Kwiecień to miesiąc, w którym ze szczególną troską podchodzimy do dbałości o środowisko, dlatego w ramach kwietniowej edycji ŚFN on Tour zapraszamy studentów, pracowników uczelni konsorcjum akademickiego oraz mieszkańców miasta Katowice do spotkania nad Rawą i rozmów o Zielonej Strefie Nauki!
22 KWIETNIA
W sobotę 22 kwietnia w Dzień Ziemi spotkaj się z nauką na katowickim rynku! Od godz. 11.00 do 16.00 razem z przyrodnikami z Koła Naukowego „Planeta” oraz Koła Naukowego „Faunatycy” zapraszamy do fascynującego świata przyrody. Nie zabranie także naukowych pokazów popularyzatorów nauki z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Podpowiemy także, jak wysiać kwietną łąkę i zadbać o środowisko wokół siebie.
Stanowiska naukowe:
„Jak różnorodna jest fauna naszej Ziemi?” (Koło Naukowe Zoologów „Faunatycy”)
Na stoisku będzie można zapoznać się z różnymi jej przedstawicielami, tak krajowymi, jak i zagranicznymi. Będzie można zobaczyć wypreparowane bezkręgowce, kolekcję ptasich piór, a potem przejść do zapoznania się z bliska z kolekcją czaszek – czy odgadniecie ich właścicieli? Obok tego wszystkiego wystąpi również karaczan, który chętnie się z Wami zaprzyjaźni i da pogłaskać, a na koniec będziecie mogli złożyć swoje papierowe zwierzątko techniką origami.
„Mikro-kosmos kropli wody” (Koło Naukowe „Planeta”)
Czy zdajesz sobie sprawę, ile życia znajduje się w jednej kropli wody? Zapraszamy Cię w niezwykłą podróż w głąb mikrokosmosu rożnych środowisk wodnych. Na naszym stanowisku odkryjesz pod mikroskopem to, co niewidoczne gołym okiem w wodzie. Sprawdzimy razem z Tobą, jakie mikroorganizmy zamieszkują jezioro, a jakie wodę z kałuży i innych zbiorników wodnych. Zapraszamy na stanowisko, gwarantujemy mnóstwo ciekawostek i świetną zabawę w mikrokosmosie wody!
„Spotkaj się z inżynierią materiałową!” (Instytut Inżynierii Materiałowej Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ)
Metal, ceramika czy plastik to materiały, o których każdy z nas słyszał i spotyka każdego dnia. Jednak i takie codzienne materiały mogą nieźle zaskoczyć. Na stanowisku spotkacie niezwykłe materiały oraz takie całkiem zwykłe, które wykorzystywane są w przemyśle, medycynie i u każdego z nas w domu. Przedstawimy, jakie zagadnienia z fizyki i chemii kryją się wewnątrz materiałów. Dodatkowo w duchu recyklingu materiałów na stanowisku będzie można zbudować rakietę z odpadków i spróbować ją wystrzelić.
25 KWIETNIA
We wtorek 25 kwietnia zapraszamy w godz. 10.00–16.00 do udziału w „ŚFN on Tour. Rawa edition!” na terenie katowickiego kampusu Uniwersytetu Śląskiego.
W programie m. in.: rozmowy o Zielonej Strefie Nauki w ramach Przystanku Nauka, pokazy naukowe, wspólne sprzątanie Rawy w ramach godzin dla Ziemi, malowanie ulicy Moniuszki w symbole związane z Rawą przez mieszkańców i studentów, joga i medytacja w zielonej przestrzeni, a także planszówki i wiele innych atrakcji.
Program wydarzenia
– 10:00–16:00: pokazy naukowe
– 10:00-16:00: strefa chillout
– 10:00-16:00: planszówki
– 10:00-11:30: UE, Jak sprawić by zielona transformacja nie “pozostawiała nikogo w tyle”?
– 11:00-14:00: sprzątanie Rawy
– 12:00-14:30: Przystanek Nauka
– 13:00-14:00: złap oddech (ćwiczenia oddechowe nad Rawą)
– 12:00-13:00: Nauka Nordic Walking z AWF Katowice
– 11:00-14:00: Warsztaty uliczne: „W DRODZE”
Festiwalowa strefa chilloutu będzie doskonałą okazją do spotkania z przyjaciółmi i skorzystania z uroków natury!
W trakcie wydarzenia „ŚFN on Tour. Rawa edition!” zapraszamy do spotkania z nauką na stanowiskach pokazowych:
„Co kryje się w morskich głębinach?” (Koło Naukowe Zoologów „Faunatycy” – Sylwia Chrostowska, Aleksandra Poźniak, Kaja Ball)
Jak wygląda prawdziwa syrena? Jakie ryby zamieszkują nasz Bałtyk? Na te i wiele innych pytań będzie można znaleźć odpowiedzi przy stoisku. Będzie można obejrzeć część z omawianych okazów w formie preparatów, a także wziąć udział w quizie o morskich stworzeniach, aby sprawdzić wiedzę z tego zakresu.
„Eksperymentuj z nami!” (Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ – Anna Szczygielska-Łaciak, Marcin Łaciak)
Zapraszamy do wspólnego eksperymentowania na stanowisku, gdzie będziecie mogli zobaczyć, jak zamienić światło i wiatr na energię elektryczną. Sami będziecie mogli spróbować, ile należy wykonać pracy, aby uzyskać taki sam efekt, jaki otrzymujemy od przyrody za darmo. Nie zabraknie również elektryzujących doświadczeń, które będziecie mogli sami wykonać i być może wypróbować na sobie.
„Mikro-kosmos kropli wody” (Koło Naukowe „Planeta” – Julia Grabowska, Szymon Błachowiak)
Czy zdajesz sobie sprawę, ile życia znajduje się w jednej kropli wody? Zapraszamy Cię w niezwykłą podróż w głąb mikrokosmosu rożnych środowisk wodnych. Na naszym stanowisku odkryjesz pod mikroskopem to, co niewidoczne gołym okiem w wodzie. Sprawdzimy razem z Tobą, jakie mikroorganizmy zamieszkują jezioro, a jakie wodę z kałuży i innych zbiorników wodnych. Zapraszamy na stanowisko, gwarantujemy mnóstwo ciekawostek i świetną zabawę w mikrokosmosie wody!
„Przesączanie wody przez różne rodzaje podłoży” (Śląskie Centrum Wody – Marcin Lipowczan, Anna Piekarska-Stachowiak)
Uczestnik będzie mógł empirycznie sprawdzić, w jaki sposób woda przesącza się przez dany typ podłoża. Mamy do dyspozycji ich 3 różne rodzaje. Będzie można zaobserwować m.in. szybkość przesączania. Każdy będzie mógł wlać określoną ilość wody i zaobserwować/zmierzyć ową szybkość.
„Przewaga dachów «organicznych/naturalnych» nad klasycznymi” (Śląskie Centrum Wody – Marcin Lipowczan, Anna Piekarska-Stachowiak)
Uczestnik będzie mógł zobaczyć, jak deszczówka zachowuje się po tym, jak zostaje odprowadzona przez system rynnowy na podłoże oraz jak taka sama ilość deszczówki zachowuje się, gdy zbudujemy dach organiczny, czyli posadzimy na nim łąkę. Zaznajomi się z prostym sposobem na retencję wody deszczowej. Takie podejście jest szczególnie cenne w dużych miastach, gdzie jest stosunkowo dużo powierzchni utwardzonych i mało zieleni.
„Spotkaj się z inżynierią materiałową!” (Instytut Inżynierii Materiałowej Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ – Edyta Matyja, Bartosz Terlecki)
Metal, ceramika czy plastik to materiały, o których każdy z nas słyszał i spotyka każdego dnia. Jednak i takie codzienne materiały mogą nieźle zaskoczyć. Na stanowisku spotkacie niezwykłe materiały oraz takie całkiem zwykłe, które wykorzystywane są w przemyśle, medycynie i u każdego z nas w domu. Przedstawimy, jakie zagadnienia z fizyki i chemii kryją się wewnątrz materiałów. Dodatkowo w duchu recyklingu materiałów na stanowisku będzie można zbudować rakietę z odpadków i spróbować ją wystrzelić.
Zapraszamy na ciekawe rozmowy na temat Rawy i przestrzeni uniwersyteckich, które odbędą się w ramach Przystanku Nauka. Przystanek Nauka to cykl rozmów prowadzony przez ekspertów z różnych dziedzin nauki, którego celem jest propagowanie wiedzy i ciekawostek naukowych. W rozmowie o Rawie będziemy omawiać różne aspekty związane z rzeką, w tym jej znaczenie dla miasta, ekologię oraz możliwości stworzenia Zielonej Strefy Nauki w jej dolinie.
Ramowy program Przystanku Nauka
rozmowy na deptaku (środkowa część ul. Bankowej, przed Wydziałem Nauk Społecznych i rektoratem UŚ), prowadzenie: Ryszard Knapek
– godz. 12.00–12.30: rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. Ryszard Koziołek i prof. Tomasz Nawrocki – UNIWERSYTET
Uniwersytet jako przestrzeń publiczna nie tylko dla ludzi, którzy są jej bezpośrednimi użytkownikami.
– godz. 12.30–13.00: dr hab. Krzysztof Bierwiaczonek, prof. UŚ i pełnomocniczka rektora UŚ ds. Zielonej Strefy Nauki Aneta Moczkowska – LUDZIE
Dolina Rawy jako przestrzeń publiczna i jej społeczne znaczenie dla społeczności miejskiej i akademickiej.
– godz. 13.00–13.30: dr hab. Damian Absalon, prof. UŚ i dr hab. Andrzej Woźnica, prof. UŚ – RZEKA
Rola rzeki w centrum miast na przykładzie rzeki Rawy oraz planowane zmiany w jej obrębie (Zielona Strefa Nauki).
– godz. 13.30–14.00: dr hab. Mirosław Nakonieczny, prof. UŚ i dr inż. Arkadiusz Halama, UE – PRZYRODA
Rozmowa na temat obecnego stanu środowiskowego Rawy, wartości zieleni w mieście, a także o wpływie urbanizacji na środowisko naturalne.
Będzie nam niezmiernie miło, jeśli dołączysz do nas i wzbogacisz dyskusję swoimi spostrzeżeniami oraz pytaniami!
Inne atrakcje w ramach „ŚFN on Tour. Rawa edition!”:
10.00–16.00
Warsztaty uliczne: "W DRODZE"
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wydeptaj swoją ścieżkę/ podaruj komuś słońce/ wybierz kierunek i zaakcentuj swoje wartości z przedstawicielami Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji w Cieszynie UŚ.
10.00–11.30
Warsztaty: „Jak sprawić by zielona transformacja nie “pozostawiała nikogo w tyle”?” Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
W trakcie prezentacji spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, na ile zasada leave no one behind powinna być/jest wspierana na rzecz społeczności wykluczonych w kontekście zielonej transformacji. W prezentacji zostaną zaprezentowane założenia projektu BOLSTER (Bridging Organizations and marginalized communities for Local Sustainability Transitions in EuRope), którego głównym założeniem jest włączenie się w działania ukierunkowane na zapewnienie sprawiedliwej transformacji, realizowane w krajach członkowskich Unii Europejskiej oraz ich regionach. W trakcie spotkania przeprowadzone zostaną warsztaty z uczestnikami, mające na celu przybliżenie tematu sprawiedliwej transformacji oraz zmarginalizowanych grup społecznych.
12.00–13.00
Nauka Nordic Walking
Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach
Nordic Walking to popularna forma aktywności fizycznej, która łączy w sobie elementy chodu i biegania z użyciem specjalnych kijków. Podczas zajęć z uczestnicy będą mogli nauczyć się prawidłowej techniki chodzenia z kijkami oraz wykorzystać je w treningu, co pozwoli na zwiększenie intensywności i skuteczności ćwiczeń. Zajęcia poprowadzi Trener Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking, wykładowca AWF Katowice dr Ryszard Grzywocz
6. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE i Expo Festiwali Nauki dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.

