mgr Jan Dybała, mgr Piotr Ceglarek
Jan Dybała wraz z Piotrem Ceglarkiem są twórcami autorskiego narzędzia o nazwie Tonarium - unikalnego na skalę światową, instrumentu muzycznego, zbudowanego z analogowych i cyfrowych komponentów dźwiękowych, który daje nieograniczone możliwości tworzenia nowych brzmień w czasie rzeczywistym.
dr Aleksandra Budzisz
Badania nad obrazem ciała u osób doświadczających bólu, mają ogromne znaczenie zarówno z perspektywy naukowej, jak i społecznej. Ból, szczególnie przewlekły, wpływa nie tylko na codzienne funkcjonowanie, ale także na sposób, w jaki postrzegamy własne ciało. Dla wielu osób doświadczających bólu, obraz ciała ulega zniekształceniu - zmienia się odczuwany kształt bolesnej partii ciała, zmniejsza się poczucie kontroli i czucia w bolesnym obszarze, a także większą uwagę skupiają na bolesnej części ciała.
dr hab. Aleksandra Filip-Stachnik
Tematyka badawcza dr Aleksandry Filip-Stachnik obejmuje nowatorskie aspekty wpływu suplementacji kofeiną w różnych formach (m.in. w postaci kapsułek i gumy do żucia) na sprawność fizyczną oraz związaną z nią częstością występowania skutków ubocznych. Jej praca naukowa obejmuje rozwiązania metodologiczne, które wedle wiedzy autorki są pierwszymi tego typu na świecie. Dotyczą one ujednolicenia sposobu klasyfikacji uczestników badań pod względem zwyczajowego dziennego spożycia kofeiny oraz metod jej kwantyfikacji.
dr Iwona Doroniewicz
Wspólnie z naukowcami Inżynierii Biomedycznej zaproponowano algorytmy, dzięki którym możliwa jest całkowicie nieinwazyjna obserwacja i zapis cech ruchu. Efektem prac jest klasyfikacja wzorców ruchu niemowląt wsparta komputerową analizą wideo. Rozpatrywano takie pojęcia jak" asymetria wzorców postawy i ruchu", "pozycyjne preferencje", dokonano przeglądu literatury tematu i naptokano na trudności w zakresie taksonomii i nomenklatury w obrębie omawianego zagadnienia.
dr Wacław Adamczyk
Sumowanie przestrzenne bólu można zaobserwować w życiu codziennym. Chociaż występują różnice indywidualne, zwykle chwytamy gorący obiekt jak najmniejszą powierzchnią dłoni, aby zmniejszyć bolesne odczucia. Pierwsze doniesienia o tym efekcie w warunkach laboratoryjnych pojawiły się w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Efekt ten objawia się obniżeniem progu bólu przy większej stymulowanej powierzchni ciała. Próg bólu przy użyciu termody o większej powierzchni powinien być niższy niż przy mniejszej.
dr hab. inż. Jakub Nalepa, prof. PŚ
Jakub Nalepa podejmuje zarówno fundamentalne kwestie dotyczące projektowania algorytmów sztucznej inteligencji, jak i problemy związane z ich praktycznym wykorzystaniem. J. Nalepa mierzy się z problemami dotąd nierozwiązanymi oraz efektywnie łączy świat nauki i przemysłu. Takie podejście może pozwolić na szybsze wdrożenie najnowszych osiągnięć naukowych w zastosowaniach społecznie istotnych – takich jak obrazowanie medyczne, satelitarna obserwacja Ziemi, czy redukcja emisji spalin poprzez optymalizację transportu w miastach – które mogą wpłynąć na nasze życie teraz i przyszłości.
dr hab. inż. Marcin Basiaga, prof. PŚ
Marcin Basiaga prowadzi badania nad modyfikacją powierzchni implantów oraz narzędzi chirurgicznych pod kątem poprawy ich własności użytkowych.
prof. dr hab. inż. Dorota Burchart
Prof. Dorota Burchart prowadzi badania związane z rozwojem zrównoważonego transportu, paliw alternatywnych w cyklu życia pojazdu oraz modeli oceny śladów środowiskowych w systemach logistyczno-transportowych.
prof. dr hab. inż. Sławomir Boncel
Sławomir Boncel pracuje nad syntezą i wykorzystaniem nanowęgli – nanorurek, grafenu i kropek kwantowych – w tekstronice i teranostyce medycznej, wymianie i magazynowaniu ciepła oraz supersmarowności.
prof. dr hab. Rafał Jakub Wiglusz
Prof. Rafał J. Wiglusz jest specjalistą w dziedzinie nanobiotechnologii - zajmuje się projektowaniem i otrzymywaniem nowym nanomateriałów o sprecyzowanych właściwościach biomedycznych dla medycyny translacyjnej i spersonalizowanej.