Jesteś tutaj

Jakie wykłady czekają na Was podczas 6. ŚFN?

Jako organizatorzy Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE dołożyliśmy wszelkich starań, aby prezentowane wykłady były ciekawe, poruszały intrygujące problemy i udzielały satysfakcjonujących odpowiedzi. Odbywają się one w 20- i 40-minutowych sesjach – w zależności od tego, jakie aktywności wybrałeś na Festiwalu, możesz uczestniczyć w wykładzie, który najbardziej odpowiada Twojemu wyjątkowemu harmonogramowi! Spośród bogatej oferty wykładów, specjalnie dla Ciebie wybraliśmy 10 aktywności, które szczególnie zasługują na Twoją uwagę.

Jeśli interesuje Cię:

●    związek fizyki i teologii – wybierz wykład„Dusza kwantowa?”. Co ludzka dusza ma wspólnego z mechaniką kwantową? I czy da się ją zamknąć w kwantowo-mechanicznym świecie? Mechanika kwantowa bada ludzki mózg i UMYSŁ i zastanawia się, czy dusza może być materialna. Poszukajmy wspólnie „innego świata”, TEJ rzeczywistości, z którą możemy się komunikować – w sobie i poza nami samymi. Wykład trwa 40 minut.
●    czasoprzestrzenność pączków – wybierz wykład „Co inwestowanie ma wspólnego z podróżami w czasie, zmianami klimatu i muszlą ślimaka?”. Nie grasz na giełdzie? To nic! Okazuje się, że rezygnując ze zjedzenia pączka DZIŚ, by kupić go JUTRO, cały czas inwestujemy! Niezjedzony pączek – przez magiczny portal – przenosi się do przyszłości. Czy więc pączki podróżują w czasie? Podczas wykładu dowiesz się, jak egzystencja pączków wpływa na globalne ocieplenie i rynek finansowy, który jest tak samo zakręcony jak muszla ślimaka! Wykład trwa 20 minut i wymaga wcześniejszej rejestracji!
●    polityka kobiet – wybierz wykład „Kobiety w polityce: jak wybić się w męskim świecie?”. W XXI wieku polityka wciąż postrzegana jest jako element męskiego świata, a udział w niej kobiet jest mocno ograniczony. Co może zrobić kobieta, by mogła – w tym samym stopniu co mężczyźni – zaistnieć w świecie podejmowania decyzji? JAKA musi być, by utrzymać swoją pozycję? Wykład trwa 40 minut i wymaga wcześniejszej rejestracji!
●    psychologia mafii – wybierz wykład „Profilowanie psychologiczne grup jako element walki z przestępczością zorganizowaną”. Współczesna psychologia bierze pod lupę komunikację członków gangu. Jak rozpoznać, kto stoi na czele organizacji przestępczej? Wspólnie odkryjmy asy trzymane w rękawie przez największych graczy na rynku bezpieczeństwa! Wykład trwa 20 minut.
●    pewność siebie mówców – wybierz wykład „Supermoc języka, czyli jak rozpoznać perswazję”. Nie tylko rycerze Jedi mogą władać umysłami – bez problemu robi to broń, którą są… słowa! Jak mówić, żeby nas słuchano? I co robić, by rozpoznać perswazję i jej łatwo nie ulegać? Wykład trwa 20 minut.
●    działanie substancji (nie)bezpiecznych – wybierz wykład „Obcy w naszym ciele”. Substancje toksyczne są wokół nas! Dlatego tak ważna jest nasza wiedza: jak z nimi postępować, jak je rozpoznać i ZROZUMIEĆ, by nam nie szkodziły. Prowadzący postara się pokazać, jak pozornie pożyteczne dla nas działania mogą spowodować niepożądane skutki zdrowotne. Wykład trwa 40 minut.
●    kosmos i jego tajemnice – wybierz wykład „Co nowego o wszechświecie ujawnił nam kosmiczny teleskop Jamesa Webba?”. Urządzenie Jamesa Webba może prowadzić obserwacje kosmosu w podczerwieni – a robi to, znajdując się w odległości 1,5 miliona kilometrów od Ziemi! I to po przeciwnej stronie niż Słońce! Zdjęcia zrobione przez największy w historii ludzkości teleskop kosmiczny pozwolą uczestnikom zobaczyć świat nauki z nowej, niezbadanej wcześniej strony. Będzie kosmicznie! Wykład trwa 40 minut.
●    ewolucja trucizny – wybierz wykład„Po pierwsze szkodzić – opowieść o truciznach”. Rośliny i zwierzęta potrafią produkować substancje trujące. A jak to jest z nami? Ludzie od dawna przyglądają się truciznom – nauczyli się je pozyskiwać, ale i znacząco rozwinęli techniki trucicielstwa. Udajcie się z nami w niepokojącą podróż, podczas której poznamy ciemną stronę nie tylko cyjanku, arszeniku czy polonu, ale także niepozornej pietruszki, selera czy odchodów krokodyla! Wykład trwa 40 minut.
●    dialog nut i liczb – wybierz wykład „Muzyka pod lupą matematyka”. Chodzący z głową w chmurach artyści i stąpający twardo po ziemi matematycy. Mieszanka wybuchowa czy perfekcyjne połączenie? Przekonaj się o tym w trakcie fascynującego spotkania matematyka z muzykami, którzy spróbują dowieść, że te dwie dziedziny leżą na jednej prostej! Wykład trwa 40 minut.
●    inteligencja neuronów – wybierz wykład „Zaprojektuj własną sieć neuronową”. Podzielone na trzy części spotkanie przedstawi uczestnikom współczesny obraz sztucznej inteligencji. Jak działają sieci neuronowe i do czego służą? Jeśli weźmiesz ze sobą sprzęt z dostępem do Internetu, będziesz mógł zaprojektować WŁASNĄ sieć neuronową oraz przetestować ją pod okiem specjalistów! Wykład trwa 20 minut.

Polski
Główna grafika: 
grupa osób na wykładzie w MCK, widok z góry
Tło nagłówka: 
Edycja: 

Nazwa użytkownika