Spotkanie z Łukaszem Lamżą na Przystanku Nauka
Na Przystanku Nauka możesz porozmawiać z gośćmi Śląskiego Festiwalu Nauki - zadać im dowolne pytania, poprosić o wyjaśnienie czegoś z wykładu, zapytać o sprawy, które Cię nurtują albo po prostu pogadać. Spotkanie z dr. Łukaszem Lamżą po jego wykładzie "Wielka Mapa Nauki" (Scena Główna ŚFN).
Zobacz to co niewidzialne na Ziemi i w kosmosie
Podczas SFN zaprezentujemy aktywności związane z podczerwienią. Zwiedzający dowiedzą się co to jest podczerwień i gdzie ją wykorzystujemy. Wykonają proste doświadczenie z pilotem od telewizora i smartfonem. Za pomocą przekształconej kamery internetowej zobaczą świat w bliskiej podczerwieni. A za pomocą kamery termowizyjnej będą badać świat związany z energią świetlną. Dowiedzą się jak wykorzystywana jest podczerwień do badań kosmosu. Jak teleskop Jamesa Webba bada kosmos w podczerwieni i dlaczego trudno jest prowadzić takie obserwacje z Ziemi, a dużo łatwiej, kiedy się od niej oddalimy.
Śląskie metro
Makieta prezentuje panoramę Katowic na górnej platformie. Na dolnej znajduje się metro. Projekt wyjaśnia zjawisko elektromagnetyzmu, w tym siły elektrodynamicznej. Uczestnicy maga zmieniać parametry "pociągu", zmieniając pole magnetyczne i natężenie prądu.
dr Tomasz Rożek przedstawia: „Akademia Superbohaterów”
4 ciekawych i odważnych dzieciaków chce dołączyć do Akademii Superbohaterów. Akademię tę założył Mikołaj Kopernik. By do niej dołączyć potrzebują zmierzyć się z wieloma wyzwaniami.
Modelarstwo rakietowe od podstaw
Podczas 8. ŚFN KATOWICE chcemy pokazać naszą pasję jaką jest budowa modeli rakiet i modelarstwo kosmiczne. Zamierzamy pokazać na czym polega modelarstwo rakietowe oraz jak w ogóle zacząć przygodę z tym hobby. Zaprezentujemy proste, podstawowe rakiety małej mocy, pokażemy z czego można taki prosty model wykonać, skąd wziąć materiały oraz jak bezpiecznie wykonać start rakiety. Następnie pokażemy nasze bardziej zaawansowane konstrukcje. Zamierzamy przez to pokazać jak od prostych małych modeli przejść do budowania bardziej zaawansowanych konstrukcji.
Nauka dla płuc -płuca dla życia. Zanieczyszczenia pyłowe i ich pływ na nasze życie.
Zaprezentowany zostanie wpływ zanieczyszczeń na nasze zdrowie. Pochylamy się nad zanieczyszczeniami pyłowymi i chętnie dzielimy się analizą naszych działań badawczych. W jaki sposób wykorzystać czujnik zanieczyszczeń? W jaki sposób odczytywać dane? Jakie są normy dla zanieczyszczeń pyłowych? W przedstawionych eksperymentach zostanie wykorzystany czujnik zanieczyszczeń wraz z wykorzystanym Micro:bitem. Podczas warsztatów prowadzonych na naszym stanowisku będzie możliwość wykonania modelu płuc z materiałów recyklingowych.
Dlaczego nadprzewodnik lewituje? Czyli słów kilka o zblokowaniu kwantowym
Projekt ma na celu popularyzację zjawiska nadprzewodnictwa wykorzystywanego obecnie m.in. w lewitujących pociągach, czy rezonansie magnetycznym. Dotychczas odkryte materiały wykazujące zdolności nadprzewodzenia wymagają schłodzenia ich do niskich temperatur, jednak z roku na rok naukowcy odnajdują nowe materiały o coraz to wyższych temperaturach krytycznych. Zainteresowanie młodych, przyszłych naukowców tym tematem z pewnością zwiększa szansę na odkrycie nadprzewodnika działającego w temperaturze pokojowej.
Rozmowa prof. Jana Kisiela z redaktorem Radia Katowice
Zapraszamy na rozmowę z prof. Janem Kisielem z Uniwersytetu Śląskiego, który w swoich badaniach zajmuje się doświadczalną fizyką jądrową i fizyką cząstek elementarnych. Rozmowę poprowadzi redaktor Radia Katowice.
Warsztaty z mechatroniki w transporcie (Tydzień Transportu Przyszłości)
W trakcie warsztatów zostaną zaprezentowane zupełnie od podstaw zasady budowy robotów i ich programowania na przykładzie niezwykle popularnego "komputera" Arduino UNO. Nauczymy się jak uruchomić taki komputer, jak sterować diodami i jak pisać program z ChatGPT a na koniec zobaczymy jak sterować silnikami robota. Warsztaty bazują na doświadczeniu z prowadzenia tego typu zajęć w licznych szkołach średnich i podstawowych naszego regionu.
Szkiełkiem i okiem (Tydzień Mikroświata)
Czy wiesz, że obok nas i w nas żyją miliony małych organizmów, zwanych mikroorganizmami? Są one jednak zbyt małe, aby przyjrzeć się im z bliska. Bardzo wiele nich jest jednak niezwykle pożytecznych i pomaga człowiekowi, np. w trawieniu pokarmu czy dbaniu o środowisko. Serdecznie zapraszamy wszystkich odważnych poszukiwaczy przygód do podróży w głąb świata mikroorganizmów podczas warsztatów „Szkiełkiem i okiem”. Przyjrzymy się z bliska komórkom różnych pożytecznych mikroorganizmów, zobaczymy, jak się poruszają i zachowują w swoim otoczeniu.