Academic Zone - Strefa Uczelni na 8. ŚFN
Odwiedź Academic Zone na 8. Śląskim Festiwalu Nauki Katowice. Ta interaktywna strefa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu J. Długosza w Częstochowie, Politechniki Częstochowskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Akademii Wychowania Fizycznego, Akademii Sztuk Pięknych, Akademii Muzycznej im. K.
Stoisko Wydawnictwa Helion
Wydawnictwo Helion to lider specjalizujący się w literaturze informatycznej, działający na rynku książki nieprzerwanie od 1991 roku. Nasze publikacje to książki informatyczne pisane przez największych fachowców w swych dziedzinach. Kierowane są do wszystkich, którzy swoją codzienną pracę, rozrywkę czy naukę skupiają wokół technologii informatycznych. Poziom zaawansowania nie ma znaczenia.
Wręczenie Nagród POP Science 2024 oraz rozmowa z laureatami
Podczas wydarzenia poznamy osoby nominowane oraz laureatki i laureatów Nagrody POP Science Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE 2024. Wyróżnienie to przyznawane jest osobom i przedsięwzięciom popularyzującym naukę w trzech kategoriach ogólnopolskich (wideoblog, strona internetowa/blog, audycja radiowa/podcast) oraz dwóch kategoriach regionalnych pod wspólną nazwą – myśl globalnie, działaj lokalnie –- odrębnie dla osób zatrudnionych na uczelniach regionu oraz mieszkańców województwa śląskiego.
Zarządzanie budżetem domowym
Nowoczesna edukacja finansowa dla młodzieży to praktyczne interaktywne zajęcia, innowacyjne gry, konkursy i zabawy. Wszystko po to, aby wypracować dobre nawyki finansowe i wzbudzić szacunek do pieniądza. Na warsztatach zamierzamy uświadomić młodzieży, że wiedza na temat produktów bankowych oraz umiejętność zarządzania budżetem i planowania wydatków to najlepszy kapitał na start w dorosłość. Zarządzanie domowym budżetem w wirtualnym mieszkaniu z wykorzystaniem gogli VR to element projektu edukacyjnego PKO Banku Polskiego. Został przygotowany dla młodzieży powyżej 13. roku życia.
Jak znaleźć fajną naukę
Corocznie publikuje się miliony artykułów naukowych, dotyczących setek różnych tematów badawczych. Jak się w tym połapać i jak znaleźć w uniwersum nauki coś dla siebie? Podczas warsztatów siądziemy z rozmaitymi narzędziami online, które mogą nam w tym pomóc. Praca ze smartfona jest możliwa, ale zachęcam do przyjścia ze swoim laptopem.
Łukasz Lamża: AMA
Ostatnim wydarzeniem na scenie Czytamy naturę będzie spotkanie z Łukaszem Lamżą w konwencji AMA, czyli: Ask Me Anything. Wpadaj więc śmiało, aby zapytać o cokolwiek!
Czy świat jest matematyczny? (Debata Lamża–Miller)
Zbierało się na tę rozmowę już od dłuższego czasu. Podczas debaty Łukasz Lamża i Tomek Miller spróbują dogadać się w sprawie tego, co by to właściwie znaczyło, że świat jest matematyczny. A może jest „tylko” matematyzowalny? A może jest jeszcze inaczej? Wpadnijcie posłuchać, a będzie też okazja dołączyć do rozmowy.
E-sport – podstawowe obszary badań
Wykład skupia się na omówieniu kluczowych zagadnień związanych z badaniem e-sportu jako cały czas rozwijającego się fenomenu kulturowego, społecznego i ekonomicznego. Przedstawione zostaną trudności w definiowaniu e-sportu, wynikające z jego zmienności i wielości sposobów postrzegania go. Prowadzący krótko przybliży także zróżnicowane podejścia badawcze.
Pięć lat czytania natury
„Czytamy naturę” ma już 5 lat, podczas których opowiedziałem Wam prawie 700 artykułów naukowych ze wszystkich dziedzin nauki. Czy da się to wszystko jakoś sensownie podsumować? Czy da się w ogóle odpowiedzieć na pytanie: co się dzieje w nauce?
Potrzeby młodych mieszkających na Śląsku. Teraźniejszość i przyszłość – raport z badań społecznych
Na rozwój regionu składa się wiele aspektów, a punkt rozważań zwykle skupia się na strukturze społeczności. Czy jesteśmy w stanie zapobiec ujemnym trendom demograficznym? Czy województwo śląskie jest miejscem wspierającym młode osoby? Co mogłoby zapewnić jego atrakcyjność? Czego potrzebują młodzi, by rozwijać swoje talenty i budować stabilizację? W czasie wykładu zaprezentujemy głos młodych mieszkańców Śląska – wyniki badań, wnioski oraz rekomendacje Rady Młodych Miasta Nauki, płynące z realizacji projektu „Potrzeby młodych mieszkających na Śląsku. Teraźniejszość i przyszłość.