Fizyk, profesor i kierownik Zakładu Fizykochemii Miękkiej Materii w Instytucie Chemii Fizycznej PAN w Warszawie, członek Rady Nadzorczej Scope Fluidics.
Ukończył fizykę teoretyczną na Uniwersytecie Warszawskim w 1986 roku, a profesorem tytularnym chemii został w 1998 (w wieku 35 lat). Pracował w USA (University of Washington), Niemczech (Max Planck Institute for Polymer Science) i Francji (École normale supérieure). Jest współautorem przeszło 300 publikacji cytowanych ponad 9 tys. razy (h=52; Google Scholar) oraz trzech podręczników z termodynamiki (w tym wydawnictwa Springer-Verlag, 2012). Opatentował 45 wynalazków, współzakładał trzy start-upy (w tym Scope Fluidics i Curiosity Diagnostics). Wypromował przeszło 30 doktorów i przyjął ponad 30 osób na staże podoktorskie. Ośmiu z jego uczniów jest już profesorami w Polsce, USA i Chinach.
Stworzył dwa konkursy naukowe: Złoty Medal Chemii i Dream Chemistry Award. Wygłaszał wykłady na Harvardzie, w Broad Institute of MIT and Harvard, Yale, Princeton, MIT, Oxfordzie, Cambridge, Ecole Normale, Instytutach Maxa Plancka, a także m.in. w Chinach, Japonii, Rosji, Korei Południowej, Kanadzie, Malezji i Włoszech. Współpracował z Unileverem, Samsungiem i Mitsui Chemicals. Przeprowadził reformę organizacji nauki w Instytucie Chemii Fizycznej PAN, którego był dyrektorem.
Prowadzi badania na styku termodynamiki, fizyki statystycznej, chemii materiałowej i biologii komórki. Odkrył zasadę rządzącą ruchem we wnętrzu żywych komórek i w płynach złożonych, uogólnił wzór Einsteina na współczynnik dyfuzji nanoobiektów w płynach złożonych (wspólnie z Karolem Makuchem i Tomaszem Kalwarczykiem), stworzył opis stanów nierównowagowych w ramach globalnej termodynamiki (wspólnie z Karolem Makuchem), podał wzory na szybkość parowania cieczy, wykazując niepoprawność wzorów Hertza-Knudsena i Maxwella (wspólnie z Markiem Litniewskim). Opisał podział przestrzeni w oparciu o wartości własne Laplasjanu (wspólnie z Olgierdem Cybulskim). Odkrył nowe periodyczne powierzchnie minimalne o wysokim genusie (wraz z Wojciechem Góździem).
Obecnie pracuje nad działaniem mRNA w komórkach i globalną nierównowagową termodynamiką. W styczniu 1999 roku opłynął przylądek Horn podczas rejsu żaglowego Zawiszą Czarnym na Antarktydę.
Podczas 8. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE prof. Robert Hołyst wygłosi dwa wykłady:
● „Nanoroboty, maszyny molekularne i maszyny biologiczne”
Posłuchamy o świecie nano, czyli rzeczywiści, którą byśmy zobaczyli, gdybyśmy zmniejszyli się miliard razy. To świat wnętrza wszystkich komórek naszego ciała.
Posłuchamy, jak w tym mikroskopijnym, a właściwie nanoskopijnym świecie mógłby działać nanorobot oraz jak należałoby podejść do zasad jego działania i konstrukcji.
Posłuchamy o nanomaszynach tworzonych przez człowieka i porównamy je z tymi, które wytwarza przyroda.
● „Mity o entropii”
Są dwa mity o entropii. Pierwszy mówi o tym, że entropia wszechświata rośnie i prowadzi do jego śmierci cieplnej. Drugi twierdzi, że entropia rządzi porządkiem i nieporządkiem we wszechświecie.
Na wykładzie rozprawimy się z każdym z nich. Posłuchamy też o energii, w sumie bardziej tajemniczej niż entropia.