Jesteś tutaj

Nauka w radiu – Scena 357 na 6. ŚFN

W świecie pełnym dezinformacji i chaosu informacyjnego ważne jest, by głos nauki był wyraźny i głośny. A gdzie, jeśli nie w radiu, głos jest rzeczą najważniejszą? Po raz kolejny partnerem medialnym Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE jest Radio 357, które podczas tegorocznej edycji będzie miało swoją scenę w przestrzeni ŚFN.

Zanim namnożyły się popularnonaukowe vlogi i kanały na YouTube, a nawet przed erą programów telewizyjnych, to radio docierało do odbiorców z wszelkimi informacjami. I choć wydaje się, że wizja ma więcej zalet od fonii, gdy chodzi np. o prezentację doświadczeń czy ukazywanie świata przyrody, to jednak sam głos i dźwięk, jeśli odpowiednio się nimi zarządza, potrafią działać na wyobraźnię silniej niż obraz.

Z Radiem 357, które jest partnerem medialnym Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE, są również związani ambasadorzy ŚFN – Jarosław Juszkiewcz, dr Tomasz Rożek oraz prof. Katarzyna Kłosińska, których regularnie można usłyszeć w rozgłośni.

Na Scenie 357, obok wspomnianych wyżej osób, wystąpią liczni znamienici naukowcy i dziennikarze. Będzie również można wziąć udział w warsztatach radiowych, posłuchać wywiadów oraz spotkać gości ŚFN.

ZOBACZ PEŁNY HARMONOGRAM
SCENY RADIO 357

Jedno z wystąpień poprowadzi prof. Katarzyna Kłosińska – popularyzatorka języka polskiego i przewodnicząca Rady Języka Polskiego od 2019 roku. Przez wiele lat prowadziła cotygodniowe audycje w Polskim Radiu Bis, a później w Programie III Polskiego Radia odpowiadała za audycje „Skąd się biorą słowa” oraz „Co w mowie piszczy?”.

W spotkaniu na Scenie 357 weźmie również udział Tomasz Stawiszyński – filozof, publicysta i eseista. Od wielu lat związany był z Radiem TOK FM, gdzie prowadził m.in. „Godzinę filozofów” oraz „Kwadrans dla filozofa”.

Uczestnicy festiwalu będą mieli okazję posłuchać debaty o kobietach w dyplomacji, którą poprowadzi dr Renata Jankowska, prof. UŚ – koordynatorka Akademii Dyplomacji w Uniwersytecie Otwartym w UŚ w Katowicach.

Drugi raz w historii festiwalu, z terenu ŚFN w niedzielę 4 grudnia nadawana będzie plenerowa audycja „Patronautyka” Radia 357, którą poprowadzi Marcin Cichoński.

Logotyp Radia 357

Ponadto na Scenie 357 będzie można wziąć udział w warsztatach radiowych, które poprowadzą doświadczeni dziennikarze. Warsztaty, poza przybliżaniem teoretycznych podstaw pracy przed mikrofonem, przede wszystkim obejmą praktyczne ćwiczenia.

Radio 357 zostało założone w 2020 roku. Jego pomysłodawcami i założycielami są dziennikarze przez lata związani z Programem Trzecim Polskiego Radia. Rozgłośnia nie emituje reklam i od początku utrzymuje się z dobrowolnych wpłat patronów (słuchaczy oraz firm) – za pośrednictwem platformy Patronite.pl.

Sprawdź szczegółowy program scen i aktywności w programie 6. ŚFN KATOWICE.


6. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE i Expo festiwali nauki dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.

Polski
Główna grafika: 
logo Radia 357
Tło nagłówka: 
Edycja: 

Nazwa użytkownika