Kiedy w 2016 roku organizowaliśmy pierwszą edycję Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice, nawet najwięksi optymiści w naszym gronie nie przypuszczali, w jak szybkim tempie festiwal rozrośnie się i osiągnie europejski poziom organizacji. ŚFN to jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w kraju i Europie – siedem dotychczasowych edycji zobaczyło ponad 600 tysięcy osób!

Co roku na program Festiwalu składają się setki różnorodnych aktywności o charakterze popularyzującym naukę i sztukę: wykłady, warsztaty, stanowiska pokazowe, wystawy, koncerty, spotkania z gośćmi specjalnymi i inne inicjatywy.

Naszym festiwalowym domem jest Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach – to właśnie tam przeprowadziliśmy pierwsze cztery odsłony ŚFN. Niestety niepewność wynikająca z pandemicznej rzeczywistości wpłynęła na zmianę lokalizacji piątej edycji ŚFN – w 2021 roku opuściliśmy gmach MCK i przygotowaliśmy Festiwal w zupełnie nowej formule, aranżując Miasto Nauki nad rzeką Rawą, do którego zaprosiliśmy festiwalową publiczność w niedzielę 11 października.

W ramach szóstej edycji Festiwalu wróciliśmy do Międzynarodowego Centrum Kongresowego, gdzie odbył się 7. ŚFN i gdzie również zorganizujemy ósmą odsłonę Festiwalu, która odbędzie się w dniach 7–9 grudnia. Tegoroczny ŚFN będzie jednocześnie zwieńczeniem całego roku obchodów przyznania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024.

Od początku zależało nam, aby z roku na roku ŚFN stawał się wydarzeniem o coraz bardziej międzynarodowym charakterze, dlatego też do udziału w Festiwalu zapraszamy naukowców i popularyzatorów nauki z zagranicy, a także odwiedzamy zagraniczne festiwale nauki i nawiązujemy z nimi współpracę.

Śląski Festiwal Nauki jest członkiem sieci European Science Engagement Association (EUSEA), w ramach której jest promowany. ŚFN został wyróżniony „Złotą różą”, czyli pierwszą nagrodą dla najlepszej akcji marketingowej wśród wydarzeń popularnonaukowych podczas konferencji EUPRIO (European Association of Communication Professionals in Higher Education), triumfował w kategorii zespół w prestiżowym konkursie Popularyzator Nauki 2020 organizowanym przez serwis „Nauka w Polsce” PAP oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki, a także został laureatem nagrody SuperMarka – Śląskie przyznawanej przez Regionalną Izbę Przemysłowo-Handlową w Gliwicach.

8. Śląski Festiwal Nauki Katowice organizują: Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider i pomysłodawca przedsięwzięcia), Miasto Katowice (miasto gospodarz wydarzenia), Województwo Śląskie i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (współgospodarze), a także Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Politechnika Częstochowska, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach oraz Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie.

StrefaWWW