Ekspertka ds. naukowych ze specjalizacją astrofizyka w Europejskim Biurze Edukacji Kosmicznej ESERO Polska, którego koordynatorem w Polsce jest Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
Absolwentka Uniwersytetu w Białymstoku (specjalność – fizyka teoretyczna). W latach 2013–2018 prowadziła badania z dziedziny astrofizyki w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN. Członkini Polskiego Towarzystwa Astronomicznego oraz Stowarzyszenia Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego. Analogowa astronautka, w 2021 roku odbyła trening w Analog Astronaut Training Center w Krakowie (misja Kepleria).
W ramach ESERO Polska organizuje konferencje, warsztaty oraz cykle spotkań dla nauczycielek i nauczycieli w Polsce. Usprawnia wprowadzanie tematyki kosmicznej na wszystkich etapach edukacji formalnej i nieformalnej. Prowadzi zespół kilkudziesięciu edukatorek i edukatorów w ramach Programu Ambasadorskiego Edukacji Kosmicznej. Przygotowuje materiały edukacyjne i prowadzi różnorodne aktywności rozwijające wiedzę z zakresu astronomii, astrofizyki i technologii kosmicznych, a także wyzwania Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) kierowane do dzieci i młodzieży. Koordynuje Europejskie Wyzwania: Astro Pi, w którym dzieci i młodzież wysyłają autorskie kody na Międzynarodową Stację Kosmiczną; Moon Camp, w którym dzieci i młodzież projektują habitaty kosmiczne w technice trójwymiarowej i nie tylko, jak również Climate Detectives, w którym zespoły poszukują dowodów zmian klimatu w swojej okolicy i badają je różnymi dostępnymi technikami, by ostatecznie zaplanować działania, które pomogą im rozwiązać problem.
Ważnym elementem jej pracy i podejmowanych działań jest realizacja celów zrównoważonego rozwoju ONZ, w tym szczególnie ważnego dla niej celu nr 5 – równość płci. Przez sześć lat prowadziła cykl spotkań „Galaktyka kobiet”, w ramach którego rozmawiała z ekspertkami z obszarów nauk STE(A)M oraz biznesu, zwłaszcza z sektora kosmicznego – wywiady te stają się inspiracją dla młodych kobiet oraz bazą ciekawych i różnorodnych ścieżek kariery. Zajmuje się zachęcaniem młodych osób do związania swojej przyszłości z sektorem kosmicznym. Z ekspertkami i ekspertami sektora kosmicznego opracowała warsztaty „Kariera w sektorze kosmicznym”, kierowane do młodzieży na etapie szkół ponadpodstawowych, i prowadzi je w całym kraju.
Łączy pracę z pasją do nocnych obserwacji nieba, malarstwem i fotografią ekstremalnych zjawisk przyrody.
Podczas 8. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE Justyna Średzińska poprowadzi warsztaty dla dzieci nt. kosmicznego materiałoznawca. Uczestniczki i uczestnicy dowiedzą się, kim jest Paxi – mieszkaniec odległej planety, który przybył na Ziemię i został maskotką Europejskiej Agencji Kosmicznej, a także jak samemu wykonać rakietę kosmiczną.