Tworzymy święto nauki, wierząc, że żadne bariery architektoniczne, komunikacyjne, mentalne czy finansowe nie powinny sprawiać, że osoby z niepełnosprawnościami nie mogą mieć dostępu do edukacji i efektów badań naukowych!
Oto udogodnienia, o które zadbaliśmy na Śląskim Festiwalu Nauki KATOWICE:
● Tłumaczenie na język migowy
Będzie pracować dla Was aż 7 tłumaczy języka migowego. Obecni będą na scenie głównej i na warsztatach, jeśli przy rejestracji zgłoszono takie zapotrzebowanie. Tłumaczy języka migowego spotkasz zaraz po wejściu na festiwal od strony Spodka – w punkcie dostępności.
● Technologie wspomagające słyszenie
Osoby słabosłyszące w punktach rejestracyjnych i informacyjnych, na wykładach i warsztatach będą mogli skorzystać z pętli indukcyjnej.
● Przestrzeń dostępna dla osób z niepełnosprawnością ruchową
Wydarzenie organizowane jest w budynku, w którym nie ma różnic poziomów, a na wyższe kondygnacje można dojechać windą, tam gdzie będzie taka potrzeba, zbudujemy podjazdy na sceny. Zaplanowaliśmy też przestrzeń wypoczynkową i dostęp alternatywny do przestrzeni, które mogą być nieosiągalne dla osób jeżdżących na wózku.
● Przestrzeń przyjazna osobom ze spektrum autyzmu
Na terenie festiwalu znajdą się przestrzenie przyjazne dla osób z nadwrażliwością sensoryczną. W strefie dostępności w komfortowych warunkach będzie można odpocząć i porozmawiać z ekspertami od neurorożnorodności, pedagogami i psychologiami. W jednej z sal konferencyjnych stworzymy pokój, w którym można się odizolować od ludzi, bodźców oraz wyciszyć.
● Dostępność dla obcokrajowców
Punkt dostępności prowadzić będzie obsługę w językach ukraińskim i rosyjskim, pomagając wybrać aktywności dla osób nieznających dobrze języka polskiego. Część aktywności dostępna jest również w języku angielskim.
● Asysta dla osób z niepełnosprawnościami
Część pracujących na festiwalu wolontariuszy została przeszkolona z asysty osobom z niepełnosprawnościami. Będzie można ich spotkać w punkcie dostępności i pomogą rozwiązać każdy niestandardowy problem.
● Strefa dostępności
Wierzymy, że dostępność zaczyna się od świadomości. Stworzyliśmy więc strefę, w której będzie można poznać świat z perspektywy osób z niepełnosprawnościami i zobaczyć, jak nauka sprawia, że ich życie staje się prostsze!

