Jesteś tutaj

„Matka Boska Szopienicka” – spektakl o Jolancie Wadowskiej-Król

Podczas 6. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE będzie okazja zobaczyć spektakl przedstawiający historię życia Jolanty Wadowskiej-Król, lekarki, która w 1974 zdiagnozowała u katowickich dzieci chorobę – ołowicę.

U swoich małych pacjentów Jolanta Wadowska-Król zauważyła szereg objawów i dolegliwości mogących sugerować zatrucie metalami ciężkimi, co zgłosiła Wojewódzkiemu Konsultantowi Medycznemu. Przy częściowym wsparciu dyrekcji Huty Metali Nieżelaznych rozpoczęła badania narażenia na ołów u dzieci z Szopienic, Burowca oraz Dąbrówki Małej. Przebadano ponad 4,5 tysiąca przypadków. Już po otrzymaniu wstępnych wyników okazało się, że skala problemu zatrucia ołowiem na tym obszarze jest ogromna, a wyniki badań są wręcz przerażające.

Matka Boska Szopienicka to określenie, które stworzyli ludzie uznający ołowianą epidemię za bezpodstawny wymysł. Kadra zarządzająca hutą była przeciwna działaniom Jolanty Wadowskiej-Król, stąd, żeby ją ośmieszyć, nadano jej ten prześmiewczy pseudonim. Do dzisiaj w dzielnicach, za które odpowiedzialna była Jolanta Wadowska-Król jest ciepło wspominana.

Spektakl taneczny „Matka Boska Szopienicka” został wyreżyserowany przez Agnieszkę Cygan – wnuczkę głównej bohaterki spektaklu, która podjęła próbę stworzenia spektaklu pełnego emocji. Przedstawienie wykorzystuje techniki tańca współczesnego, jazzu i hip-hopu.

Spektakl odbędzie się w poniedziałek 5 grudnia o godz. 12.30 na scenie „Nauka. To lubię”.

Rejestracja obowiązkowa. Liczba miejsc ograniczona.

Szczegóły: https://www.slaskifestiwalnauki.pl/matka-boska-szopienicka-spektakl-o-jolancie-wadowskiej-krol.

 

 

Polski
Główna grafika: 
zdjęcie Jolanty Wadowskiej-Król
Tło nagłówka: 
Edycja: 

Nazwa użytkownika