Dyktando Śląskiego Festiwalu Nauki dla Rodzin oraz Dyktando Śląskiego Festiwalu Nauki dla Uczniów
Polacy lubią swój trudny język ojczysty i szeleszczącą wymowę, a nawet zawiłą polską ortografię. Aby przypomnieć o wartości, jaką jest poprawna polszczyzna, podczas 8. Śląskiego Festiwalu Nauki zapraszamy do udziału w pierwszych w historii festiwalu dyktandach. Konkursy skierowane są do uczestników Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE. W „Dyktandzie Śląskiego Festiwalu Nauki dla Rodzin” udział brać mogą rodzice wraz z dziećmi (dorośli piszą dyktando, dzieci mają głos doradczy podczas pisania). W „Dyktandzie Śląskiego Festiwalu Nauki dla Uczniów” mogą brać udział uczniowie szkół podstawowych i średnich. Warunkiem uczestnictwa w konkursach jest zgłoszenie się poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego znajdującego się na stronie Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE.
Nagroda POP Science
Nagroda POP Science to wyróżnienie przyznawane inspirującym działaczom i popularyzatorom nauki, którzy na co dzień – w ramach wydarzeń stacjonarnych oraz w serwisach internetowych – wyjaśniają naukowe kwestie, czyniąc je zrozumiałymi dla szerokiego grona odbiorców. Konkurs organizowany jest od 2020 roku (4. ŚFN) i na stałe wpisał się w program kolejnych edycji Festiwalu.
Efekty pracy popularyzatorów nauki to m.in. liczne audycje radiowe, wideo czy wystąpienia w szkołach, na uczelniach i festiwalach oraz podczas lokalnych wydarzeń. Twórcy z wielką pasją opowiadają o nauce i odkrywają jej tajemnice w ciekawy i przystępny sposób.
Proces wyłaniania zwycięzców składa się z dwóch etapów. W pierwszym jury przyznaje punkty nadesłanym zgłoszeniom autorskich inicjatyw i projektów, na podstawie których wyznacza listę nominowanych do nagrody. W następnym etapie odbywa się głosowanie, w którym biorą udział zarówno członkowie jury, jak i internauci. Końcowy wynik – z zachowaniem proporcji 50% głosów jury i 50% głosów internautów – wskazuje laureatów w następujących kategoriach:
– ogólnopolskie:
● wideoblog;
● blog lub strona internetowa;
● podcast lub audycja radiowa;
– regionalne:
● myśl globalnie, działaj lokalnie – środowisko akademickie;
● myśl globalnie, działaj lokalnie – mieszkańcy województwa śląskiego.
W 2023 roku (7. ŚFN) po raz pierwszy wręczono również Nagrodę Specjalną POP Science – Wybitny Popularyzator. Poprzez to szczególne wyróżnienie doceniono pracę jednego z ambasadorów ŚFN – Wiktora Niedzickiego.
OFF Science – Przegląd Garażowych Wynalazków
Przegląd Garażowych Wynalazków OFF Science to konkurs skierowany do wszystkich wynalazców-amatorów, którzy pragną podzielić się efektami swojej pracy z szerszą publicznością. Docenia młodych twórców, którzy na co dzień – w swoich garażach, piwnicach i na strychach – konstruują autorskie wynalazki oraz innowacyjne rozwiązania techniczne.
OFF Science jest stałym punktem programu Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE. Pierwsza edycja odbyła się w 2018 roku (2. ŚFN) i od tamtej pory inicjatywa cieszy się dużym zainteresowaniem festiwalowej publiczności. Uczestnicy mogą z bliska zobaczyć wynalazki biorące udział w konkursie oraz porozmawiać z ich konstruktorami, którzy prezentują swoje projekty w specjalnej przestrzeni – strefie OFF Science.
W konkursie przyznawane są równorzędne nagrody finansowe w trzech kategoriach:
● Nagroda Komisji Konkursowej,
● Nagroda Publiczności Festiwalowej,
● Nagroda Internautów.
OFF Science docenia zdeterminowanych, wierzących w siebie i ufających swojej intuicji wynalazców, pomaga im dostrzec potencjał własnych odkryć, a także postawić pierwsze kroki w naukowym świecie. Co więcej, poprzez rozwijanie zainteresowania pomysłowymi wynalazkami, twórczymi projektami oraz prekursorskimi odkryciami konkurs doskonale wpisuje się w misję Festiwalu – pokazuje wpływ nauki na nasze codzienne życie oraz to, jak wielką wartość mają badania naukowe i zdobyta dzięki nim wiedza.
Śląska Nagroda Naukowa
Podczas 3. edycji Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE po raz pierwszy zostały wręczone Śląskie Nagrody Naukowe – wyróżnienia dla osób, które w znaczący sposób przyczyniają się do rozwoju nauki, prezentują wybitne osiągnięcia artystyczne oraz promują śląską naukę na arenie krajowej i międzynarodowej. Nagroda może być przyznana za całokształt osiągnięć lub za osiągnięcia uzyskane w ciągu dwóch lat poprzedzających rok przyznania ŚNN.
Uczelnie współorganizujące Festiwal wyłaniają osoby nominowane do Nagrody spośród pracowników lub doktorantów zgodnie z własnym harmonogramem i wewnętrzną procedurą. Następnie Kapituła Nagrody, składająca się z przedstawicieli każdej uczelni, wybiera laureatów, których poznajemy podczas uroczystych gali odbywających się w ramach kolejnych edycji ŚFN.
FameLab
Konkurs FameLab to międzynarodowe wydarzenie mające na celu popularyzację nauki oraz pokazanie, że nawet najbardziej zawiłe zagadnienie naukowe da się przedstawić w prosty i ciekawy sposób. Naukowcy biorący udział w konkursie mają jedynie trzy minuty na to, by zainteresować jurorów i publiczność wybranym problemem. Co istotne, uczestnicy w swojej prezentacji mogą posługiwać się jedynie ustną wypowiedzią.
Pierwsza edycja FameLab odbyła się w trakcie festiwalu nauki w brytyjskim Cheltenham. Koncepcja konkursu szybko zyskała sławę poza granicami Wielkiej Brytanii – do tej pory lokalne edycje odbyły się już w ponad 30 krajach, a o swojej naukowej pasji opowiedziało ponad 40 tys. naukowców.
Konkurs organizowano również w Polsce – w latach 2012–2021 gospodarzem wydarzenia była Fundacja British Council we współpracy z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Przez prawie 10 lat na scenie FameLab zaprezentowało się blisko 650 naukowców.
W 2024 roku Uniwersytet Śląski postanowił reaktywować polską edycję FameLab – konkurs odbył się 4 czerwca w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 i okazał się olbrzymim sukcesem. W półfinałach wzięło udział 24 uczestników z całej Polski, a do finału zakwalifikowano 12 z nich. Zwyciężczynią została dr inż. Marcelina Jureczko z Politechniki Śląskiej, a drugie i trzecie miejsce zajęło dwoje naukowców z Uniwersytetu Śląskiego – mgr Emilie Szwajnoch i mgr Bartosz Szóstak.
„Młodzi dla przyszłości Śląska”
Konkurs „Młodzi dla przyszłości Śląska” ma na celu zaangażowanie młodych pasjonatów nauki z województwa śląskiego do czynnego udziału w Śląskim Festiwalu Nauki KATOWICE. Skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz ich nauczycieli. Oceniane są w nim projekty badawcze, które w kreatywny i atrakcyjny sposób realizują hasło „Nauka Zmienia Życie”. Mile widziane są projekty odnoszące się do zagadnień związanych ze środowiskiem lokalnym.
Projekty powinny wpisywać się w jedną ze stref tematycznych:
● humanistyczno-społeczną,
● przyrodniczą,
● nauk ścisłych,
● medycyny i zdrowia,
● techniki.
Zwycięskie projekty prezentowane są podczas Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE. Uczniowie mają szansę również zdobyć nagrodę specjalną od festiwalowej publiczności – spotkanie z gwiazdą naukowego świata.
Partnerem konkursu jest Województwo Śląskie.