Jesteś tutaj

Laureaci Nagrody POP Science 2022

Wręczenie nagród laureatom Nagrody POP Science odbyło się 4 grudnia o godz. 16.00 na scenie EXPO, mieszczącej się w strefie EXPO festiwali nauki. Ceremonię poprowadził dziennikarz Damian Majer, a nagrody wręczał dyrektor generalny Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE prof. dr hab. Ryszard Koziołek.

Warto podkreślić, że konkurs ma charakter otwarty. Każdy mógł zgłosić propozycję nominacji do Nagrody POP Science. Następnie jury, w którym zasiadają również laureaci i laureatki poprzednich dwóch edycji Nagrody, przyznawało punkty najlepszym propozycjom. Pozwoliło to wyłonić po trzy nominacje w każdej z kategorii. Ostatnim etapem konkursu było finalne głosowanie jury oraz głosowanie internautów za pośrednictwem strony Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE z zachowaniem proporcji 50% głosów internautów i 50% głosów jury. Łącznie oddano 2373 głosy. Dziękujemy jury i wszystkim głosującym!

W kategorii wideoblog laureatem Nagrody POP Science Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE 2022 został Dawid Łasiński, twórca kanału Pan Belfer. Dyplomowany nauczyciel chemii w Zespole Szkół im gen. Dezyderego Chłapowskiego w Bolechowie. W lutym 2017 roku stworzył postać Pana Belfra – nauczyciela z Internetów. Zwycięzca konkursu Twórca Roku w kategorii edukacja i laureat głównej nagrody Twórca Roku 2021. Wpisany na Listę 100 osób, które w latach 2019 i 2020 w wybitny sposób przyczyniły się do rozwoju umiejętności cyfrowych w Polsce. Laureat nagrody Digital Shaper 2020 – lider cyfryzacji i nowych technologii w Polsce, finalista konkursu Nauczyciel Roku 2019.

Pan Belfer

W kategorii strona lub blog laureatem Nagrody POP Science Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE 2022 zostali twórcy „Nauki o klimacie”, a nagrodę odebrała członkini zespołu redakcyjnego dr Aleksandra Kardaś. Strona „Nauka o klimacie” jest serwisem popularnonaukowym rozpowszechniającym wiedzę na temat klimatu, jego zmiany, jej konsekwencji i możliwości radzenia sobie z tym problemem. Redakcja prowadzi też profile na Facebooku i na Instagramie, uczestniczy w licznych wydarzeniach (wykłady, webinaria, festiwale nauki) i występuje w mediach masowych.

Nauka o klimacie

W kategorii podcast lub audycja radiowa laureatką Nagrody POP Science Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE 2022 została Katarzyna Głuch-Juszkiewicz, dziennikarka Polskiego Radia Katowice za audycję i podcast „Nauka Każdego Dnia”. Jest ona od 2000 roku autorką radiowych programów popularnonaukowych. W programie „Nauka Każdego Dnia” prezentuje dokonania naukowców i wyjaśnia w przystępny sposób zawiłości różnych dziedzin nauki. Podcasty pod tym samym tytułem zabierają słuchaczy do laboratoriów, pracowni lub muzeów. Rozmówcy uczą, nie pouczają oraz razem z autorką udowadniają, że świat jest ciekawy.

Nauka każdego dnia

W kategorii myśl globalnie, działaj lokalnie – środowisko akademickie laureatem Nagrody POP Science Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE 2022 został dr hab. n. med. Krzysztof Nowosielski, prof. Śląskiego Uniwersytetu Medycznego z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Profesor Nowosielski jest współzałożycielem i organizatorem cyklicznych live’ów na Facebooku z cyklu „Okiem Ginekologa i Położnej”. Uczestnikiem i prelegentem spotkań edukacyjnych i profilaktycznych organizowanych przez edukatorkę ginekologiczną Agnieszkę Szuścik, Stowarzyszenia Amazonki, Fundację Oko w Oko z Rakiem oraz warsztatów Stowarzyszenia Niebieski Motyl. To autor popularnonaukowych rozdziałów dotyczących zdrowia seksualnego po diagnozie nowotworu w książce „Rakiety – Pięknem w raka” oraz uczestnik licznych audycji radiowych i telewizyjnych. Obecnie realizuje program tworzenia aplikacji dla młodzieży i nauczycieli do prowadzenia zajęć w ramach przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie oraz aplikacji dotyczącej zdrowia reprodukcyjnego dla osób dorosłych w ramach grantu Ministerstwa Edukacji i Nauki.

prof. Krzysztof Nowosielski

W kategorii myśl globalnie, działaj lokalnie – mieszkańcy województwa śląskiego Nagrodę POP Science Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE 2022 otrzymał Michał Szydłowski, który sam o sobie pisze, że z wykształcenia jest fizykiem, a z zawodu… szalonym naukowcem. Ukończył Politechnikę Śląską. Od 12 lat odwiedza szkoły, uczelnie, uniwersytety dziecięce, przedszkola, instytucje i firmy. Przeprowadził tysiące warsztatów, wykładów, pokazów i widowisk naukowych (dokładnie 3 994 do października 2022). Jego eksperymenty zachlapały sceny teatralne, hale sportowo-widowiskowe, aule, klasy, sale gimnastyczne, kina, domy kultury, boiska szkolne, parki, biblioteki, remizy, elektrownie, a także Filharmonię Zielonogórską, Stadion Narodowy w Warszawie i… kościół w Katowicach. Występował w licznych programach telewizyjnych na antenie TVP2, TVP Katowice, TVN, a dla stacji TV Fokus nagrał 22-odcinkowy program „Pod lupą”. W 2010 roku założył firmę edukacyjną, która stała się znana jako Laboratorium Pana Korka.

Michał Szydłowski

Laureatki i laureaci otrzymali statuetki, które zostały zaprojektowane i wykonane przez dr hab. Katarzynę Pykę, prof. UŚ z cieszyńskiego Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego.

Polski
Główna grafika: 
Grafika promująca POP Science 2021 z ikoną mózgu
Tło nagłówka: 
Edycja: 

Nazwa użytkownika