFN). Spotkanie zakończy dyskusja, podczas której goście będą mogli zadawać pytania.

Premiera oraz towarzysząca jej debata odbędą się w środę 21 października 2020 roku o 10.00 na kanale YouTube Uniwersytetu Śląskiego.

Publikację można przeglądać już teraz za pośrednictwem platformy ISSUU, a także pobrać w formacie PDF (button poniżej).

Publikacja w języku polskim

Polski
Główna grafika: 
Tło nagłówka: