Jesteś tutaj

(Nie)ziemskie wulkany w badaniach dr. Sama Poppego na 6. ŚFN KATOWICE

Fascynuje go strukturalna deformacja wulkanów. Jego badania mają na celu zrozumienie, w jaki sposób magma porusza się pod powierzchnią Ziemi oraz w skorupach ziemskich ciał planetarnych (zwłaszcza Księżyca i Marsa) i deformuje skały, a ostatecznie powierzchnię planety. Dr Sam Poppe – geolog planetarny i wulkanolog – to kolejny gość szóstej odsłony Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE.

Pracował nad aktywnymi wulkanami w Wielkim Rowie Wschodnim i na Komorach oraz nad starszymi nieaktywnymi systemami wulkanicznymi w Norwegii i Sudetach w Polsce. Wykorzystuje obserwacje w terenie (na Ziemi) oraz zdalne obserwacje z aktywnych lub nieaktywnych wulkanów w Układzie Słonecznym, modelowanie laboratoryjne z fotogrametrią i rentgenowską tomografią komputerową oraz sporadycznie geochemiczną analizę skał. Jako project leader w Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk w ostatnim czasie rozpoczął również opracowywanie nowych modeli numerycznych deformacji wulkanów. 

Oddany, wielokrotnie nagradzany popularyzator nauki. Często pomaga dziennikarzom w relacjonowaniu najnowszych erupcji wulkanu.

Z dr. Samem Poppem spotkamy się podczas szóstej edycji Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE, która odbędzie się w dniach od 3 do 5 grudnia.


Polski
Główna grafika: 
Tło nagłówka: 
Edycja: 

Nazwa użytkownika