Kod
26

Carbosfera

Pokażemy węgiel jako element przemysłowego dziedzictwa. Carbosfera przeniesie uczestników Festiwalu głęboko pod ziemię w dwójnasób – dzięki wirtualnej rzeczywistości i… klockom Lego. Wiertnica, spągoładowarka, kombajn chodnikowy oraz wielce widowiskowy kombajn ścianowy wspomagany sekcjami obudowy zmechanizowanej są: wykonane w 100% z klocków, w pełni ruchome, zdalnie sterowane za pomocą tabletów. Nie tylko zobaczycie ten majstersztyk, ale będziecie mogli kierować nimi dzięki aplikacji. Carbosfera to też wirtualna wizyta kilkaset metrów pod ziemią.

Spotkanie autorskie oraz warsztaty z Polą i Ewą Stępniewicz – autorkami książki „Kto mieszka za meblami?”

„Wszystkie dzieci wiedzą, że za meblami mieszkają różne stwory” – to pierwsze zdanie książki napisanej i zilustrowanej (z małą pomocą dorosłych) przez kilkuletnią Polę Stępniewicz. Publikacja jest nie tylko ciekawostką, polecają ją psychologowie: „Logika i racjonalne myślenie nie są skuteczną bronią w walce z wyobraźnią”. Bohater „Kto mieszka za meblami” poradził sobie z lękami tak jak Pola, jej autorka – oswoił i ośmieszył potwory. Warto spróbować tej metody i zamiast przerażenia wywoływać uśmiech”. Podczas wydarzenia odbędą się warsztaty plastyczne.

Klocki Lego z historiami – czytanie i budowanie, wyobraźni pobudzanie

Klocki Lego i opowieści z książek i książeczek staną się pretekstem do tego, by pomyśleć o różnicach, tolerancji i wyrozumiałości. W trakcie wspólnych gier i zabaw, a także w czasie wspólnego budowania z klocków Lego okazać się może, że mądrość najmłodszego pokolenia polega na tym, że nie szukają różnic pomiędzy ludźmi (oraz innymi stworzeniami), a skupiają się na tym, co nas łączy. Zadanie „Ciekawość to pierwszy stopień do... piękna” realizowane jest przez Fundację W to mi graj i współfinansowane z budżetu miasta Katowice.

Dziecięca Przestrzeń Wyobraźni

Pałac Młodzieży w Katowicach zaprasza do Dziecięcej Przestrzeni Wyobraźni na aktywności, takie jak: mindfulness, planszomania, plenerowa wypożyczalnia książek. Co tu znajdziecie? Tworzenie zakładek do książki z wykorzystaniem różnych technik papieroplastycznych m.in. origami; elementy terapii ręki; ćwiczenia i zabawy z motoryki małej, dużej i grafomotoryki; regionalizm dla dzieci, w ramach którego pokulocie felga, pogrocie w cymbergaja i w spolone…; zajęcia z sensoplastyki; aktywności mindfulness; planszomanię; czytanie na dywanie oraz kreatywne zabawy ruchowe.