Jesteś tutaj

Parkingi dla pracowników, studentów i doktorantów Uniwersytetu Śląskiego – tymczasowe zmiany w związku z ŚFN

W sobotę 2 października rozpoczniemy budowę miasta nauki nad Rawą, czyli plenerowej infrastruktury 5. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE, którego liderem i organizatorem jest Uniwersytet Śląski.

Tegoroczna edycja święta nauki jest wyjątkowa – Festiwal odbędzie się wzdłuż bulwarów Rawy, obejmuje obszar od Rynku w Katowicach do końca ul. prof. Waleriana Pańki wraz z terenami kampusu katowickiego UŚ, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej. Zachęcamy do zapoznania się z mapą przestrzeni Festiwalu.

Tegoroczna formuła stanowi dla Uczelni duże wyzwanie organizacyjne. Zaaranżowanie i dostosowanie tak rozległego terenu w znacznym stopniu wpłynie na organizację ruchu w pobliżu i na terenie naszego kampusu wraz z wyłączeniem z użytku części miejsc parkingowych.

Zdajemy sobie sprawę, że tymczasowe wyłączenie z użytku części miejsc parkingowych może być dla pracowników, doktorantów i studentów uciążliwe. Prosimy Państwa o wyrozumiałość i wiarę w to, że tymczasowe zmiany na kampusie będą sprzyjały dalszym planom w zakresie rozwoju infrastruktury Uczelni (m.in. utworzenia strefy nauki w Katowicach). Na czas Festiwalu podjęliśmy starania o wprowadzenie zastępczych rozwiązań i umożliwienie naszym pracownikom korzystania z parkingów miejskich.

Częściowe wyłączenie miejsc parkingowych w obrębie kampusu głównego UŚ będzie realizowane etapami od 2 do 13 października 2021 r. Wyłączanie będzie obowiązywać od godz. 6:00 wyznaczonego dnia chyba, że w poniższym harmonogramie pojawi się inna godzina, wg harmonogramu:

● 2 października (sobota) – wyłączona zostanie część parkingu przy CINIBIE (część parkingu bliżej budynku, po prawej stronie, patrząc na południe, tj. w stronę Rawy). Miejsca parkingowe w tym miejscu będą na powrót dostępne najpóźniej 13 października (środa) o godzinie 15:00

● 4 października (poniedziałek) – wyłączony zostanie parking przy Wydziale Nauk Przyrodniczych przy ul. Bankowej 9. Miejsca parkingowe w tym miejscu będą na powrót dostępne najpóźniej 12 października (wtorek) o godzinie 15:00

● 5 października (wtorek) wyłączona zostanie część parkingu za Rektoratem przy basenie (tzw. boisko); Miejsca parkingowe w tym miejscu będą na powrót dostępne najpóźniej 12 października (poniedziałek) o godzinie 15:00

● 7 października (czwartek) wyłączone zostaną miejsca parkingowe przy ul. prof. Waleriana Pańki. Miejsca parkingowe w tym miejscu będą na powrót dostępne najpóźniej 12 października (wtorek) o godzinie 12:00

● 8 października (piątek) wyłączona zostanie pozostała część parkingu przy CINIBIE (część bardziej oddalona od budynku, znajdująca się po lewej stronie, patrząc na południe, tj. w stronę Rawy). Miejsca parkingowe w tym miejscu będą na powrót dostępne najpóźniej 13 października (środa) o godzinie 15:00

● 8 października (piątek) wyłączony zostanie parking za Wydziałem Prawa i Administracji UŚ (od godz. 15:00); Miejsca parkingowe w tym miejscu będą na powrót dostępne najpóźniej 11 października (poniedziałek) o godzinie 15:00.

● 9 października (sobota) wyłączone zostaną miejsca parkingowe: przy ul. Moniuszki od skrzyżowania z ul. Bankową do ul. Szkolnej, a także przy ul. Bankowej od ul. Uniwersyteckiej do skrzyżowania z ul. Chełkowskiego 9 października (sobota),

● 9 października (sobota) w pierwszy dzień Festiwalu, wyłączone zostaną miejsca parkingowe na terenie wokół Rektoratu UŚ, między innymi: miejsca w bezpośrednim sąsiedztwie budynku przy ul. Bankowej 12 a, miejsca pomiędzy ul. Bankową 12a a ul. Uniwersytecką 4 oraz przy ul. Chełkowskiego na całej jej długości. Miejsca parkingowe w tym miejscu będą na powrót dostępne najpóźniej 11 października (poniedziałek) o godzinie 6:00.

● 9 października (sobota), zostaną również wyłączone parkingi przy Wydziale Nauk Społecznych UŚ (od strony wjazdu w kierunku CINIBY), parking podziemny Wydziału Prawa i Administracji UŚ oraz parking podziemny Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ. Parkingi zostaną przywrócone do użytkowania najpóźniej 11 października (poniedziałek) o godzinie 6:00

Podany harmonogram może podlegać nieznacznym zmianom, które będą wynikały z procesu budowy infrastruktury plenerowej. Z uwagi na skalę utrudnień podwykonawcy odpowiedzialni za przygotowanie terenu festiwalowego dołożą wszelkich starań, aby skrócić czas zajmowania przestrzeni.

Jednocześnie chcielibyśmy zwrócić uwagę na rangę wydarzenia, w którym tak chętnie biorą Państwo aktywny udział oraz dzięki któremu w stosunkowo krótkim czasie Uniwersytet Śląski zwiększył swoją międzynarodową widzialność, czego efektem będzie m.in. obecność Uczelni na EXPO 2020 w Dubaju, a także możliwość otrzymania wspólnie z Miastem Katowice tytułu Europejskiej Stolicy Nauki 2024.

Liczymy na to, że spotkamy się wspólnie 10 października na Festiwalu, aby po wyjątkowo długiej przerwie ponownie spędzić razem czas, zapoznać się z naszymi osiągnięciami badawczymi i dydaktycznymi oraz skorzystać z atrakcji kulturalnych. Ten dzień Festiwalu zakończy się koncertem Artura Andrusa na Scenie Doliny Rawy, ulokowanej przy CINIBA – będzie to niepowtarzalna okazja do pozytywnego rozpoczęcia roku akademickiego.

Na czas wyłączeń miejsc parkingowych zachęcamy Państwa do korzystania z parkingów udostępnianych przez Urząd Miasta Katowice między innymi na terenie Strefy Kultury (w pobliżu Międzynarodowego Centrum Kongresowego oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia). Jednocześnie proponujemy skorzystanie z bezpłatnego parkowania w ramach centr przesiadkowych w Katowicach (w dzielnicach Brynów, Ligota oraz Zawodzie).

Festiwal odbędzie się w dniach 9–15 października:

● 9 października odbędzie się Gala otwarcia (od godz. 18:30);

● 10 października (zasadniczy dzień atrakcji na żywo) – plenerowe Miasto Nauki w godz. 09:30–21:00

● 10–15 października program online w godz. 09:00–21:00

MAPA

Polski
Główna grafika: 
Tło nagłówka: 
Edycja: 

Nazwa użytkownika