Jesteś tutaj

Wspólnie rozwijajmy naukę! – projekt Gaia Vari na 6. ŚFN

Już od starożytności spoglądamy w niebo i analizujemy ruchy ciał niebieskich, chcąc zrozumieć rządzące nimi prawa i ich naturę. Współczesna nauka daje nam ku temu jeszcze lepsze narzędzia niż wieki temu, a w rozwój wiedzy angażować mogą się nie tylko eksperci z tytułami naukowymi – swoją cegiełkę możesz dołożyć również Ty.

W ramach 6. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE zostanie uruchomiony projekt Gaia Vari. Charakter przedsięwzięcia wpisuje się w coraz popularniejszy nurt citizen science, czyli taki, w którym udział wziąć mogą również niespecjaliści: studenci, uczniowie, miłośnicy danej dyscypliny i wszyscy zainteresowani badaniami naukowymi.

Projekt Gaia Vari dotyczy astronomii i zgłębiania wiedzy na temat wszechświata. Swą nazwę inicjatywa zapożyczyła od kosmicznego teleskopu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) – Gai. Celem narzędzia jest wykonywanie precyzyjnych pomiarów gwiazd w Drodze Mlecznej oraz obiektów znajdujących się poza naszą galaktyką.

Podczas 6. ŚFN KATOWICE nastąpi inauguracja nowego projektu, w którym udział będzie mógł wziąć każdy z uczestników festiwalu – wspólnie możemy zostać współodkrywcami kosmosu!

O projekcie Gaia Vari mówi ambasador ŚFN Jan Pomierny, który od lat uczestniczy w licznych projektach z pogranicza nauki, edukacji i kultury.

 

 

Polski
Główna grafika: 
Człowiek spoglądający w gwiazdy
Edycja: 

Nazwa użytkownika