Kod
7

This War of Mine – gdy gra jest czymś więcej niż tylko rozrywką

Czy gra komputerowa może być czymś więcej niż rozrywką? This War of Mine, polska produkcja nagradzana na całym świecie, udowadnia, że tak. To poruszająca opowieść o życiu cywilów podczas wojny, w której każdy wybór wiąże się z trudnymi moralnymi dylematami. Podczas wystąpienia przyjrzymy się, jak twórcy gry oddali realia wojny z perspektywy tych, którzy nie walczą, a próbują przetrwać. Porozmawiamy także o wersji planszowej tej gry oraz o tym, jak gry mogą wpływać na nasze myślenie o etyce, historii i ludzkich wyborach.

Mapowanie kultury węgla

Górnośląskie Zagłębie Węglowe? Zagłębie Dąbrowskie? Ostrava i Karvina czy Górny Śląsk? Jak stworzyć mapę tych złożonych zależności w czasach dekarbonizacji i zainteresować nią w dodatku wielbicieli kultury? Rozmowa będzie dotyczyć literatury, sztuki i związków między Polakami a Czechami, nie tylko przemysłowych. Zapraszamy.

Ołowica czeka na opowieść

Śmierć zasłużonej dla ratowania chorych katowickich dzieci Jolanty Wadowskiej-Król skłania do refleksji, co dalej z jej dziedzictwem. Czy Netflix i kręcony właśnie o niej film wystarczy, by zachować pamięć. Co jeszcze zostało po tej niezwykłej kobiecie. Do krainy pamięci i zapomnienia zabiorą Państwa osoby najściściej związane z tym dziedzictwem – naukowo, emocjonalnie i pisarsko.

Wehikuł czasu: gry planszowe na szkolnej lekcji historii

Czy gry planszowe mogą przenieść nas w przeszłość i pomóc lepiej zrozumieć historię? Podczas tego wykładu pokażę, jak dzięki grom planszowym można z ciekawością odkrywać dawne cywilizacje, poznawać kluczowe wydarzenia i wcielać się w postacie historyczne. To nie tylko zabawa, ale także skuteczne narzędzie edukacyjne przyszłości, które ożywia lekcje historii i angażuje uczniów w wyjątkowy sposób. Zapraszam na podróż przez czas i plansze!

Historia naszego świata w papierowych grach fabularnych

Wykład ma na celu zaprezentowanie przykładowych systemów gier RPG opartych o historię naszego świata, która stanowi tło prowadzonej w tych systemach narracji. Chcemy przybliżyć przekrój wybranych gier fabularnych, zaczynając od starożytności a kończąc na czasach współczesnych. Zaprezentujemy, w jaki sposób gry RPG mogą stanowić narzędzie do popularyzacji historii.

Spotkanie z Wacławem Kulczykowskim na Przystanku Nauka

Na Przystanku Nauka możesz porozmawiać z gośćmi Śląskiego Festiwalu Nauki - zadać im dowolne pytania, poprosić o wyjaśnienie czegoś z wykładu, zapytać o sprawy, które Cię nurtują albo po prostu pogadać. Spotkanie z Wacławem Kulczykowskim po rozmowie z jego udziałem pt. "Od przeszłości do przyszłości – dyskusja o wykorzystywaniu gier w popularyzacji historii i archeologii" (Sale Balowe - Strefa Gemingu), a tuż przed wykładem "Czego nauczyły mnie (komputerowe) gry historyczne" (Sale Balowe - Strefa Gemingu).