Kod
4

Academic Zone - Strefa Uczelni na 8. ŚFN

Odwiedź Academic Zone na 8. Śląskim Festiwalu Nauki Katowice. Ta interaktywna strefa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu J. Długosza w Częstochowie, Politechniki Częstochowskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Akademii Wychowania Fizycznego, Akademii Sztuk Pięknych, Akademii Muzycznej im. K.

Spotkanie z Mateuszem Kosteckim na Przystanku Nauka

Na Przystanku Nauka możesz porozmawiać z gośćmi Śląskiego Festiwalu Nauki - zadać im dowolne pytania, poprosić o wyjaśnienie czegoś z wykładu, zapytać o sprawy, które Cię nurtują albo po prostu pogadać. Spotkanie z Mateuszem Kosteckim po rozmowie "Największe błędy w myśleniu o mózgu" z jego udziałem na Scenie Pulsar.

Technologie powierzchniowe inspirowane naturą

Celem prezentacji jest pokazanie, w jaki sposób uczenie się od natury może prowadzić do powstania produktów komercyjnych i opracowania zrównoważonych rozwiązań (czysta woda, powłoki antybakteryjne, wodoodporne smartfony itp.). Prof. Jas-Pal Badyal w brytyjskim chemiku, znany przede wszystkim z badań w dziedzinie nanotechnologii, chemii materiałów i inżynierii powierzchniowej. Jest profesorem na Uniwersytecie w Durham w Wielkiej Brytanii. Jego badania koncentrują się na tworzeniu zaawansowanych materiałów z użyciem technik chemii.

Wręczenie Nagród POP Science 2024 oraz rozmowa z laureatami

Podczas wydarzenia poznamy osoby nominowane oraz laureatki i laureatów Nagrody POP Science Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE 2024. Wyróżnienie to przyznawane jest osobom i przedsięwzięciom popularyzującym naukę w trzech kategoriach ogólnopolskich (wideoblog, strona internetowa/blog, audycja radiowa/podcast) oraz dwóch kategoriach regionalnych pod wspólną nazwą – myśl globalnie, działaj lokalnie –- odrębnie dla osób zatrudnionych na uczelniach regionu oraz mieszkańców województwa śląskiego.

Nowoczesna i atrakcyjna forma prowadzenia zajęć szkolno-edukacyjnych

Na stoisku odbędą się konkursy i zagadki z atrakcyjnymi nagrodami. Przedstawimy cyfrowy świat, który dotyczy zarówno codziennych zajęć szkolnych, jak również ekopracowni pod chmurką. Zapraszamy do stref tematycznych:
• zajęcia szkolne w otoczeniu szkoły tzw. ekopracownie,
• nowoczesne metody pracy z dziećmi SPE dla przedszkoli i szkół podstawowych,
• nowoczesne doświadczenia z nauk przyrodniczych – cyfrowe laboratoria,
• strefa VR – tzw. praca metodą projektową (m.in. zaprojektujesz swój świat VR),
• wstęp do ogólnopolskich mistrzostw w programowaniu VEX.